ԼՂ հակամարտության կարգավորման ճանապարհը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է. Վիգեն Սարգսյան
ԼՂ  հակամարտության կարգավորման ճանապարհը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման
իրավունքի իրացումն է. Վիգեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար հարկավոր է լիարժեք հասկանալ դրա էությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական RT հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: «Արցախի Հանապետության ժողովրդի պայքարը ինքնորոշման համար է: Այդ պայքարը համահունչ է ինչպես այն ժամանակ ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, այնպես էլ միջազգային իրավական նորմերին: Այն ամենը, ինչի մասին բարձրաձայնում էր Լեռնային Ղարաբաղ ժողովուրդը, լիարժեք մտնում է այն գործընթացների տրամաբանության մեջ, որոնք ձևավորում էին 20-րդ դարի աշխարհա- քաղաքական քարտեզը:  Սակայն Արցախի ժողովրդին հակադրվեց ռազմական ճանապարհը և 4 տարվա ընթացքում շրջակա բարձունքներից հեշտ խոցելի ազգը ստիպված էր պայքարել իր գոյության համար: Ամեն օր Ստեփանակերտի, Շուշիի, փոքր այլ քաղաքների վրա տասնյակ ռումբեր էին գցում ու ավիահարվածներ հասցնում,  հրետակոծում էին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ չնայած ուժերի և ռեսուրսների անհամաչափությանը, Արցախի ժողովուրդը կարողացավ պաշտպանել իր ինքնորոշման իրավունքը: «Արդեն ավելի քան 23 տարի Արցախում մեծանում է անկախության սերունդը, մարդիկ, ովքեր այլ պետության կազմում չեն ապրել և նրանք իրենց սուվերենությունը ընդունում են որպես անհերքելի իրողություն»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ճանապարհը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է` երկրի անկախության ճանաչման եղանակով: «Չնայած այն հանգամանքին, որ Արցախը միջազգայնորեն ճանաչված չէ` այդ երկրի բնակչությունը կարողացավ ապացուցել, որ նույնիսկ այդ պայմաններում հնարավոր է կառուցել սեփական անվտանգության համակարգը , դատաիրավական համակարգը, երկրի կառավարման ժողովրդավարական ինստիտուտները: Ես կարծում եմ, որ առանց այս իրողությունները լիարժեք հաշվի առնելու հակամարտության կարգավորումն անհնար է»,- հավելել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:

Key to NK conflict settlement is implementation of right to self-determination by people of Artsakh – Defense Minister
Key to NK conflict settlement is implementation of right to self-determination by people of
Artsakh – Defense Minister
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. It’s necessary to understand the nature of Nagorno Karabakh conflict in order to be able to solve it, “Armenpress” reports Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan told Russian RT TV channel. “The struggle of the people of the Republic of Artsakh is for their self-determination. This struggle contradicts neither the legislation of former Soviet Union nor the current international legal norms. What the people of Nagorno Karabakh voice about are fully within the logical frames of the processes that drew the geopolitical map of the 20th century.  But the people of Artsakh were opposed by military ways and for 4 years the nation located in a vulnerable geographic place had to struggle for its existence. Every day dozens of bombs were thrown on Stepanakert, Shushi and other small towns parallel with air strikes”, “Armenpress” reports Vigen Sargsyan saying.
He added that despite the imbalance of power the people of Artsakh were able to protect their right to self-determination. “It’s already 23 years that a generation of independence grows in Artsakh. These are people who have never lived inside other countries and they perceive their sovereignty as an irrefutable reality”, the Defense Minister said.
The key to Nagorno Karabakh conflict settlement is the implementation of the right to self-determination by the people of Artsakh. “Despite the fact that Artsakh is not internationally recognized the people of that country were able to prove that even under those conditions it’s possible to create their own security system, judicial system and the democratic institutions of state governance. I think that without taking into account this fact it will be impossible to settle the conflict”, Vigen Sargsyan said.