ԱԱԾ-ն ձերբակալել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակիցների
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում կաշառք ստանալու կասկածանքով ձերբակալվել են ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետ Ա.Ս.-ն և նույն գործակալության վերափորձաքննության բաժնի պետ Ա.Պ.-ն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Ըստ ձեռք բերված նախնական տվյալների՝ ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալությունում ձևավորվել և տևական ժամանակ գործել է կոռուպցիոն սխեմա, որի միջոցով պաշտոնատար անձինք ստացել են կաշառքներ և դրանք փոխանցել իրենց վերադասներին:
Մասնավորապես, բժշկասոցիալական փորձաքննությունների տարածքային մի շարք հանձնաժողովների անդամներ, ի պաշտոնե լիազորված լինելով իրականացնել համապատասխան փորձաքննություններ, քաղաքացիներին օրենքով նախատեսված հաշմանդամության խումբ որոշելու դիմաց նրանցից վերցրել են 20-40 հազար ՀՀ դրամի չափով գումարներ: Այնուհետև, ապօրինի և համակարգային բնույթ կրող եղանակով գոյացած գումարները հանձնաժողովների նախագահները բաժանել են անդամների միջև, իսկ մի մասն էլ՝ թողտվության համար պարբերաբար հանձնել բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության պետին:
Գործակալության պետի աշխատասենյակում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է հանձնաժողովների նախագահներից այդ օրվա ընթացքում ստացված, որոշակի ժամանակահատվածում հավաքագրված գումարների հերթական մասնաբաժինը՝ 2.547.000 ՀՀ դրամ և 600 ԱՄՆ դոլար, որի գերակշռող մասը եղել է ծրարված։
Պարզվել է, որ վերոնշյալ կոռուպցիոն շղթայում ներգրավված է եղել բժշկասոցիալական փորձաքննական մարզային առնվազն ինը, Երևան քաղաքի երկու հանձնաժողովի նախագահ, ինչպես նաև վերափորձաքննության բաժնի պետը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կաշառք ստանալը):
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն սխեմային ենթադրյալ առնչություն ունեցող այլ անձանց բացահայտելու և նրանց գործողություններին պատշաճ իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

СНБ задержала сотрудников Министерства по вопросам труда и соцобеспечения
СНБ Армении, проведя оперативно-разведывательную работу, задержала сотрудников Министерства по вопросам труда и соцобеспечения – начальника управления медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении А.С. и начальника отдела ре-экспертизы того же управления А.П. по подозрению в получении взятки. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью СНБ Армении.
По предварительным данным, в управлении медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении сформировалась и действует в течение длительного времени коррупционная схема, по которой сотрудники управления медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении вымогали и получали взятки, которые затем передавали “наверх”, начальству.
В частности, ряд членов территориальных подразделений управления медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении, будучи облачены прерогативами проведения соответствующих экспертиз, за определение полагающейся по закону инвалидности вымогали и получали взятки у граждан в размере 20-40 тысяч драмов. После чего, образовавшиеся путем незаконных махинаций деньги собирались в одном месте и распределялись между членами комиссий, часть же периодически передавалась начальнику управления медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении.
Во время обыска в кабинете начальника управления медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении были обнаружены полученные за этот день от председателей территориальных комиссий суммы – в размере накопленных за некоторое время 2.547.000 драмов и 600 долларов, основная часть денег была в конвертах.
Выяснилось, что в указанной коррупционной цепочке принимали участие, как минимум, 9 областных и 2 ереванских председателей территориальных комиссий медико-социальной экспертизы Министерства по вопросам труда и соцобеспечения Армении, а также начальник отдела ре-экспертизы того же управления.
По поводу явного преступления было возбуждено уголовно дело по ст. 311 УК Армении.
Расследование продолжается. Предпринимаются меры по выявлению предполагаемых других участников коррупционной схемы и соответствующей оценки их преступной деятельности.