Բանակցություններ են տարվում Հնդկաստանից Հայաստանով դեպի Եվրոպա բեռնափոխադրումների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանի խոսքով` փորձնական ճանապարհով Գերմանիայից ծովային 2 կոնտեյների փոխադրումը Հայաստանով դեպի Իրան թույլ է տվել հասկանալ այն հիմնական խոչընդոտները, որոնք կարող են առաջանալ ճանապարհին:
«Տարանցիկ մուլտիմոդալ փոխադրման այս ուղին ավելի քան մեկ տարի առաջ ծրագրել էինք մեր գործընկերների հետ: Ծովային 2 կոնտեյներ Գերմանիայից դուրս էր եկել, գալով Ռումինիայի նավահանգիստ, ջրային ճանապարհով տեղափոխվել Փոթի, այնուհետև՝ երկաթուղով մինչև Երասխ կայարան, որտեղից էլ ավտոտրանսպորտով տեղափոխվել էր Իրան: Անհրաժեշտ էր հասկանալ, թե այդ ճանապարհն անցնող բեռնափոխադրումների ժամանակ ինչ կարգի խնդիրներ են հանդիպում, որպեսզի համակարգային լուծում տրվեր դրանց»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Արթուր Առաքելյանի խոսքով` ճանապարհին հանդիպող հնարավոր խնդիրները զանազան բնույթ են կրում:
«Ըստ էության, ցանկանում էինք հասկանալ ժամկետները, հստակ պատկերացնել  այն արժեքները, որոնք ծախսվում են այդ փոխադրումների համար: Ենթակառուցվածքների խնդիր էլ կարող է լինել. քանի որ տրանսպորտի տարբեր միջոցներ են օգտագործվում, ապա տարբեր ենթակառուցվածքներ փոխելիս պետք է հասկանանք` արդյոք կա՞ն արհեստական որոշ ձգձգումներ, արդյոք հնարավո՞ր  է որեւէ նավահանգստում արագացնել կամ բարելավել գործընթացը: Նաեւ մաքսային ձեւակերպումներում, գուցե,  որոշ լիբերալ կանոնների ֆիքսման արդյունքում կարող ենք  ճանապարհը ավելի արդյունավետ դարձնել: Մենք կվերլուծենք  այդ խնդիրները կամ կփաստենք, որ դրանք իսպառ բացակայում են, եւ արդեն բիզնեսին կառաջարկվի փոխադրումների նոր տեսակ»,-ընդգծեց նա:
Հարցին, թե ինչ ծրագրեր կան առաջիկայում եւս նման տարանցիկ մուլտիմոդալ փոխադրումներ իրականացնելու ուղղությամբ, փոխնախարարը պատասխանեց.
«Առաջիկայում մտադիր ենք եւս մի քանի կոնտեյներ անցկացնել հետադարձ ճանապարհով: Ծրագրեր ունենք նաեւ մեր հնդիկ գործընկերների հետ Հնդկաստանից բեռներ տեղափոխել դեպի Եվրոպա: Իրանի կողմից արդեն կա պայմանավորվածություն, որ նավահանգիստներից մեկից կտեղափոխենք: Մոտակա օրերին կազմակերպչական աշխատանքները կավարտենք, իսկ Հնդկաստանի մասով  մեր կողմից է հնչել առաջարկը, ինչը հետաքրքրել է հնդկական կողմի որոշակի պատասխանատուներին, հիմա  շարունակում ենք բանակցությունները»:

Talks are underway on carrying out cargo shipments from India to Europe through Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. First Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies Artur Arakelyan says the transportation of two marine containers from Germany to Iran through Armenia in an experimental way enabled to understand the main obstacles that can emerge along the way.
The Deputy Minister said they had planned this way of transit multimode transportation with the partners over a year ago. He said it was necessary to understand what problems can arise during the cargos on that path in order to give them a systemic solution.
Artur Arakelyan said the problems arising on the way are of different nature.
“Actually, we wanted to understand the terms, to have a clear picture on expenses that are spent for the transportation. There can also be a problem of infrastructures since various means of transport are used, thus changing various infrastructures we must understand whether there are certain artificial delays, whether it is possible to accelerate or improve that process. We can also make the road more effective as a result of fixing certain liberal rules in the customs formalities. We will analyze these issues or will prove that they are totally missing, and the business will be already offered a new type of transportation”, he said.
To the question what projects there are in the future on carrying out such transit multimode transportations, the Deputy Minister said:
“In near future we are planning to pass a number of containers with retrospective road. We plan also to make cargo transportation with our Indian partners from India to Europe. There is already an agreement from Iran that we will transport from one of the ports. We will complete the organizational works soon, and as for India, we made a proposal, and certain representatives of the Iranian side were interested on it, currently we continue the talks”.