ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 25-ին ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պյեռ Անդրիոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող մի շարք հարցերի։ Այս առումով, Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն արդեն մի քանի ամիս է, որ մերժում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով բանակցային գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ ի հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բազմաթիվ կոչերի՝ զերծ մնալ առավելապաշտական և սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից՝ Բաքուն շարունակում է այդ գործելաոճը, ինչի թարմ ապացույցն են վերջին օրերին բանակցային գործընթացի էությունը և ոգին խեղաթյուրող Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող հայտարարությունները, որոնք միանաշանակ վնասակար են բանակացային գործընթացի համար։

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian held a meeting on October 25 with the OSCE Minsk Group co-chairs Igor Popov, James Warlick, Pierre Andrieu and Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, the Ministry of Foreign Affairs told ARMENPRESS.
Several issues regarding the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict were discussed at the meeting. In this context Nalbandian highlighted the fact that already for several months Azerbaijan refuses to realize the Presidential level agreements reached at the summits in Vienna and St. Petersburg, and by this is hindering the creation of conditions for moving the negotiations process forward.
Minister Nalbandian emphasized that contrary to numerous urges of OSCE Minsk Group co-chairing countries – refraining from maximalist and provocative rhetoric and actions – Baku still continues that behavior, which is evidenced by the recent statements of the Azerbaijani leadership which distorted the essence and spirit of the negotiations, which are obviously harmful for the negotiations process.