Գործադիրը պահպանելու է ռազմական հավասարակշռությունն ու անցնելու է ռազմաարդյունաբերության զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության ոլորտում կառավարության գործունեության հիմքում կդրվի ազգ-բանակ գաղափարը և «հասանելի ռեսուրսներով` առավելագույն արդյունք» ռազմավարական սկզբունքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նշված է կառավարության ծրագրում, որը տեղադրված է e-gov.am կայքում:
Ըստ կառավարության ծրագրի, այդ մոտեցումները մշակելիս հաշվի են առնվում առկա աշխարհաքաղաքական և անվտանգային սպառնալիքները, որոնցով պայմանավորված ՀՀ-ն պետք է տեսանելի ժամանակահատվածում պահպանի մարտունակ, մշտապես կատարելագործվող և արդիականացող, հասարակության վստահությունն ու աջակցությունը վայելող պաշտպանության համակարգ: «Այդ խնդիրները լուծելու համար անհրաժեշտ զինված ուժերի թվակազմի, պահպանման և զարգացման պաշարների անհամաչափությունը երկրի ազգաբնակչության նկատմամբ թելադրում է հատուկ լուծումների ներդրում, ինչի արդյունքում Զինված ուժերը բյուջեի և տնտեսության համար բեռ լինելուց պետք է փոխակերպվեն` դառնալով առաջընթացի խթանիչ: Հայոց բանակը «հասարակության հայելին» լինելու փոխարեն պետք է դառնա «հասարակության դպրոցն ու դարբնոցը»` նպաստելով բանիմաց և հայրենասեր քաղաքացու դաստիարակությանը»,- նշված է գործադիրի ծրագրում:
Ըստ այդմ, պաշտպանական ոլորտում ծրագրերն ուղղված են լինելու ռազմական սպառնալիքները չեզոքացնելու համար բավարար ռազմական կարողությունների ստեղծմանն ու տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության պահպանմանն ուղղված աշխատանքների իրականացմանը, ԶՈՒ-ի ազգային կարողությունների և դաշնակցային ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանը, զինվորական կառավարման մեխանիզմների արդիականացմանը, բանակ-հասարակություն կապի զարգացմանը, ԶՈՒ-ում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների երաշխիքների, հասարակական և միջանձնային առողջ հարաբերությունների ապահովմանը, ինչպես նաև հայրենասիրության, բարոյական նորմերի, կարգապահության և կանոնադրական հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Կառավարությունը նպատակային քայլեր կիրականացնի նաև ԶՈՒ-ի քաղաքացիական վերահսկողության և հանրային հաշվետվողականության ապահովման, պաշտպանական ռազմավարական պլանավորման, ռազմական ոլորտի գնումների գործընթացի և վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործման միջոցով ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության ու թափանցիկության բարձրացման, ռազմարդյունաբերական համալիրի արդյունավետության, տնտեսական շահավետության ապահովման և այդ ոլորտում ներդրումների խթանման ուղղությամբ:
Գործադիրի ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների, զինվորական հաշմանդամների, զոհված, անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների անդամների պատշաճ սոցիալական երաշխիքների ապահովումը, զորակոչային համակարգում արդարության սկզբունքի ամրապնդմամբ:
Կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել նաև կամավորության սկզբունքով կանանց զինվորական ծառայության անցման հնարավորությունները:

Armenian Government to preserve balance of military power and push military-industrial development
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The actions of the Armenian Government in defense sphere will be based on the principles of “nation-army” and “maximal results by available resources”, “Armenpress” reports the Cabinet’s action plan, posted in e-gov. am website, defines.
According to the action plan, the existing geopolitical and security threats are considered when elaborating those principles, conditioned by which Armenia must maintain in the visible future a combat ready, constantly modernizing defense system that enjoys public trust and confidence. “The imbalance of the necessary number of military personal and development resources with the size of the population make the investment of special solutions inevitable, as a result of which the Armed Forces will turn from a burden on the state budget and economy into a progress propeller. The Armenian army must become the “school of the public” instead of being its mirror”, the Cabinet’s action plan reads.
Based on this, the defense programs will be aimed at creating sufficient military capacities to neutralize military threats, maintaining balance of military power in the region, development of the national capacities of the Armed Forces, as well as allied and partnership relations, modernization of military management mechanisms, development of army-society relations, guaranteeing human rights and fundamental freedoms in the Armed Forces, ensuring healthy inter-personal relations, and reinforcement of patriotism, moral values, discipline and statutory relations.
The Government will also take consistent steps to ensure citizen oversight and public accountability of the Armed Forces.
The Executive will also focus on the adequate social guarantees for servicemen, their family members, former servicemen with service-relateddisabilities, and families of killed or missing in action.