Հայաստանն այցեվայրից բոլորիդ համար դառնում է իրական տուն. Նախագահը հանդիպել է սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 21-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ Հայաստան ժամանած սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումն իրենց ներկայությամբ պատվել են Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը: Ներկա են եղել նաև ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գևորգյանը, Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք: Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել հանդիպման մասնակիցներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման շրջանակներում ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ թողարկված նամականիշների մարման հանդիսավոր արարողությունը: «25-ամյակ» և «Անկախություն» գրառումներով նամականիշների մարումն իրականացրել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Բակո Սահակյան,
Գերաշնորհ և հոգեշնորհ հայրեր վերապատվելի,
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ քաղաքամայր Երևանում: Այս օրերին մենք բոլորս տոնում ենք Հայաստանի անկախ պետականության վերականգնման 25-ամյա հոբելյանը: Հաճելի է աշխարհի չորս կողմերից մայր Հայաստան այս առիթով ժամանած մեր ժողովրդի զավակներին բարի գալուստ մաղթելը:
Պատահական չէ, որ ձեզանից շատերն իրենց պարտքն են համարել այս կարևոր տոնակատարությունների օրերին լինել հայրենիքում: Անցած այս բոլոր տարիների ընթացքում Հայաստան աշխարհի բոլոր հատվածներում մենք մշտապես զգացել ենք սփյուռքի ներկայությունը, համերաշխությունը և աջակցությունը: Հայոց պետականության վերականգնումը եղել է Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը կամրջող կարևորագույն նպատակ:
Անցած քսանհինգ տարիների ընթացքում չի եղել որևէ մարտավարական և ռազմավարական խնդիր կամ ծրագիր, որը հնարավոր չլիներ քննարկել և իրագործել այս եռամիասնության շրջանակներում: Մենք մշտապես եղել ենք իրատես և հստակ ենք գնահատել մեր հնարավորություններն ու կարողությունները: Դրա շնորհիվ էր, որ մշտապես կարողացել ենք հասնել այն նպատակների իրականացմանը, որոնք սահմանվել էին մեր կողմից:
Անգամ ամենահպանցիկ անդրադարձը մեր անցած ճանապարհին ցույց է տալիս մեր արձանագրած առաջընթացը: Զորօրինակ, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հիմնադրման գործում ահռելի ավանդ ունեցան դեսպանընկալ երկրների հայ համայնքները: Անկախության վերանվաճման առաջին տարիներին տեղի ունեցած գագաթնաժողովներին և բարձր մակարդակի հանդիպումներին որևէ նորանկախ երկիր չէր ներկայանում այնպիսի պատվախնդրությամբ, ինչպես որ ներկայանում էր Հայաստանի Հանրապետությունը: Իսկ դրա հետևում առկա էր սփյուռքի կառույցների, կազմակերպությունների և անհատների ահռելի և շատ դեպքերում՝ անտեսանելի աշխատանքը: Այդ շունչն ու ոգին զգացել ենք և՛ անկախությանը նախորդած ավերիչ երկրաշարժի, և՛ անկախության հռչակմանն անմիջապես հաջորդած Արցախյան հերոսամարտի օրերին: Աշխարհի կարևորագույն կենտրոններում ներկայացված լինելով՝ բարեկամներ ունենալու և նորանկախ մեր պետության ձայնը տեղ հասցնելու հնարավորությունը մշտապես հպարտությամբ է լցրել մեր սրտերը և նախանձով՝ մեր ոչ-բարեկամների:
Բոլորովին վերջերս՝ ընդամենը մեկ տարի առաջ, մենք ոգեկոչեցինք Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակը: Հայաստանի պետության և սփյուռքի կառույցների համատեղ և համակարգված աշխատանքը ևս մեկ անգամ եկավ ապացուցելու, որ մենք կարող ենք հետապնդել և իրականացնել կարևորագույն քաղաքական նպատակներ: Երևանը հանդես եկավ որպես առաջնորդող և կառավարող ուժ, սակայն այդ ամբողջ հետևողական, համակողմանի աշխատանքը հնարավոր չէր լինի առանց մեր բոլորի միասնական քաղաքական կամքի: Սա ևս մեկ վկայություն է նրա, թե ինչ կարող է անել մեր հավաքական ուժը: Նման վերաբերմունք և արդյունք պահանջող հարցերն ու խնդիրները, իհարկե, շատ են:
Ես հպարտ և ուրախ եմ, որ մեր դարերով երազած պետության քառորդդարյա հոբելյանին դուք ժամանել եք ոչ որպես հյուր, այլ որպես տանտեր, որպես լիարժեք մասնակից: Այսօր Երևանում գործում են ձեր կողմից ներկայացվող կառույցների խոշոր գրասենյակները, իսկ ձեզնից որոշների դեպքում՝ արդեն նաև կենտրոնակայանները: Այստեղ դուք ունեք ձեր ակնառու ներկայությունն ու մասնակցությունը թե՛ տնտեսության մեջ, թե՛ հասարակական և քաղաքական կյանքում, թե՛ ակադեմիական և թե՛ լրատվական դաշտում: Այստեղ են տեղափոխվում ձեր կողմից ավանդաբար անցկացվող երիտասարդական հավաքները, ճամբարումներն ու ամառային դպրոցները, ձեր համագումարներն ու համաժողովները, այստեղ եք դուք հիմնում գերազանցության գերժամանակակից կենտրոններ, դպրոցներ, համալսարաններ, հետևաբար՝ Հայաստանն այցեվայրից բոլորիդ համար հետևողականորեն դառնում է իրական տուն:
Շատ կցանկանայի, որ այստեղ տեսնեինք բոլոր այն անհատներին, խմբերին, կառույցներին, որոնք եղել են մեր եռագույն հպարտության, մեր անկախ Հայաստանի կերտողներն ու այսօր էլ լծված են մեր պետության ամրապնդման գործին: Կուզենայի տեսնել նաև նրանց, ովքեր դեռ նոր պետք է զգան հայրենիքի խորքային բացահայտման բերկրանքը: Դուք ներկայացնում եք սփյուռքի հզորագույն կառույցները, բայց ինչպես հաճախ ինքներդ եք խոստովանում, նույնիսկ ձեր ներկայացուցչական կառույցները չեն ներառում աշխարհասփյուռ հայության ամբողջական ներուժը: Հուսով եմ, որ նաև դրա մասին է լինելու այսօրվա մեր խոսակցությունը՝ ինչպես ընդլայնել ներգրավումն ու հզորացնել ակտիվությունը մեր այն հայրենակիցների, ովքեր կարող են նպաստել այդ նվիրական գործին, հատկապես՝ ինչպես լիարժեքորեն ներգրավել երիտասարդ սերունդը:
Հաշվի առնելով ձեր ներկայությունը Հայաստանում՝ ես անհրաժեշտ գտա ձեզ հրավիրելու այս հանդիպմանը՝ քննարկելու համար նաև այն խնդիրները, որոնց անդրադարձել ենք դեռևս Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի շրջանակներում: Խոսքս, մասնավորապես, վերաբերում է Համահայկական հռչակագրում արտացոլված Ցեղասպանության հետևանքների վերացման իրավական թղթածրարի մշակման աշխատանքներին և Համահայկական խորհրդի ձևավորման գաղափարին:
Բնական է, որ պատրաստ եմ և անհրաժեշտ եմ համարում խոսել նաև Հայաստանի ներքին կյանքում ընթացող գործընթացների մասին, Սահմանադրական փոփոխությունները կյանքի կոչելու, նոր կառավարության ձևավորման ընթացքի, ինչպես նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների մասին: Բայց մինչ այդ, ցանկանում եմ կատարել շատ հաճելի մի պարտականություն: Տոնական օրերին պետական պարգևների արժանացած անձանց թվից երկուսին ցանկանում եմ պարգևատրել հենց այստեղ՝ բոլորիդ ներկայությամբ: Ես հրամանագիր եմ ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ պարոն Բակո Սահակյանին Տիգրան Մեծ շքանշանով պարգևատրելու մասին՝ հաշվի առնելով նրա անուրանալի դերը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման և ամրապնդման գործում:
Սիրով ուզում եմ նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինին հանձնել դեռևս անցյալ տարի հրամանագրով հաստատված նրա պարգևը: Վեհափա՛ռ Տեր, մենք շատ բարձր ենք գնահատում Ձեր անձնական ներդրումը հայապահպանության գործում, ինչպես նաև մեր ավանդական արժեքների պահպանման սուրբ պարտականությունները: Շատ շնորհակալ ենք և թույլ տվեք Ձեզ հանձնել Ձեր պարգևը:
Այստեղ ներկաներից երեկվա իմ հրամանագրերով պետական բարձր պարգևների, տարբեր շքանշանների են արժանացել պարոնայք Գագիկ Հարությունյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Հրանտ Մարգարյանը, Հարութ Սասունյանը, իսկ ավելի վաղ՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով բոլորիդ՝ պետք է շեշտեմ, որ դա ձեր կողմից կատարվող հսկայական աշխատանքի համեստ գնահատականն է:

President of Armenia holds meeting with representatives of Diaspora
YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on September 21 held a meeting with the heads and representatives of organizations of Diaspora who arrived in Armenia on the occasion of the 25th anniversary of Armenia’s Independence, press service of the Presidential administration informed “Armenpress”.
Catholicos of All Armenians Karekin II and His Holiness Aram I Catholicos of the Great House of Cilicia were presented at the meeting. Parliament Speaker Galust Sahakyan, Prime Minister Karen Karapetyan, President of the Constitutional Court Gagik Harutyunyan, National Security Council Secretary Armen Gevorgyan, Chief of the Presidential Staff Vigen Sargsyan and other officials attended the meeting.
The Armenian President delivered a welcoming speech at the meeting.
“Distinguished President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan,
Your Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians,
Eminent and Reverend Fathers,
I cordially welcome you to Yerevan. We are celebrating the 25th anniversary of the reinstatement of Armenia’s independence. It is a pleasure to welcome our compatriots from the four quarters of the world who are in the Motherland on this nice occasion.
It is no coincidence that many of you consider it their duty to be at home for this important celebration. During all these years and in all parts of the world, we have felt the presence, solidarity and support of the Diaspora. The restoration of Armenian statehood was an essential objective bridging the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity. Over the past twenty-five years, there has been no tactical or strategic issue and a program that could not be discussed and implemented within this trinity.
We have always been realistic; we have managed to clearly assess our possibilities and capabilities. It is just why we were able to achieve the goals we set ourselves.
Even a fleeting glance at the past can evidence our progress. For example, the contribution made to the cause of establishing Armenia’s diplomatic representations by Armenian communities in host countries.
During the first years of independence, no newly independent country used to be represented at summits and high-level meetings with as much dignity as the Republic of Armenia did. And it was due to enormous and often invisible efforts of Diaspora institutions, organizations and individuals. That very spirit and enthusiasm could be seen in the wake of the devastating earthquake that hit our country on the way to independence, as well as throughout the Artsakh war, which immediately followed the declaration of independence.
Duly represented at the most important centers of the world, the opportunity of having friends and bringing the voice of our newly independent State has always filled our hearts with pride; instead it was a cause of envy for those who wished us ill.
Quite recently, just a year ago, we commemorated the memory of the holy martyrs of the Armenian Genocide. The coordinated work of the Armenian State and Diaspora organizations once again proved that we can pursue and realize the most important political goals.
Yerevan acted as a guiding and coordinating hub, but that consistent and comprehensive work would not have been possible without our common political will. This is yet another evidence of what we can do with our collective strength. Indeed, there are many such issues and problems that call for similar approach and result.
I am proud and happy that you are here to celebrate our long-cherished 25-year jubilee not as a guest but as a host, as a full participant. Today Yerevan hosts numerous field offices of Diaspora organizations; some of you have established headquarters over here.
Here you have your distinguished presence and participation in the economic, social and political life, both academic and media. Your traditionally held youth gatherings, summer camps and summer schools, conferences and forums are gradually moved to Homeland. Here you are setting up modern centers of excellence, schools, universities, which makes of Armenia a real home instead of a simple venue for tourism.
I would like to see all those individuals, groups and institutions that have been the pride of our national colors, the engineers of our independent Armenia, who remain committed to the cause strengthening of our statehood. I would like to see those who have yet to feel the deep joy of homeland discovery.
You are representing the most powerful organizations in the Diaspora, though as often you yourself admit, even the most representative structures fall short of the full potential of all Armenians around the world. I hope it will be on the agenda today, namely how to expand and strengthen the involvement of our compatriots, who can contribute to this sacred cause, especially through the full involvement of the younger generation.
Given your presence in Armenia, I deemed it expedient to call this meeting to take up those issues discussed by the Committee for coordination of the Armenian Genocide 100th anniversary commemorations. I am talking specifically about the development of legal documentation for elimination of Genocide consequences and the idea of setting up a Pan-Armenian Council as envisaged in the Pan-Armenian Declaration.
Naturally, I am ready and consider it necessary to dwell on the processes taking place in Armenia’s domestic life: the implementation of constitutional amendments, the formation of a new government, as well as the upcoming parliamentary elections.
But before that, I want to fulfill a very pleasant task. During the holidays, a number of individuals were conferred upon State awards. I would like to hand the awards to two of them right here. I have signed a decree to award Tigran the Great Medal to NKR President Bako Sahakyan for his undeniable role in the establishment and development of the Republic of Nagorno-Karabakh.
I would also love to hand to Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, the award stated in last year’s presidential decree. Your Holiness, we very much appreciate your personal contribution to the preservation of the Armenian identity, as well as your commitment to protecting our traditional values. We are very grateful to you. Please let me hand in the award.
I have also signed decrees to decorate the following individuals with State awards: Gagik Haroutunyan, Vazgen Manukyan, Hrant Margaryan, Harut Sassounian and, earlier, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Reiterating my congratulations, I must stress that this is not but a humble appreciation of the huge work done by you”.