Նորաշենցիները պատգամավորների առաջ բարձրացրել են իրենց համայնքը սահմանամերձ ճանաչելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունն օգոստոսի 24-ին մեկնել է Տավուշի մարզի հենակետային դիրքեր, ծանոթացել տեխնիկական վերջին ձեռքբերումներին, հրամանատարական անձնակազմի հետ քննարկել մի շարք կարեւոր հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, այնուհետեւ խորհրդարանականներն այցելել են Պառավաքար, Նորաշեն եւ Չորաթան համայնքներ: Պառավաքար համայնքում կայացած հանդիպման ժամանակ գյուղացիները ներկայացրել են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում` խմելու ջրի եւ խաղողի բերքահավաքին եւ հանձնմանն առնչվող հարցեր: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ խաղողի հանձնման խնդիր չկա, քանի որ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կոնյակի գործարանի հետ, եւ գյուղացիները հնարավորություն կունենան հանձնելու խաղողի բերքը:
«Հավատացնում եմ, որ բոլորիս ուշադրության կենտրոնում են ձեր խնդիրները, քանի որ Հայաստանը սկսվում է սահմանից: Եթե ձեր խնդիրները լուծված չլինեն եւ դուք հզոր չլինեք, Երեւանում մենք թույլ կլինենք: Այդ պատճառով էլ ԱԺ նախագահի հանձնարարականով եկել ենք, որ ականջալուր լինենք»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նորաշեն համայնքում բարձրացված խնդիրների շարքում նոր կոմբայն ունենալու հարցն էր, որը բարձրաձայնել է 78-ամյա կոմբայնավար Երջանիկ Աթոյանը: Գյուղապետ Գոռ Աբրահամյանը նշել է, որ վերջին տարիներին ավելացվել են հացահատիկի ցանքատարածքները եւ բերքահավաքի ժամանակ լուրջ խնդիր է ծագում: «Այս հարցն անպայման կքննարկենք, եւ եթե պահուստային միջոցներից չկարողանանք գումար գտնել, ուրեմն պատգամավորներով գուցե փորձենք հանգանակություն անել»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նորաշենցիները խնդրել են նաեւ ԱԺ-ում հարց բարձրացնել Նորաշեն համայնքը սահմանամերձ ճանաչելու մասին: «Եկել ենք, որ հաղորդակից լինենք սահմանամերձ համայնքների խնդիրներին, որ ԱԺ առաջիկա նիստում փորձենք բարձրացնել դրանք: Ամենակարեւոր հանգամանքն այն է, որ ժողովուրդը խաղողագործությամբ զբաղվելու եւ մթերելու խնդիր չունի: Երկրորդը կրթության խնդիրն է: Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է շատ մեծ ուշադրություն դարձնենք սահմանամերձ համայնքների կրթական օջախներին: Հայրենիքն սկսվում է սահմանից: Մեր պետությունը եւ ժողովուրդն ունի երեք հիմնասյուն` առաջինը մեր առաքելական, քրիստոնեական կրոնն է եւ մեր խաչը, երկրորդը` մեսրոպյան գիրն ու գրականությունը, որը մեր կրթությունն ու գիտությունն է եւ երրորդը մեր սուրն է, այսինքն մեր անվտանգությունը: Եթե մենք կարողանանք սահմանային շրջաններում ամրապնդել առաքելական խաչի, հայոց գրչի եւ հայոց սրի միասնությունը, ուրեմն մենք անպարտելի ենք»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պատգամավորներն այցելել են նաեւ «Տավուշ տեքստիլ» գործարան եւ ծանոթացել նորարար տեխնոլոգիական համակարգով գործող գործարանի եւ նրա՝ շուրջ 150 աշխատողով հագեցած աշխատանքային առօրյային: Նշենք, որ առաջիկայում գործարանի աշխատողների թիվը նախատեսվում է կրկնապատկել:

Yerevan depends on welfare of bordering communities – Republican lawmaker
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. The delegation led by Deputy Speaker of the National Assembly  of Armenia Eduard Sharmazanov comprised of the  MPs Gagik Melikyan and Vahram Mkrtchyan visited military positions in Tavush Province on August 24, got acquainted with the latest technical acquisitions, and discussed a number of important issues with the command staff.
Afterwards, the parliamentarians visited Paravakar, Norashen and Choratan communities. During the meeting in Paravakar community the villagers presented a number of issues, pertaining to drinking water, grape harvest and purveyance. The National Assembly Deputy Speaker noted that there will be no problem with the purveyance of grape as an arrangement has been made with the brandy factory, and the villagers will have an opportunity to deliver the grape crops.
“I assure you that your problems are in the centre of our attention, as Armenia starts from the border. Unless your problems are solved and you are strong, we will be weak in Yerevan . That is why we came here according to the National Assembly President’s assignment to listen to your problems”, - Eduard Sharmazanov stated.
Among the raised issues in Norashen community a 78-year old combine operator Yerjanik Atoyan talked about having a new combine. A villager Gor Abrahamyan mentioned that sown areas had been expanded and serious problems emerged during the harvest. “We will consider this issue by all means, and in case of lack of reserve funds, the MPs will try to make donations”,- said the Deputy Speaker.
The residents of Norashen asked to raise at the National Assembly the issue of recognizing Norashen as a border community. “We came here to familiarize ourselves with issues of bordering communities to raise them at coming National Assembly sittings. The most important fact is that people have no problem with grape harvest and storage. The second is the issue of education. I think we should pay great attention to the educational centers in border communities. The Motherland starts with the border. Our country and people have 3 pillars: first, our Apostolic Christian religion and our cross; second, Mesrop’s alphabet and literature which is our education and science, third is our sword, which means our security. If we are able to provide the cohesion of our cross, Armenian pen and sword, we will be invincible’, - stated the Deputy Speaker.
The MPs also visited “Tavush Textile” factory and got acquainted with the factory with new technological system and the daily activities of its 150 employees. It should be noted that the number of the employees in the factory is planned to be doubled.