Հերմինե Նաղդալյանը Թբիլիսիում կմասնակցի Վրաստանի Անկախության տոնի միջոցառումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի պաշտոնական հրավերով մայիսի 25-27-ը Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսի է մեկնել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը, որի կազմում են Հայաստան-Վրաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ Տաճատ Վարդապետյանը, Խաչատուր Քոքոբելյանը, Վարդան Այվազյանը, մասնակցելու է Վրաստանի Անկախության քսանհինգերորդ տարեդարձի տոնակատարությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Այցի շրջանակում մայիսի 26-ին պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլիի հետ. հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յուրի Վարդանյանը:
Վրաստանի անկախության տոնին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների ընթացքում հայ խորհրդարանականները կմասնակցեն Թբիլիսիի Ազատության հրապարակում կայանալիք Վրաստանի զինված ուժերի երդման արարողությանը, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի կողմից հրավիրված պաշտոնական ընդունելությանը, ինչպես նաեւ Անկախության 25-ամյակին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսին եւ համերգին:
Տեղեկացնենք, որ Վրաստանի Անկախության տոնին մասնակցելու նպատակով Թբիլիսի են ժամանել ինը երկրների խորհրդարանական պատվիրակություններ՝ Հայաստանից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից, Լիտվայից, Լատվիայից, Իսրայելից, Չեխիայից, Բելառուսից, Թուրքիայից:
Վրաստան է ժամանել նաեւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը:

Вице-спикер НС в Тбилиси примет участие в мероприятиях в связи с Днем независимости Грузии
По официальному приглашению председателя Парламента Грузии Д.Усупашвили в Тбилиси 25-27 мая с официальным визитом находится делегация НС РА, возглавляемая вице-спикером НС, руководителем парламентской группы дружбы Армения – Грузия Э.Нагдалян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, делегация, в составе которой члены парламентской группы дружбы Армения – Грузия Т.Вардапетян, Х.Кокобелян и В.Айвазян, примет участие в  торжествах к 25-й годовщине Независимости Грузии.
26 мая в рамках визита делегация встретилась с председателем Парламента Грузии Д.Усупашвили: в ходе встречи обсужден широкий круг представляющих двусторонний интерес вопросов.  Во встрече участвовал также Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Грузии Ю.Варданян.
В ходе юбилейных мероприятий, посвященных 25-летию Независимости Грузии, армянские парламентарии примут участие в церемонии принятия присяги Вооруженных сил Грузии на площади Свободы в Тбилиси, в организованном председателем Парламента Грузии официальном приеме, а также в фотовыставке и концерте к 25-летию Независимости.
Для участия в празднике Независимости Грузии в Тбилиси прибыли также парламентские делегации Польши, Украины, Литвы, Латвии, Израиля, Чехии, Беларуси, Турции.