Շարմազանովն անթույլատրելի է համարել ՀԱՊԿ որոշ անդամների կողմից դաշնակիցներին չպաշտպանելու քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի ելույթ է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի արտագնա նիստում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Էդուարդ Շարմազանովը նշել է.
«Հարգելի գործընկերներ, 2015 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունն ստանձնեց ՀԱՊԿ նախագահությունը եւ ՀՀ Նախագահի կողմից ներկայացվեցին Հայաստանի հիմնական առաջնայնությունները, որոնց մեջ որպես առաջնային ուղղություններ նշվել են ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության ռազմավարությունը մինչեւ 2025 թվականը եւ դրա ընդունումը 2016 թվականին, ինչպես նաեւ արտաքին սպառնալիքներին միասնաբար դիմակայելու եւ տարբեր միջազգային հարթակներում փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Մեծապես կարեւորում եմ, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունները եւ դրանց խորհրդարանական պատվիրակությունները միջազգային հարթակներում մշտապես դրսեւորեն հավասարակշռված դիրքորոշում եւ հանդես չգան այնպիսի հայտարարություններով, որոնք չեն բխում ոչ միայն ՀԱՊԿ անդամ առանձին պետությունների, այլեւ ՀԱՊԿ ընդհանուր շահերից:
Ցավոք, երբեմն բախվում ենք դեպքերի, երբ ՀԱՊԿ անդամ որոշ պետություններ միջազգային հարթակներում ոչ միայն չեն պաշտպանում իրենց դաշնակիցներին, այլեւ հաճախ հանդես են գալիս այնպիսի դիրքորոշմամբ, որը հակասում է ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշմանը: Սա անթույլատրելի է, եւ մենք պետք է անենք հնարավորը՝ նման բացասական երեւույթներն ապագայում բացառելու համար:
Կցանկանայի անդրադառնալ նաեւ ահաբեկչության, ռասիզմի եւ այլատյացության դրսեւորումներին: Կարծում եմ` սա մարտահրավեր է ուղղված ոչ միայն ՀԱՊԿ-ին, այլեւ ողջ մարդկությանը: Կոչ եմ անում մեր վճռական «ոչ»-ն ասել նմանատիպ բացասական երևույթներին առանց բացառության: Թույլ տվեք նշել, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախորդ նիստից հետո առայսօր իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին մնում է մտահոգիչ: Մենք մշտապես հանդես ենք եկել եւ շարունակում ենք հանդես գալ բոլոր հիմնախնդիրների, մասնավորապես, ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով` երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա: Ռազմական հռետորաբանությունը, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը պետք է ոչ միայն անթույլատրելի լինեն, այլեւ դատապարտվեն բոլորիս կողմից: Մեր կազմակերպության համար կենսական նշանակություն ունի իրերն իրենց անուններով կոչելը: Միայն այդ դեպքում մեզ կհաջողվի կանխել նման սպառնալիքների կրկնությունը»:

Sharmazanov raises the issue of NKR conflict at CSTO PA
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. Head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA) Eduard Sharmazanov delivered a speech at the outgoing session of the CSTO PA, held in Yerevan.
As “Armenpress” was informed from the Public Relations and Media Department of the National Assembly of Armenia, Eduard Sharmazanov mentioned in his speech,
“Dear Colleagues, the Republic of Armenia assumed CSTO presidency in 2015 and the President of Armenia introduced our priorities, the key concepts of which are CSTO Collective Security Strategy for the Period till 2025 and its adoption in 2016, as well as collective response to foreign threats and the necessity of cooperation in various international platforms. I highlight the importance of CSTO member states and their parliamentary delegations demonstrating balanced position at international arenas and not making such announcements that not only contradict the interest of some CSTO member states but the Organization as a whole.
Unfortunately, we sometimes encounter with cases when some CSTO member states not only do not support their allies in international platforms, but also often take such positions that contradict the official position of the CSTO. This is inadmissible and we must do our best to rule out such negative phenomena in the future.
I would also like to touch upon terrorism, racism, and other forms of hatred. I believe this is a threat not only for the CSTO but the entire humanity. I urge to say our confident “no” such negative phenomenon without any exceptions. Let me mention that since the previous session of the Parliamentary Assembly of the CSTO the situation on Armenia-Azerbaijan border remains concerning. We always supported and now support the exclusively peaceful settlement of all conflicts, particularly the Nagorno Karabakh conflict, under the auspices of the Minsk Group format based on the three well-known principles. Military rhetoric, use of force or the threat to use it must be not only inadmissible, but also must be condemned by all of us. Calling things by their proper name is of vital importance for our Organization. Only in that case we will manage to prevent the reoccurrence of such threats”.