Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկար վաղուց չունի. Բուրջանաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հեռանկարը կորցրել Է 2008 թվականի օգոստոսի զինված հակամարտությունից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ, «Ժողովրդավարական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեն:
Անցած շաբաթ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն առաջին անգամ ակնարկել Է, որ Վրաստանը չպետք Է ակնկալի, որ դաշինքին անդամակցության գործողությունների ծրագիր կստանա ՆԱՏՕ-ի՝ Վարշավայում կայանալիք հերթական գագաթնաժողովում:
«Չխոսել դաշինքին անդամակցության գործողությունների ծրագրի մասին՝ գործնականում նշանակում Է, որ Վրաստանի անդամակցության հարցը հետաձգվում Է անորոշ ժամանակով… Բնակչությունը կհասկանա, որ 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո մեզ մատուցվել Է ահռելի սուտ, որը տարածվում Էր Միխեիլ Սահակաշվիլիի կառավարության կողմից: Հենց 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմից հետո փակվեց ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցության հեռանկարը»,-ասել Է Բուրջանաձեն «Մաեստրո» հեռուստաալիքի եթերում:

Бурджанадзе: у Грузии давно нет перспективы вступления в НАТО
Грузия потеряла перспективу вступить вНАТО после вооруженного конфликта вавгусте 2008 года. Как передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik, об этомзаявила экс-спикер парламента Грузии, лидер партии "Демократическое движение" Нино Бурджанадзе.
На прошлой неделе спецпредставитель генерального секретаря НАТО Джеймс Аппатурай впервые намекнул, что Грузии нестоит надеется наполучение Плана действий почленству вальянсе (MAP) наочередном саммите вВаршаве.
"Не говорить оMAP, это практически означает, что вопрос вступления Грузии перенесен нанеопределенный срок… Население поймет, что после августовской войны 2008 года, мы имели дело согромной ложью, которая тиражировалась правительством (Михаила) Саакашвили. Именно после августовской войны 2008 года закончилась перспектива вступления Грузии вНАТО",— сказала Бурджанадзе вэфире телеканала"Маэстро".