ԱՄԷ-ն հատուկ նշանակության ուժեր կուղարկի Սիրիա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հայտարարել Է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ պայմանավորվածության հասնելու մասին, որը հատուկ նշանակության ուժեր կուղարկի Սիրիա: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին փետրվարի 12-ին հաղորդել Է Associated Press գործակալությունը:
Զինվորները մասնակցելու են տեղի սուննի մարտիկների ուսուցմանը, որպեսզի նրանք կարողանան «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատեն Ռաքա քաղաքը:
Քարթերն այդ մասին հայտարարել Է Բրյուսելում ԱՄԷ-ի իր պաշտոնակցի հետ ունեցած հանդիպումից հետո: Նա չի ճշտել, թե ԱՄԷ-ի հատկապես որքան զինվորներ կուղեւորվեն Սիրիա:
Ավելի վաղ ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարելու նպատակով Սիրիա ցամաքային զորքեր ուղարկելու պատրաստակամության մասին հայտարարել ե՛ւ ԱՄԷ-ում, ե՛ւ Սաուդյան Արաբիայում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

UAE to send Special Forces to Syria
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. U.S. Defense Secretary Ash Carter says a key Persian Gulf ally has agreed to send Special Forces soldiers to Syria to assist in the development of local Sunni Arab fighters focused on recapturing Raqqa, the Islamic State group's capital, “Armenpress” reports.
Carter made the comment after meeting on February 12 at his Brussels hotel with his counterpart from the United Arab Emirates, the Associated Press reports.
Carter declined to say how many Emirati Special Forces would go to Syria. He said they would be part of an effort led by the United States and bolstered by Saudi Special Forces to train and enable local Arab fighters who are motivated to recapture Raqqa.
The U.S. war plan for fighting the Islamic State in Syria and Iraq is designed to unseat the extremists in Raqqa and Mosul, which is the group's main stronghold in northern Iraq.