ԱՄԷ-ն հատուկ նշանակության ուժեր կուղարկի Սիրիա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերը հայտարարել Է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ պայմանավորվածության հասնելու մասին, որը հատուկ նշանակության ուժեր կուղարկի Սիրիա: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին փետրվարի 12-ին հաղորդել Է Associated Press գործակալությունը:
Զինվորները մասնակցելու են տեղի սուննի մարտիկների ուսուցմանը, որպեսզի նրանք կարողանան «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատեն Ռաքա քաղաքը:
Քարթերն այդ մասին հայտարարել Է Բրյուսելում ԱՄԷ-ի իր պաշտոնակցի հետ ունեցած հանդիպումից հետո: Նա չի ճշտել, թե ԱՄԷ-ի հատկապես որքան զինվորներ կուղեւորվեն Սիրիա:
Ավելի վաղ ԴԱԻՇ-ի դեմ պայքարելու նպատակով Սիրիա ցամաքային զորքեր ուղարկելու պատրաստակամության մասին հայտարարել ե՛ւ ԱՄԷ-ում, ե՛ւ Սաուդյան Արաբիայում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ОАЭ направят спецназ в Сирию
Глава министерства обороны США Эштон Картер заявил о достижении договоренности с ОАЭ, которые направят силы специального назначения в Сирию, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Солдаты будут участвовать в обучении местных бойцов из числа суннитов для того, чтобы отбить у террористов "Исламского государства" (террористическая организация, запрещенная в РФ) город Ракка.
Картер заявил об этом в Брюсселе после встречи с коллегой из ОАЭ. Он не уточнил, сколько именно солдат ОАЭ отправятся в Сирию.
Ранее о готовности направить сухопутные войска в Сирию для борьбы с ИГИЛ заявляли и в ОАЭ, и Саудовской Аравии.