Ճամբարակն արդեն ունի վերականգնված բժշկական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանամերձ Ճամբարակ քաղաքն ունի վերականգնված բժշկական կենտրոն: Ճամբարակի տարածաշրջանի 13 հազար 600 բնակիչներ այլևս ստիպված չեն լինի հասնել Երևան բժշկական օգնություն ստանալու համար: Լիովին վերանորոգվել են բժշկական կենտրոնը, տանիքը, բակը, թարմացվել են բժշկական սարքավորումները, ավելացել է մասնագետների թիվը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմենակ Մելքումյանն ասաց, որ կենտրոնն ապահովված է գրեթե ամեն ինչով: Նկատվում է միայն նեղ մասնագետների կարիք, սակայն տնօրենը համոզված է, որ տարածաշրջանի երիտասարդ մասնագետները երևանյան հիվանդանոցների փոխարեն կնախընտրեն Ճամբարակի վերակառուցվածը:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն էլ շեշտում է, որ ժամանակակից բժշկի համար շատ կարևոր են ոչ միայն մասնագիտական ունակությունները, այլև պայմաններն ու սարքավորումները: Այս առնչությամբ նախարարը վստահ է, որ Ճամբարակի բժշկական կենտրոնը լիովին կատարելու է իր առջև դրված պարտականությունը:
Բժշկական կետրոնը վերակառուցվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից` ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող վարկային ծրագրերի շրջանակում: Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատունն էլ դրամաշնորհ է տրամադրել World Vision բարեգործական կազմակերպությանը, որի շնորհիվ կենտրոնը ստացել է լրացուցիչ գույք և անհրաժեշտ սարքավորումներ:

В Чамбараке уже есть свой восстановленный медицинский центр
В  приграничном городе Чамбарак  уже  есть свой  восстановленный  медицинскийцентр. Теперь  13.600   жителей региона не будут ездить в Ереван за медпомощью. Полностью отремонтированы центр, крыша, двор, обновлено медоборудование, увеличилось число специалистов.
В беседе с Арменпресс директор МЦ АрменакМелкумян сказал, что центр обеспечен почти всем. Нехватка только в специалистах, но он уверен, что молодые специалисты  предпочтут  новый МЦ  ереванским медучреждениям.
Министр здравоохранения  Армен Мурадян отмечает, что для современного врача важны не  только профессиональные знания, но и условия работы. Он уверен, что Чамбаракский  МЦ  полностью выполнит поставленные перед ним задачи.
Чамбаракский  МЦ восстановлен при содействии Минздрава РА  и Фонда регионального развития  РА – в рамках кредитных программ, финансируемых правительством РА  и Всемирным банком.  Посольство Японии в  РА выделило грант благотворительной  организации WorldVision на дополнительное  оборудование МЦ.