Հայ-իրանական երկաթուղագծի կառուցումը Հայաստանը դուրս կբերի շրջափակումից. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ,6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իրանական երկաթուղագիծը քաղաքական առումով Հայաստանի համար շատ նպաստավոր է. երկաթգծի կառուցումը Հայաստանին դուրս կբերի շրջափակումից: Հոկտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
«Իրան-Հայաստան երկաթուղագծի կառուցումը փայլուն ծրագիր է: Դրանով Հայաստանը միանգամից կարող է միանալ տրանս-իրանական երկաթգծին, որը մեզ օվկիանոս  դուրս գալու հնարավորություն կտա»,- նշեց նա` հավելեով, որ եթե հնարավոր լինի այս համագործակցության մեջ ներառել նաև Վրաստանին, այս դեպքում հնարավոր կլինի ամբողջական շղթան ապահովել, հակառակ դեպքում Իրանը` համագործակցելով Ռուսաստանի հետ, կարող է օգտագործել Կասպից ծովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, իրանագետը նշեց նաև, որ  Հայաստան-Իրան համագործակցության մեջ  է մտնում նաև Մեղրու ՀԷԿ-ի կառուցումը:
«Արաքս գետի երկու ափերին իրանական ֆինասների միջոցով կառուցվում է երկու հիդրոէլեկտրակայան, ըստ ծրագրի Իրանը պետք է շահագործի այս երկու ՀԷԿ-երը, սակայն 15 տարի անց Հայաստանի սահմանում կառուցված ՀԷԿ-ը կանցնի Հայաստանին»,- ասաց իրանագետը:

Строительство армяно-иранской железной дороги поможет вывести Армению из блокады
Строительство армяно-иранского газопровода может иметь политически благоприятное воздействие на Армению: это может вывести страну из блокады. Об этом 6 октября на встрече с журналистами сказала ирановед Гоар Искандарян.
«Строительство этой железной дороги – блестящая инициатива. Это позволит Армении присоединиться к транс-иранской железной дороге, что откроет доступ страны к океану», - отметила эксперт, добавив, что если нам удастся привлечь Грузию, то сможем обеспечить всю цепочку. В противном случае, в сотрудничестве с Россией, Иран может использовать Каспийское море.
Как сообщает «Арменпресс», по словам Гоар Искандарян, строительство ГЭС в Мегри тоже входит в рамки сотрудничества между Ираном и Арменией.
«На берегу реки Аракс, при финансировании Ирана, начали строительство двух гидроэлектростанций», - отметила эксперт, добавив, что через 15 лет ГЭС, построенная на границе Армении, перейдет к нам.