Հայ-իրանական երկաթուղագծի կառուցումը Հայաստանը դուրս կբերի շրջափակումից. իրանագետ
ԵՐԵՎԱՆ,6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իրանական երկաթուղագիծը քաղաքական առումով Հայաստանի համար շատ նպաստավոր է. երկաթգծի կառուցումը Հայաստանին դուրս կբերի շրջափակումից: Հոկտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
«Իրան-Հայաստան երկաթուղագծի կառուցումը փայլուն ծրագիր է: Դրանով Հայաստանը միանգամից կարող է միանալ տրանս-իրանական երկաթգծին, որը մեզ օվկիանոս  դուրս գալու հնարավորություն կտա»,- նշեց նա` հավելեով, որ եթե հնարավոր լինի այս համագործակցության մեջ ներառել նաև Վրաստանին, այս դեպքում հնարավոր կլինի ամբողջական շղթան ապահովել, հակառակ դեպքում Իրանը` համագործակցելով Ռուսաստանի հետ, կարող է օգտագործել Կասպից ծովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, իրանագետը նշեց նաև, որ  Հայաստան-Իրան համագործակցության մեջ  է մտնում նաև Մեղրու ՀԷԿ-ի կառուցումը:
«Արաքս գետի երկու ափերին իրանական ֆինասների միջոցով կառուցվում է երկու հիդրոէլեկտրակայան, ըստ ծրագրի Իրանը պետք է շահագործի այս երկու ՀԷԿ-երը, սակայն 15 տարի անց Հայաստանի սահմանում կառուցված ՀԷԿ-ը կանցնի Հայաստանին»,- ասաց իրանագետը:

YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. The Armenia-Iran railway construction will be very favorable for Armenia from political point of view. The construction of the railway will pull Armenia out of blockade. Iranian studies expertGohar Iskandaryan said the aforementioned during the meeting with the journalists on October 6.
“The construction of Iran-Armenia railway is a brilliant project. By the latter Armenia will be able to immediately join theTrans-Iranian Railway which will give us a possibility of having access to the ocean,” she noted adding that if Georgia were involved in the cooperation it would be possible to ensure the entire chain, otherwise Iran could use theCaspian Sea cooperating with Russia.
“Armenpress” reports that Iskandaryan also noted that the construction of Meghri hydro power station was also included in Armenia-Iran cooperation.
“Two hydro power stations are being constructed on both banks of Araks river by Iranian financial means; according to the project, Iran must exploit the two mentioned hydro power stations, but in 15 years the hydro power stations constructed within Armenia borders will pass to Armenia,” noted the expert.