Եմենում 500-ից ավելի երեխա Է զոհվել հակամարտության սաստկանալու հետեւանքով. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եմենում առնվազն 505 երեխա Է զոհվել, 702-ը՝ վերքեր ստացել այս տարվա մարտից, երբ երկրում սկսվեց սրվել հակամարտությունը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել Է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բուլյերակը:
«Եմենում շուրջ 10 մլն երեխաներ, որոնք կազմում են երկրի 18-ից ցածր տարիքի բնակչության 80 տոկոսը, հումանիտար օգնության կարիք ունեն»,-նշել Է նա, հավելելով, որ ավելի քան 1,7 մլն երեխաներ «ենթարկվում են թերասնման վտանգի»:
Այս տարվա ընթացքում երեք անգամ ավելացել Է մինչեւ 5 տարեկան այն երեխաների թվաքանակը, որոնք «թերասնման լուրջ վտանգի են ենթարկվում»: Նրանց թիվը 160 հազարից հասել Է 537 հազարի, ընդգծել Է Բուլյերակը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН: более 500 детей погибли в Йемене за шесть месяцев текущего года
Не менее 505 детей погибли и 702 получили ранения с марта нынешнего года, когда началась эскалация конфликта в Йемене. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил на брифинге официальный представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) Кристоф Бульерак.
"В Йемене около 10 млн детей - 80% населения страны в возрасте младше 18 лет - нуждаются в гуманитарной помощи", - отметил он, добавив, что более 1,7 млн детей "подвергаются риску недоедания".
В течение текущего года в три раза выросло число детей в возрасте до 5 лет, подвергающихся "риску недоедания в острой форме" - со 160 тысяч до 537 тысяч, подчеркнул Бульерак.