Ձեզնից է կախված, թե ապագայում Հայաստանն աշխարհում ինչ դեր է ունենալու. Նախագահը` «Լույս» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին
Ձեզնից է կախված, թե ապագայում Հայաստանն աշխարհում ինչ դեր է ունենալու.
Նախագահը` «Լույս» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 24-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, այցը մեկնարկել է Դիլիջան քաղաքից, որտեղ Հանրապետության Նախագահը Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում հանդիպում է ունեցել «Լույս» հիմնադրամի շուրջ 200 հոգանոց համայնքի ներկայացուցիչների՝ խորհրդի անդամների, կրթաթոշակառուների, շրջանավարտների, նոր ուսանողների, «Գլոբալ ուսումնական լաբորատորիա» դասընթացի մասնակիցների հետ:
Մինչ հանդիպումը, Հիմնադրամի` «Զարգացնենք Հայաստանը միասին» ծրագրին մասնակցած թիմերը կենտրոնի նախասրահում Նախագահին ներկայացրել են իրենց համայնքներում իրականացրած նախագծերը, որտեղ աշխարհի լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ստացած գիտելիքները, փորձառությունն ու կապերը փորձել են օգտագործել ի բարօրություն Հայաստանի:
Ծրագրի հինգ համայնքներում իրականացրած ենթածրագրերի հակիրճ նկարագրությունից և միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում Հայաստանի դպրոցականների միջանկյալ արդյունքների ամփոփումից հետո դահլիճում կայացած հանդիպմանը «Լույսի» շրջանավարտները ևս, ովքեր ապրում և աշխատում են Հայաստանում, ներկայացրել են իրենց կատարած աշխատանքները, իսկ Հիմնադրամի աշխատանքային հատուկ խմբերը՝ կրթության, ճարտարապետության, ձեռներեցության և տվյալների գիտության ոլորտներում իրենց աշխատանքները, «Ստարտ Արմենիա» ձեռներեցության դրամաշնորհի մրցույթի հաղթողները՝ իրենց ծրագրերը: «Ստարտ Արմենիա» մրցույթի հաղթողներին Հանրապետության Նախագահը հանձնել է հավաստագրերը և պարգևներ:
ՀՀ Նախագահ, «Լույս» հիմնադրամի համահիմնադիր Սերժ Սարգսյանը, ավանդույթի համաձայն, նոր ընդունված ուսանողներին հանձնել է «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակին արժանանալու հավաստագրերը: 2015-2016թթ. կրթաթոշակի արժանացել է 53 նոր ուսանող, 54 ուսանող «Լույսի» աջակցությամբ շարունակում է կրթությունը:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է ուսանողներին, նոր հաջողություններ մաղթել ուսումնառության մեջ և հետագա ծրագրերի իրականացման գործում:
«Անշուշտ, ամեն տարի ես մեծ հաճույքով եմ սպասում այս հանդիպմանը: Նախ` ուզում եմ շնորհավորել «Լույս» հիմնադրամի այս տարվա շահառուներին, բոլոր նրանց, ովքեր այս տարի ընդունվել են աշխարհի լավագույն բուհեր և արդեն ստացել են «Լույս» հիմնադրամի աջակցությունը: Մեր ժամանակներում, կարծում եմ, առավել ևս այս լսարանում, ավելորդ է խոսել կրթության կարևորության մասին: Բայց, որպես Հայաստանի Նախագահ, ուզում եմ բոլորիդ հավաստիացնել, որ ձեր Հայրենիքը, ձեր պետությունը պատրաստ է միշտ գտնվելու ձեր կողքին՝ ձեր մասնագիտական ունակությունները, ձեր գիտելիքները կատարելագործելու ճանապարհին: Խելոք մարդիկ, մրցունակ մասնագետներ անհրաժեշտ են բոլոր երկրներում, իսկ մեր երկրում՝ առավել ևս: Ուստի, նորից եմ կրկնում՝ մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի, որպեսզի դուք կարողանաք հասնել ձեր հնարավորությունների առավելագույնին:
Այսօր աշխարհը շատ արագ է փոխվում, և արագ զարգացող աշխարհում անհրաժեշտ է, որպեսզի յուրաքանչյուր հաջորդ սերունդ ստանա ավելի լավ կրթություն, քան նախորդը. լինի ավելի խելացի, լինի ավելի շատ ինֆորմացված և ավելի ճիշտ որոշումներ կայացնի: Այս առումով, ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում աճում է լավ սերունդ՝ հենց ձեզ փոխարինող սերունդը, որ վերջին մի շաբաթվա ընթացքում ինձ ուղղակի երջանկացրեց: Հավանաբար, գիտեք, իսկ եթե չգիտեք՝ իմացեք, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում տեղի են ունեցել համաշխարհային երեք առարկայական օլիմպիադաներ՝ ֆիզիկայից, մաթեմատիկայից և կենսաբանությունից, որտեղ Հայաստանի 15 մասնակիցներից 14-ը տուն են վերադարձել մեդալներով»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ այդ տվյալները համեմատելով տարածաշրջանի այլ երկրների աշակերտների շահած մեդալների քանակի հետ, ըստ որի՝ Հայաստանը բավականին մեծ առավելություն ունի:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել «Լույսի» ուսանողներին և շրջանավարտներին, ովքեր, աշխարհի լավագույն բուհերում ստանալով գիտելիքներ, վերադառնում են Հայրենիք և այդ գիտելիքը ծառայեցնում մեր ժողովրդի բարօրությանը:
«Վստահ եմ, որ ձեզնից շատերը կարող էին այդտեղ մնալ, այդտեղ աշխատել: Դա էլ տարբերակ է, բայց կարծում եմ՝ լավագույն տարբերակը չէ: Լավագույն տարբերակը այս պահն է, երբ բոլորդ միասին հավաքվում եք Հայաստանում. մեկը գնում է Գարգառ, մյուսը՝ Շուշի, երրորդը՝ Գյումրի, և փորձում է մի օգտակար բան անել մեր երկրի համար: Շատ լավ ծրագրեր եք իրականացնում: Ապրե՛ք բոլորդ: Այս կարճ խոսքս ուզում եմ ավարտել ձե՛ր իսկ կարգախոսով՝ միասին զարգացնենք Հայաստանը: Հակառակ պարագայում՝ աշխարհաքաղաքական այս վայրիվերումների ընթացքում մենք, հանկարծ, կարող ենք մնալ ցածր աստիճանին: Ձեզնից է կախված, թե եկող տասնամյակների ընթացքում Հայաստանը աշխարհում ինչ դեր է ունենալու, բայց որ ամենակարևորն է՝ Հայաստանը ունենալու՞ է հավերժ գոյություն ունենալու իրավունք, թե՞ կասկածի տակ է առնվելու:
Ես վստահ եմ, որ մենք այսօր այդ իրավունքը ունենք, այդ հնարավորությունը ունենք, ու նաև, իհարկե, լիահույս եմ, որ դուք այդ իրավունքը շատ ամուր եք պահելու: Անցնելու է 10-15 տարի, այս դահլիճում նստած մարդիկ են մեր երկիրը ղեկավարելու: Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում և ուզում եմ, որ դուք ձեր այս ժամանակը, այս տարիքը, իրոք, օգտագործեք գիտելիք և մարդկային որակներ ձեռք բերելու համար»,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Դիլիջանից Նախագահը մեկնել է Բերդ քաղաք: Տավուշի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահը եղել է մարզի մի շարք սահմանամերձ բնակավայրերում:

От вас зависит, какова будет в будущем роль Армении в мире – президент РА встретился с представителями фонда «Луйс»
От вас зависит, какова будет в  будущем роль Армении в мире – президент  РА
встретился с представителями фонда «Луйс»
24 июля  президент РА Серж Саргсян совершилрабочий визит в  Тавушскую область. Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, визит начался в Дилижане, где в Дилижанском учебно-исследовательском центре ЦБ РА состоялась встреча президента с представителями фонда «Луйс», членами совета, стипендиатами, выпускниками,  участниками курсов «Глобальная учебная лаборатория».
До этого команды-участницы проекта «Развиваем Армению вместе» представили президенту свои программы, в которых лучшие достижения мировых вузов и полученные знания  поставлены на службу во имя процветания Армении.
После  краткого представления программ и подведения промежуточных итогов  участия  армянских школьников в  международных олимпиадах, выпускники «Луйс» представили свои работы в области образования, архитектуры и др., победители гранта «Старт Армения» представили президенту свои награды и сертификаты.
По традиции президент вручил поступившим в этом году удостоверения на получение стипендий фонда «Луйс». В 2015-2016гг. ее будут получать 53 новых студента, а 54 продолжат образование.
«Я каждый год с удовольствием жду этой встречи. Во-первых, хочу поздравить  победителей этого года – тех, кто поступил в лучшие вузы мира при содействии фонда «Луйс». В наше время, особенно в этой аудитории, думаю, излишне говорить о важности образования. Но как президент Армении хочу заверить всех, что наша родина всегда рядом с вами – на пути совершенствования ваших знаний, ваших умений. Умные, образованные люди, конкурентоспособные специалисты нужны   каждой стране. Так что, повторяю, мы не пожалеем сил, чтобы вы достигли максимума своих возможностей.
Сегодня мир меняется очень быстро, и в этом переменчивом мире необходимо, чтобы каждое последующее поколение получало лучшее образование, чем предыдущее – было более знающим, более  информированным, способным принимать самые верные решения. В этом плане  я  рад, что в  Армении растет хорошее, здоровое поколение, идущее  на смену именно вам, оно доставило мне истинное счастье на прошлой неделе. Вы, наверно, знаете, что на прошлой неделе состоялись три международные предметные олимпиады – по физике, математике и биологии, откуда 14 из 15 участников  из Армении  вернулись с медалями», - сказал Серж Саргсяна, сравнив  эти данные с  другими странами региона, что показало  очевидное преимущество РА.
Поздравив выпускников зарубежных вузов, которые своими знаниями  служат Армении, президент сказал: «Уверен, что многие из вас могли остаться и работать там. Тоже вариант. Но думаю – не лучший. Лучший вариант – этот, когда вы все  в Армении, один собирается в  Гаргар, другой – в Гюмри, третий – вШуши, и все пытаются быть полезными своей стране. Молодцы! Хочу  завершить свое краткое выступление вашим же  девизом: вместе будемразвивать Армению. В  противном случае в условиях потрясений, охвативших сегодняшний  мир, мы  можем остаться на низшей ступени. От вас зависит, какова будет роль Армении в  мире в ближайшие десятилетия. Но самое  главное будет ли у Армении право существовать, или оно будет поставлено под сомнение.
Я уверен, что сегодня этоправо у нас есть, и возможность есть, и я убежден, что вы удержите это право. Пройдет лет 10-15, и нашей страной будут руководить те, кто сидит здесь.  Желаю всем успеха и очень хочу, чтобы вы действительно использовали это время для приобретения и усовершенствования свои знаний и человеческих качеств», –сказал президент  РА.
Из Дилижана Серж Саргсян направился в город Берд. Врамкатавушского визита президент посетил ряд  приграничных населенных пунктов.