Մայքլ Քարփենթերը հայ խորհրդարանականների հետ հանդիպմանը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը
Մայքլ Քարփենթերը հայ խորհրդարանականների  հետ հանդիպմանը
վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները` բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ծովինար Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը եւ ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հատուկ հարցերով օգնական, Ազգային անվտանգության խորհրդի՝ Եվրոպայի հարցերով ավագ տնօրեն Մայքլ Քարփենթերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Մայքլ Քարփենթերը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը ու ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման գործընթացը` հիմնված Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա:
Հայ պատգամավորները կարեւորել են ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի հանդիպումը` ողջունելով ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպական Միության ակտիվ ներգրավվածությունը Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման ու տնտեսական դիվերսիկացիայի հարցում:
Քննարկվել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը կարող է դառնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ ավելի լայն տնտեսական համագործակցության կարեւոր բաղկացուցիչ` նպաստելով տարածաշրջանային խաղաղությանն ու բարգավաճմանը:
Մայքլ Քարփենթերը ողջունել է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը` արձանագրելով, որ Միացյալ Նահանգները Հայաստանի կողքին է` իր ժողովրդավարական զարգացման եւ ինքնիշխանության ամրապնդման գործում:

Майкл Карпентер на встрече с армянскими парламентариями подтвердил поддержку США территориальной целостности Армении
Майкл Карпентер на встрече с армянскими парламентариями подтвердил поддержку
США территориальной целостности Армении
Руководитель группы дружбы Армения-США Национального собрания Республики Армения, руководитель парламентской фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян и члены группы дружбы Саркис Ханданян, Арман Егоян, Цовинар Варданян, Арсен Торосян и чрезвычайный и полномочный посол РА в США Лилит Макунц в Вашингтоне встретились с директором по делам Европы в Совете национальной безопасности Майклом Карпентером.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение Национального собрания Армении, Майкл Карпентер подтвердил поддержку Соединенных Штатов территориальной целостности и суверенитету Армении и приветствовал процесс демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, проводимый на основе Алматинской декларации.
Армянские депутаты подчеркнули важность встречи на высоком уровне Армения-США-ЕС, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе, приветствуя активное участие США и Европейского Союза в укреплении устойчивости Армении и экономической диверсификации.
Обсуждался проект «Перекресток мира», который может стать важной составляющей как регионального, так и более широкого экономического сотрудничества, способствуя миру и процветанию региона.
Майкл Карпентер приветствовал шаги, направленные на укрепление демократии в Армении, отметив, что Соединенные Штаты поддерживают Армению в ее демократическом развитии и укреплении суверенитета.