Նախագահն իրավասու էր կասեցնել, ինչն արել է. Վաղինակ Շուշանյանը քայլ առաջ է որակել հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոչ թալանին» նախաձեռնության խմբի անդամ Վաղինակ Շուշանյանը քայլ առաջ է համարում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը: «Եթե իրավական հարթության վրա նայենք, նախագահն իրավասու չէ չեղարկել, նա պետք է կասեցներ, ինչն արել է: Որոշվել է իրականացնել աուդիտ, որում կներառվեն անկախ փորձագետներ, ամբողջությամբ կուսումնասիրվեն ելքերն ու ու մուտքերը: Նախ պետք է ընդունել սա որպես քայլ նրանց կողմից, քանի որ բարձրացմանն ուղղակի ոչ ասել չեն կարող»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նկատեց Շուշանյանը:
Նա որպես դրական քայլ նշեց Գյումրիում հայ ընտանիքի սպանդի մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի  Պերմյակովի գործն հայկական կողմի վարույթ հանձնումը, նաեւ խոսակցությունները ՌԴ-ում ավտովթարի համար դատապարտված վարորդ Հրաչյա Հարությունյանի արտահանձնման մասին՝ կապելով այդ ամենը պայքարի հետ:
«Ընդհանուր առմամբ, հարցը կարող ենք համարել լուծված, ուղղակի խնդիրը նրանում է, որ այսքան ժոովրդին չես կարող բացատրել, որ հարցը լուծված է, ու մենք փակուղու առաջ կանգնած կլինենք, եթե քայլերի չդիմենք: Այս ամենը հաղթանակ չեմ համարում, բայց պետք է հետագա գործողություններն անել թարմ ուղեղով»,-վստահ է նախաձեռնող խմբի անդամը: Ամեն դեպքում, նա հակված է կարծելու, որ հետագա քայլերը կորոշեն հունիսի 28-ին Բաղրամյան պողոտայում հավաքվողները. «Ինչ ժողովուրդն այս երեկո թարմ ուղեղով կորոշի, կշարժվենք նրա ասածով»:
Գիշերը Բաղրամյան պողոտայում հանրային քննարկումներ են եղել առանձին խմբերում. նրանք ցանկանում են կոնսենսուս ձևավորել: Քննարկումների ժամանակ կարծիքները երկու խմբի են բաժանվել՝ մնալ ու պայքարել, քանի որ իրենց պահանջները չեն կատարվել: Մյուս խումբն էլ նշել է, որ պետք է այս ամենը համարել քայլ առաջ, դադարեցնել հավաքը, չկորցնել զգոնությունը, հետեւել զարգացումներին եւ հավաքվել ցանկացած պահի, երբ չեն կատարվի ժողովրդին տրված խոստումները: Նրանք հաստատակամ են սպասել ասուդիտի ավարտին, մանավանդ, որ նախագահն իր խոսքում ասել է, որ հավաքի ակտիվ տղաներից մի քանիսը կարող են ներգրավվել այդ գործընթացներում:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 17-ին որոշում է կայացրել էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել 6,93 դրամով: Հունիսի 19-ին Երևանի կենտրոնում `Ազատության հրապարակում, մեկնարկել է բողոքի ակցիա` հանրահավաք,այնուհետև` նստացույց: Ակցիայի մասնակիցները հունիսի 22-ին շարժվել են դեպի Բաղրամյան պողոտա` չենթարկվելով` հասարակական կարգը չխախտելու ոստիկանության հորդորներին: Ոստիկանությունը ջրցան մեքենաների կիրառմամբ հունիսի 23-ի առավոտյան ցրել է ակցիան: Արդյունքում 237 մարդ բերման են ենթարկվել, 25-ը դիմել են բժիշկների օգնությանը: Հունիսի 23-իերեկոյան կրկին հավաք է անցկացվել Ազատության հրապարակում՝ վերածվելով երթի կրկին դեպի Բաղրամյան պողոտա, որտեղ էլ մինչև այժմ այն շարունակվում է: Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են չեղյալ հայտարարել սակագնի բարձրացման որոշումը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 27-ին խորհրդակցություն է անցկացրել hանրապետության տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ, որի ընթացքում շարունակվել են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությանը, այդ համակարգի հետագա առողջացմանը և առկա խնդիրներին լուծումներ գտնելուն ուղղված քննարկումները: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ սակագնի բարձրացումը չեղյալ հայտարարելը ծայրահեղ վտանգավոր է: Ուստի, մինչև եզրակացության կազմումը այդ ընկերության կողմից կառավարությունը իր վրա կվերցնի սակագնի բարձրացման ամբողջ բեռը:

Президент вправе приостановить, что он и сделал – ВагинакШушанян считает заявление шагом вперед
Член инициативной группы «Нет – грабежу!» ВагинакШушанян считает заявление президента Сержа Саргсяна шагом вперед.
«Если посмотреть в  правовом поле, то президент не вправе аннулировать, он мог приостановить, что он и сделал. Принято решение о проведении аудита, который проведут независимые эксперты, во всем объеме  будут изучены все входы и выходы. Надо признать это как шаг  с их стороны, поскольку они не могут просто сказать «нет» повышению», - как передает Арменпресс, сказал он.
В качестве позитивного шага он отметил и передачу армянской стороне дела Валерия Пермякова, расстрелявшего гюмрийскую семью, а также разговоры об экстрадиции заключенного Грачья Арутюняна, приговоренного за аварию в РФ.
«В целом вопрос можно считать решенным, просто проблема в том, что стольким людям, всему народу невозможно объяснить, что вопрос решен, и мы встанем в тупик, если не предпримет какие-то шаги. Я все это не считаю победой, но следующие шаги надо сделать  по трезвому размышлению, - уверен член инициативной группы. В любом случае он склонен думать, что дальнейшие шаги  решат митингующие на проспекте  Баграмяна 28 июня. – Что народ решит на свежую голову, так и поступим».
Ночью на проспекте  Баграмяна в отдельных группах состоялись общественные обсуждения. Они хотят  прийти к консенсусу. В ходе обсуждения мнения  разделились. Одни считают, что надо остаться и продолжать борьбу, поскольку их требования не выполнены. Другие считают, что все это надо принять как шаг вперед, остановить митинг, не терять бдительности, следить за развитием событий и вновь собраться в любую минуту, если не будут выполнены данные народу обещания.  Они твердо  решили  дождаться  окончания аудита, тем более что президент обещал, что несколько наиболее активных ребят будут  привлечены к этому процессу.
17 июня Комиссия по регулированию общественных услуг приняла решение о повышении тарифов на э/энергию на  6,93  драмов. 19 июня в центре Еревана, на площади Свободы началась акция протеста – митинг, а затем сидячая акция. 22 июня участники акции двинулись на проспект Баграмяна, не подчиняясь призывам полиции не нарушать общественный порядок.
Утром  23 июня полиция при помощи водометов разогнала акцию протеста на улице Баграмяна. 237 граждан были задержаны, 25 человек обратились за медпомощью.   23 июня вновь на площади Свободы началась акция протеста,  после чего  участники акции двинулись на проспект Баграмяна, где находятся по сей день.
Требование  протестующих – отменить решение о повышении  тарифов на э/энергию.
27 июня президент Серж Саркисян провел совещание с лицами, ответственными за экономическую  политику республики, в ходе которого продолжились обсуждения, направленные на поиск  решений по вопросам энергетической безопасности Армении, дальнейшего оздоровления данной системы и насущных задач.   Президент сказал, что аннулирование решения  о повышении тарифов  крайне опасно. Поэтому до принятия этой компанией  окончательного решения  правительство возьмет на себя все бремя повышения тарифа.