Փերինչեքը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ խայտառակ է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք ազգայնական, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Դողու Փերինչեքը երկրում խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ տարվող նախընտրական քարոզարշավում հայտնվել է ծիծաղելի իրավիճակում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net-ը, հայատյաց տրամադրություններով հատնի Փերինչեքը Յուքսեքօվա գավառում հանրահավաք է կազմակերպել, որին մասնակցել է գավառից ընդամենը մեկ մարդ` կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Նամըք Էրելին: Վերջինս էլ, հանրահավաքի ավարտից հետո հրաժարական է տվել և անցել է Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության շարքերը:Հանրահավաքին մասնակցելու համար կուսակցությունը շրջակայքի գավառներից բերել էր ևս 50 մսրդու:
Թուրքիայում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան հունիսի 7-ին: Երկրի ներսում ընտրություններին կմասնակցի 53 միլիոն 765 հազար 231 մարդ, իսկ արտասահմանում` 2 միլիոն 867 հազար 658: Ընտրություններում ներգրավված են 20 կուսակցություն, պատգամավորության 165 անկախ թեկնածու:

Во время предвыборной агиткампании Перинчек опозорился
Турецкий националист, лидер партии «Родина» Догу Перинчек в ходе предвыборной агиткампании, проходящей к парламентским выборам в Турции, оказался в смешном положении. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на Demokrathaber.net, известный своим армянофобством Догу Перинчек организовал в провинции Юксекова митинг, на который из местных пришел всего один человек – выдвинутый партией кандидат Намык Эрели, который после митинга отказался от членства в партии Перинчека и перешел в Демократическую партию народов. На митинг из окрестных сел навезли 50 человек.
Очередные парламентские выборы пройдут в Турции 7-го июня. В стране в них примут участие 53 млн 765 тысяч 231 человек, число избирателей зарубежом - 2 млн 867 тысяч 658 человек. В выборах участвуют 20 партий и 165 независимых кандидата в депутаты.