Ռիգայում հուշագիր Է ստորագրվել Ուկրաինային 1,8 մլրդ եվրոյի օգնություն տրամադրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռիգայում Եվրամիության «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի «շրջանակներում» կայացել Է փոխըմբռնման հուշագրի պաշտոնական ստորագրումը, ըստ որի Եվրամիությունը 1,8 միլիարդ եվրոյի օգնություն կտրամադրի Ուկրաինային, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համապատասխան որոշումը Եվրահանձնաժողովն ընդունել Էր դեռ տարեսկզբին: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին պարազաբանել Է եվրոպական մի դիվանագիտական աղբյուր, «միջոցները, սկսած ամռանից, կտրամադրվեն 600-ական միլիոն եվրո երեք մասնաբաժիններով եւ Կիեւի կողմից Բրյուսելի հետ համաձայնեցված բարենորոգումների փաթեթի իրագործման համեմատ:
Արարողությանը մասնակցել են բյուջեի հարցերով եվրակոմիսար Վալդիս Դոմբրովսկիսը, Ուկրանիայի ազգային բնակի ղեկավար Վալերիա Գոնտարեւան եւ հանրապետության ֆինանսների նախարար Նատալյա Յարեսկոն:

В Риге подписан меморандум о предоставлении Украине 1,8 млрд евро помощи ЕС
"На полях" саммита "Восточного партнерства" ЕС в Риге состоялось формальное подписание Меморандума о взаимопонимании по предоставлению Украине 1,8 млрд евро помощи ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Соответствующее решение было принято Еврокомиссией (ЕК) еще в начале года. Как пояснил ТАСС европейский диписточник, "средства будут выделяться, начиная с лета, тремя траншами по 600 млн евро и по мере реализации Киевом согласованного с Брюсселем пакета реформ".
В церемонии приняли участие еврокомиссар по вопросам бюджета Валдис Домбровскис, глава Нацбанка Украины Валерия Гонтарева и министр финансов страны Наталия Яресько.