Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցման նպատակով ԵԶԲ-ն կտրամադրի 150 մլն դոլարի վարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինին:
Վարչապետը, ողջունելով հյուրին, գոհունակություն է հայտնել Եվրասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցության ընթացքից և կարևորել կառույցի աջակցությամբ տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Դմիտրի Պանկինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ ԵԶԲ-ն պատրաստակամ է քննարկել մեր երկրում ներդրումային նախագծերի իրագործման հեռանկարները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում արծարծվել են երկկողմ համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, քննարկվել են ենթակառուցվածքների զարգացման ու բարելավման ոլորտում ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, ինչպես նաև հետագա գործակցության ուղղությունները:
Հաջորդիվ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ներկայությամբ կառավարությունում ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի շինարարության (տրանշ 4)» նախագծի ֆինանսավորման համար Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության հակաճգնաժամային հիմնադրամի միջոցներից ներդրումային վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագիրը, որի շրջանակում ՀՀ-ին տրամադրվում է 150 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկ: Փաստաթուղթն ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը և Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինը:

EDB to provide $150 mln dollar loan for North-South Road Corridor construction
YEREVAN, 14 APRIL, ARMENPRESS. Prime Minister Hovik Abrahamyan received Chairman of the Management Board of the Eurasian Development Bank (EDB) Dmitry Pankin. Greeting the guest, the Prime Minister expressed satisfaction with the cooperation with the Eurasian Development Bank and attached importance to the implementation of joint programs in different spheres with the support of the EDB. Dmitry Pankin expressed gratitude for the reception and mentioned that the EDB was ready to discuss the perspectives of implementation of investment projects in Armenia.
Afterwards, in the presence of Hovik Abrahamyan, the Republic of Armenia and the Eurasian Development Bank signed the Agreement on the Provision of an Investment Loan from the Funds of the Eurasian Economic Association’s Anti-Crisis Fund to Fund the Project (Tranche 4) for Construction of the North-South Road Corridor. According to the agreement, the Republic of Armenia will be provided with a loan equivalent to $150 million dollars. The document was signed by Minister of Transport and Communication of the Republic of Armenia Gagik Beglaryan and President of the Management Board of the Eurasian Development Bank Dmitry Pankin.