Ընդդիմադիր դաշտը պետք է փորձի վերածնվել. Սերգեյ Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կովկաս» ինստիտուտի փոխտնօրեն քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը վստահ է, որ այս անգամ աշունը լինելու է թեժ, եւ քաղաքական զարգացումները հաջորդելու են միմյանց: Մինասյանի գնահատմամբ, քաղաքական ուժերը մինչեւ աշուն ներքաղաքական կյանքը կփորձեն հարմարեցնել  նոր իրականությանը, որ ստեղծվել է ԲՀԿ նախագահի հրաժարականից հետո, եւ կպատրաստվեն ընտրություններին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Մինասյանը նշում է, որ առաջիկա ամիսներին բոլոր զարգացումները կկապվեն ԲՀԿ-ի հետ, եւ քիչ թե շատ հանդարտ իրավիճակ կլինի:
«Առաջիկա ամիսներին կունենանք հանդարտ ներքաղաքական իրավիճակ, բոլոր զարգացումները կունենան միայն տեխնիկական նշանակություն: Այն, որ ընդդիմադիր դաշտում կլինեն զարգացումներ` անխուսափելի  է, քանի որ երկրում կան սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ, աշխարհաքաղաքական զարգացումներ: Հայ հասարակությունում կան նյարդայնություն, չափազանց լուրջ մտահոգիչ սոցիալ-տնտեսական զարգացումներ՝ պայմանավորված ՌԴ-Արեւմուտք հարաբերություններով, եւ այս ամենն, անշուշտ, իր ազդեցությունը կարող է ունենալ»: Քաղաքագետի խոսքով, ներկա դրությամբ ֆորմալ ընդդիմադիր դաշտը շոկային իրավիճակում է եւ առաջիկա ամիսներին այս կամ այն ձեւով փորձելու է վերածնվել:

Оппозиционное поле должно попробовать возродиться: Сергей Минасян
Заместитель директора Института Кавказ, политолог Сергей Минасян уверен, что на этот раз осень будет “жаркой”, и политические события будут следовать друг за другом. По его мнению, политические силы попробуют до осени приспособить внутриполитическую жизнь к новым реалиям, которые создались после отставки председателя партии “Процветающая Армения” (ППА), и будут готовиться к новым выборам.
Как сообщает «Арменпресс», по мнению Минасяна, все события в ближайшие месяцы будут связываться с ППА, и ситуация будет более или менее спокойной.
“В ближайшие месяцы у нас будет спокойная внутриполитическая обстановка, все события будут лишь технического характера. То, что события в оппозиционном поле будут развиваться – неизбежно, поскольку в стране существуют социально-экономические проблемы, налицо геополитические развития. В армянском обществе имеет место раздражение, особенно беспокоят социально-экономические проблемы, обусловленные взаимоотношениями Россия-Запад, и все это, конечно, будет иметь свое влияние.
По мнению политолога, в настоящее время оппозиционное поле находится в шоковом состоянии и в ближайшее время оно, в том или ином виде, попробует возродиться.