Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետական այցով կմեկնի Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 24-ին պետական այցով կմեկնի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը հանդիպում կունենա ՉԺՀ Նախագահ Սի Ծինփինի հետ: Հայ-չինական բարձր մակարդակի բանակցություններից հետո նախատեսվում է երկու երկրների միջև մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են նաև ՀՀ Նախագահի հանդիպումները ՉԺՀ ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Ճանգ Դըծյանի, ՉԺՀ պետական խորհրդի վարչապետ Լի Քեցյանի հետ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կհյուրընկալվի Պեկինի համալսարանում, որտեղ հանդես կգա ելույթով:
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն պետական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը մարտի 28-ին կմասնակցի ասիական հեղինակավոր Բոաոյի միջազգային համաժողովին:

President Serzh Sargsyan to pay state visit to China
YEREVAN, 23 MARCH, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan will pay a state visit to the People’s Republic of China on March 24.
As the Department of Public Relations and Mass Media of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, Serzh Sargsyan will meet with President of the People’s Republic of China Si Tsinpin. Documents on the development and strengthening of cooperation in different sectors will be signed during a ceremony following the high-level Armenian-Chinese negotiations.
During the visit, the President of the Republic of Armenia will also meet with Chairman of the Standing Committee of the All-Chinese Assembly of People’s Representatives of the People’s Republic of China Jang Dtsian and Prime Minister of the State Council of the People’s Republic of China Li Ketsian. President Serzh Sargsyan will also be hosted and give a speech at Peking University.
During the state visit to the People’s Republic of China, Serzh Sargsyan will also participate in the prestigious Boao Forum for Asia on March 28.