Դպրոցականին խեղդվելուց փրկած հայ երիտասարդը ՌԴ-ում պարգևատրվել է շքանշանով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալինինգրադի բնակիչ 26-ամյա Հրաչյա Գրիգորյանը ցուցաբերած հերոսության համար պարգևատվրել է ՌԴ ներքին գործերի նախարարության շքանշանով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով NovostiNK.ru-ն, Գրիգորյանը սուզվող մեքենայից փրկել է 9-ամյա տղայի: Հայ երիտասարդին շքանշանը հանձնել է Ներքին գործերի նախարարության Կալինինգրադի շրջանի վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Եվգենի Մարտինովը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Կալինիգրադի Պորտովոյ փողոցում գտնվող  մեքենաների շուկայում:  Այդ օրը շուկա եկած ընտանիքը հեռացել էր որոշ ժամանակովˋ դպրոցական տղային միայնակ թողնելով մեքենայի մեջ: Տղան քաշել է փոխանցման տուփի լծակը, ինչի արդյունքում մեքենան հետ է սահել և ընկել գետը: Հրաչյա Գրիգորյանը, ով միջադեպի պահին այնտեղ է եղել, փշրել է մեքենայի հետևի ապակին և երեխային հանել սուզվող մեքենայից: «Կինոյի նման էր: Եվս 40 վայրկյանˋ և մեքենան ջրի տակ կանցներ: Ձեռքիս տակ անվադող կար, որով էլ ջարդեցի մեքենայի ապակին: Եվ գոռացի տղային. «Տո'ւր ձեռքդ»»,- պատմել է Գրիգորյանը:
«Դա համարձակ քայլ էր: Դուք Ձեր քաղաքացիական պարտքն եք կատարել: Հրավիրում եմ միանալ արտահաստիքային ոստիկանների շարքերին: Մեզ նման հերոսներ են պետք»,- ամուր սեղմելով հայ երիտասարդի ձեռքըˋ նշել է ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Մարտինովը:
Գրիգորյանների ընտանիքը Վոլգոգրադից Կալինինգրադ է տեղափոխվել 2008 թվականին: սակայն Հրաչյա Գրիգորյանը ծնվել է Երևանում:

Young Russian-Armenian saved child from drowning and was decorated
YEREVAN, 19 FEBRUARY, ARMENPRESS. Resident of Kaliningrad Hrachya Grigoryan, 26, has been granted a decoration of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation for his heroic act. As “Armenpress” reports, citing NovostiNK.ru, Grigoryan saved a 9-year-old boy from drowning in a car. The decoration was granted by Head of the Kaliningrad Regional Office of the Ministry of Internal Affairs, Lieutenant-General Evgeny Martynov.
The incident took place at a car salon located at Portovoy Street in Kaliningrad. The parents left the schoolchild alone in the car for a while. The boy pulled the lever of the transmission, after which the car started going back and fell into the river. Hrachya Grigoryan, who was there at the moment, broke the glass window in the back and removed the child from the sinking car. “It was like a movie. The car would have sunk in another 40 seconds. I had a tire at my disposal. I used it to crush the car window and yelled out to the boy ‘Give me your hand!’,” Grigoryan said.