Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանից ավելի ազատ է. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր հերթական` «Ազատությունն աշխարհում 2015» զեկույցը, որում նշել է, որ իրավունքի եւ ազատությունների վարկանիշով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն առաջ է անցնում Ադրբեջանից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցի համաձայն` 7 բալանոց սանդղակով, որտեղ 1-ը նշանակում է ամենաազատ, իսկ 7-ը` ազատության բացակայություն, քաղաքական իրավունքների մակարդակի համար ԼՂՀ-ն ստացել է 5 բալ, եւ եւս 5 բալ` քաղաքացիական ազատությունների մակարդակի համար, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն այդ վարկանիշում ցած է գլորվել եւ երկու վարկանիշերում էլ ստացել 6 բալ` մոտենալով գործնականում ժողովրդավարական ազատությունների ամբողջական բացակայության ցուցանիշին:

Нагорный Карабах свободнее Азербайджана: Freedom House
Авторитетная международная организация Freedom House опубликовала свой ежегодный доклад «Свобода в мире 2015», в котором говорится, что НКР опережает  Азербайджан по индексам права и свобод.
Как передает «Арменпресс», в докладе проводится оценка по семибалльной системе, где 1 – самая большая степень свободы, 7 – самая низкая; за гражданские права НКР получила 5 баллов и еще 5 баллов за политические права, в том случае, когда  Азербайджан по обоим индексам получил по 6 баллов, что приближается к полному отсутствию свобод.