Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանից ավելի ազատ է. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հեղինակավոր Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր հերթական` «Ազատությունն աշխարհում 2015» զեկույցը, որում նշել է, որ իրավունքի եւ ազատությունների վարկանիշով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն առաջ է անցնում Ադրբեջանից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցի համաձայն` 7 բալանոց սանդղակով, որտեղ 1-ը նշանակում է ամենաազատ, իսկ 7-ը` ազատության բացակայություն, քաղաքական իրավունքների մակարդակի համար ԼՂՀ-ն ստացել է 5 բալ, եւ եւս 5 բալ` քաղաքացիական ազատությունների մակարդակի համար, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանն այդ վարկանիշում ցած է գլորվել եւ երկու վարկանիշերում էլ ստացել 6 բալ` մոտենալով գործնականում ժողովրդավարական ազատությունների ամբողջական բացակայության ցուցանիշին:

YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS: The authoritative international Freedom House published its regular report “Freedom in the World 2015”, in which Nagorno Karabakh has surpassed Azerbaijan in the political rights (PR) and the civil liberties (CL) indicators. Armenpress informs that according to the report, the Nagorno Karabakh Republic has received 5 points—in a 7-point scale, where 1 is Free, and 7 is Not Free—in CL, and 5 for PR.
Azerbaijan, on the other hand, has received 6 points in both indicators, thus approaching the indicator for the complete absence of democratic freedoms.