Թուրքիայում կցուցադրվեն իռլանդացի լուսանկարչի լուսանկարները հայ ընտանիքների պատմությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ստամբուլի  ԴԵՊՈ/ (DEPO) մշակութային կենտրոնում կցուցադրվեն իռլանդացի լուսանկարիչ Հելեն Շիհանի լուսանկարներըˋ «Հայ ընտանեկան պատմություններ և կորսված լանդշաֆտներ» խորագրով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ այս մասին տեղեկացնում է   Daily Sabah պարբերականը:
Իռլանդացի արվեստագետի լուսանկարները և նկարազարդումները նախկինում ցուցադրվել են նաև Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցումˋ Դիարբեքիրի արվեստի կենտրոնի աջակցությամբ: Լուսանկարչի հետաքրքրությունը հայկական սփյուռքի և Հայաստանի նկատմամբ առաջացել է 1990-ականներին հայերով բնակեցված Սուրբ Ղազար կղզու Մխիթարյան ճեմարանում աշխատելու տարիներին: Նրա հետաքրքրասիրությունը նորից է բորբոքվել 2009 թվականին, երբ հանդիպել է հայ գաղթականների ժառանգների հետ և որոշել պատմել նրանց պատմությունը:
Շիհանը վավերագրել է նաև երեք բազմազգ քաղաքներիˋ Սարաևոյի, Վուկովարի և Մոցարի կործանումը 1990-ականերին, ինչպես նաև ցուցահանդեսներ ունեցել Սլովենիայում, Դուբլինում և Լոնդոնում:
ԴԵՊՈ-ն մշակույթի և բանավեճի կենտրոն է՝ ուղղված արվեստագետների, նկարիչների, քաղաքացիական և մշակութային կազմակերպությունների համագործակցությանն աջակցելուն:

The artist previously exhibited her photographs and installations at St. Giragos Church in Diyarbakır, with contributions of the Diyarbakır Art Center. Sheehan's interest in Armenia and the Armenian diaspora arose when she began working as a teacher at the Mechitarist Seminary School on the Armenian-populated island of San Lazzaro degli Armeni in Venice in the 1990s. Her interest was triggered once again in 2009 when she encountered the descendants of Armenian exiles, and decided to narrate their stories. The artist combined her interest in photojournalism and art while she was attending the Art College of the Republic of Ireland in the 1980s. She documented the break up of three multi-ethnic towns in Sarajevo, Vukovar and Mostar in the 1990s and held exhibitions in Slovenia, Dublin and London.
Depo is a space for critical debate and cultural exchange in the city center of Istanbul and the first initiative in Turkey to focus on regional collaborations among Turkey and countries in the Caucasus, the Middle East and the Balkans.