Իսրայելի նախագահը համալրել է Հայոց ցեղասպանությանը ճանաչման դիրքորոշումն ուրացող նախագահների շարքը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը, ով ժամանակին եղել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովներից, այս տարի չի ստորագրել Իսրայելի իշխանությունների կողմից հայերի զանգվածային սպանությունները ցեղասպանություն ճանաչելու մասին ամենամյա դիմում-պահանջագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Times of Israel պարբերականը, լուրը պաշտոնապես հաստատել են Իսրայելի նախագահի նստավայրից:
Նախագահի որոշումն անակնկալի է բերել արշավի պատասխանատուներին: Իսրայելական 10 News հեռուստաալիքը նշել է. «Ըստ երևույթին, Ռիվլինի մտավախությունն ավելի մեծ վնաս չպատճառելն է առանց այն էլ խաթարված թուրք-իսրայելական հարաբերություններին»:
Երկու երկրների միջև հարաբերությունները կտրուկ սրվել են 2010 թվականից ի վեր, երբ ինը թուրք քաղաքացիներ սպանվեցին Գազա «մարդասիրական» օգնություն փոխադրող «Ազատության նավատորմի» կազմում թուրքական «Mavi Marmara» նավն իսրայելցի զինվորների կողմից գրավումից հետո:
Տարիներ շարունակ Իսրայելը խուսափել է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը` Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները չվնասելու մտավախությամբ: Մինչև Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի իշխանության գալը Թուրքիան եղել է Իսրայելի մերձավոր դաշնակիցը մուսուլմանական աշխարհում:
Նախկինում Ռիվլինը բազմաթիվ առիթներով իսրայելցի օրենսդիրներին խրախուսել է հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քաղաքականացված դիսկուրսից: «Ես տեղյակ եմ, թե որքան զգայուն թեմա է սա, սակայն չեմ մեղադրում ժամանակակից Թուրքիային»,- անցյալ տարի Քնեսեթում ասել է Ռիվլինը:
«Համոզված եմ` Թուրքիան կդաշնակցի: Կարծում եմ` պետք է լուծում գտնել այս ճգնաժամի համար, սակայն աներևակայելի բան է, որ Քնեսեթն անտեսի այս ողբերգությունը: Մենք հանրությունից պահանջում ենք չժխտել Հոլոքոստը, և չենք կարող անտեսել մեկ այլ ազգի ողբերգությունը»,- ասել է նա:
Օսմանյան կայսրությունում և նրան հարակից շրջաններում 1915-1923 թթ. տեղի ունեցած հայերի զանգվածային բռնագաղթը և կոտորածները ծրագրվեցին և կազմակերպվեցին երիտթուրքերի, իսկ հետագայում ավարտին հասցվեցին քեմալական կառավարության կողմից:
Միջազգային առաջին արձագանքն այս իրադարձություններին դրսևորվեց Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի` 1915թ. մայիսի 24-ի համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը:
ԱՄՆ նախագահներ Բարաք Օբաման, Ջորջ Բուշը, Ջիմի Քարտերը այն նախագահներն են, որ այդպես էլ չկատարեցին իրենց նախընտրական խոստումը և իրենց ուղերձում 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրության իշխանությունների կողմից իրականացված իրադարձությունները չանվանեցին ցեղասպանություն:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The Israeli President Reuven Rivlin, formerly an outspoken advocate of Israel’s recognition of the Armenian Genocide, decided not to renew his signature on an annual petition calling for Israel to officially recognize the mass killings as genocide. As reports “Armenpress” citing The Times of Israel, the Israeli President’s administration has officially confirmed the information.
Those responsible for the petition were surprised by Rivlin’s change of stance, Israel’s Channel 10 News reported on Thursday night, which was ascribed to the heightened sensitivity of his position since Rivlin was elected president earlier this year. The TV report said Rivlin was apparently concerned not to further harm Israel’s strained relations with Turkey.
Ties have been all-but frozen in recent years, notably as a consequence of the 2010 killings of nine Turkish citizens by Israeli naval commandos who were attacked when they intercepted the Turkish vessel Mavi Marmara as it sought to break Israel’s security blockade of Hamas-run Gaza.
Israel has avoided formally recognizing the Armenian Genocide in the political arena for years, for fear of straining diplomatic ties with Turkey, which was Israel’s closest ally in the Muslim world until thedeterioration under the leadership ofRecep Tayyip Erdoğan, an open supporter of Hamas who has issued a stream of highly critical statements about Israel.
In years past, Rivlin on numerous occasions encouraged Israeli lawmakers to reject the politicized discourse that has dominated the discussion of the issue. “I’m aware of the sensitivity, but I’m not blaming modern-day Turkey,” Rivlin told Knesset members last year, when he was still an MK himself. “The government that committed these acts was overturned by Turkey itself,” he said during a special session on the topic.
“I’m sure Turkey will be an ally. I think a solution needs to be found for this crisis, but it’s unthinkable that the Knesset ignore this tragedy,” Rivlin said. “We demand that people don’t deny the Holocaust, and we can’t ignore the tragedy of another nation,” he said.
During an interview with Israel Army Radio in 2013, Rivlin highlighted the differences between the Holocaust and the murder of the Armenian people. But without blurring those differences, Israel must find a way to “fulfill its moral obligation of remembering wrongs done to others,” he said.