Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը զավեշտալի պատասխան է տվել ԵԽԽՎ պատվիրակին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալներին առնչվող հարցին ի պատասխան` Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը բառացիորեն ասել է հետևյալը. «Եվրոպայի խորհուրդը չունի «քաղաքական բանտարկյալ» հասկացությունը: Երբ ԵԽԽՎ-ն կսահմանի հստակ չափանիշ «քաղաքական բանտարկյալ» հասկացության համար, ես կարող եմ պատասխանել Ձեր հարցին, հակառակ դեպքում այն շատ հիպոթետիկ կլինի»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Իր երկրորդ հարցի շարադրման ժամանակ պատվիրակը փաստում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, Մամեդյարովի պատասխանը սխալ է, քանի որ ԵԽԽՎ-ն դեռևս 2012 թվականին ընդունել է 1900 բանաձևը, որի վերտառությունը հետևյալն է «Քաղաքական բանտարկյալների հասկացությունը (սահմանումը)»: Այլ կերպ ասած, այդ չափանիշները առկա են, ուստի, Մամեդյարովի պատասխանը ոչ այլ ինչ է, քան պարզունակ խուսանավում իր երկրում առկա խայտառակ խնդիրներից:
Մատնանշելով այլ հիմնավորումներ ևս` պատվիրակը հարց է ուղղել նախարարների կոմիտեին. «Արդյո՞ք նախարարների կոմիտեն համամիտ է իր ղեկավարի (այդ ժամանակ Մամեդյարովը գլխավորում էր նախարարների կոմիտեն) վերոնշյալ հայտարարության հետ և ունակ է արդյո՞ք տալ իմ հարցի ամբողջական պատասխանը, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ ղեկավարը հստակ հայտարարել է, որ Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների ցուցակը կարող է տրվել, եթե առկա է հասկացություն»: Այժմ սպասենք այս հարցի պատասխանին, քանզի թվում է` ամեն ինչ ավելի քան հստակ է»,- գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը:

Глава МИД Азербайджана дал курьезный ответ на вопрос делегата ПАСЕ
В ответ на вопрос о политических заключенных в Азербайджане, министр иностранных дел этой страны Эльмар Мамедъяров буквально сказал следующее: «В Совете Европы нет определения понятию «политический заключенный». Когда Совет Европы, в частности Парламентская ассамблея, даст определение выражению «политические заключенные» и прояснит, кто подпадает под эти критерии, тогда я смогу ответить на ваши вопросы. В противном случае, прозвучит очень гипотетический ответ». Как сообщает Арменпресс, об этом в Фейсбуке написала член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
«В ходе своей ответной реплики делегат (задавший главе МИД Азербайджана вопрос о политзаключенных – ред.) отметил, что ответ Мамедъярова неверен, так как еще в 2012 году ПАСЕ приняла резолюцию номер 1900, которая называется «Определение политического заключенного». Иными словами, эти критерии уже есть, следовательно, ответ Мамедъярова не что иное, как простая увертка от позорной ситуации в его стране.
Перечислив другие обоснования, делегат направил вопрос Комитету министров СЕ: «Согласен ли Комитет министров СЕ с озвученным заявлением председателя (Мамедъяров в то время председательствовал в Комитете министров – ред.) и может ли дать полный ответ на его вопрос, учитывая тот факт, что руководитель Комитета заявил, что может дать список политзаключенных Азербайджана, если есть такое понятие?». Сейчас будем ждать ответ на этот вопрос, так как кажется, что все более чем четко», - написала Ованнисян.