Սերգո Կարապետյանն ընդունել է բրազիլահայ գործարար Սարգիս Կարամեկյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր` սեպտեմբերի 26-ին, ընդունել է բրազիլահայ գործարար Սարգիս Կարամեկյանին: Հանդիպման նպատակն է եղել հայ-բրազիլական առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը և համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցերի քննարկումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, պարոն Կարամեկյանը տեղեկացրել է, որ վերջերս Սան-Պաուլո քաղաքում ստեղծվել է Բրազիլիա-Հայաստան առևտրային պալատ, որը հետաքրքրված է Հայաստանում արտադրվող ագրոպարենային ապրանքների արտահանմամբ դեպի Բրազիլիա: Նա նշել է, որ Հայաստանում գտնվելու ընթացքում ծանոթացել է տեղական արտադրատեսակներից շատերին և համոզված է, որ դրանք մրցունակ տեղ կարող են գրավել բրազիլական շուկայում:
Համակարծիք լինելով հյուրի հետ` նախարար Սերգո Կարապետյանն առաջարկել է պարոն Կարամեկյանին 2015 թվականին Սան-Պաուլոյում կազմակերպել հայ-բրազիլական բիզնես-ֆորում, որը հնարավորություն կընձեռի կողմերին ծանոթանալ երկու երկրներում թողարկվող պարենային ապրանքներին և խթան կհանդիսանա գործարար կապերի հաստատմանը: «Հայաստանն  ունի  հնարավորություններ Բրազիլիա արտահանելու գինիներ, հյութեր, պահածոներ և այլն: Վստահ եմ, որ հայկական արտադրանքը մեծ հետաքրքրության կարժանանա բրազիլական շուկայում», - նշել է նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Նախարարը նաև նպատակահարմար է համարել մշակել և նախապատրաստել ստորագրման երկկողմ համագործակցության համաձայնագիր:

Министр сельского хозяйства Армении принял бразильского предпринимателя Саркиса Карамекяна
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян 26 сентября принял бразильского предпринимателя армянского происхождения Саркиса Карамекяна. Цель встречи – обсуждение вопросов расширения армяно-бразильских двусторонних торгово-экономических связей и углубления сотрудничества.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства сельского хозяйства Армении, С. Карамекян сообщил о созданной недавно в Сан-Паулу Торговой палате Бразилия-Армения, которая заинтересована в импорте армянской агропродовольственной продукции. Он отметил, что в ходе визита в Армению ознакомился со многими местными продуктами, и выразил уверенность в их конкурентоспособности на бразильском рынке.
Согласившись с мнением предпринимателя, Серго Карапетян предложил Саркису Карамекяну в 2015 году в городе Сан-Паулу организовать армяно-бразильский бизнес-форум, который позволит обеим сторонам ознакомиться с продовольственными товарами, производимыми в двух странах, и поспособствует установлению предпринимательских связей.
«У Армении есть возможности экспортировать в Бразилию вино, соки, консервы и т.д. Уверен, что армянская продукция будет пользоваться широким спросом на бразильском рынке», – отметил Серго Карапетян.
Министр также подчеркнул целесообразность разработки и подготовки к подписанию соглашения о двустороннем сотрудничестве.