Շարմազանովը բելառուս գործընկերոջը հրավիրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում այդ երկրի ազատագրման համար իրենց կյանքը զոհած հայազգի մարտիկների հիշատակը հավերժացնող խաչքար կտեղադրվի: Այս մասին Ազգային ժողովում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Գումինսկին: «Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին Բելառուսի ազատագրմանը մասնակցել է ավելի քան 60 հազար հայ, որից 15 հազարը զոհվել է: Մենք չէինք կարող անտեսել այդ փաստը»- ընդգծեց նա:
Խոսելով հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության մասին` բելառուս պաշտոնյան անդրադարձավ ուկրաինական ճգնաժամին և նշեց. «Մենք պետք է մեր ներդրումը ունենանք, որ ուկրաինական հակամարտությունն ու նմանատիպ հարցերը լուծվեն միայն խաղաղ ճանապարհով, որ չլինեն մայրերի, կանանց ու երեխաների արցունքները»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ, կարևորելով երկու երկրների ջանքերը` պայքարելու ֆաշիզմի, նացիզմի ու նմանօրինակ գաղափարախոսությունների դեմ, խոսեց Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու անհրաժեշտության մասին: «Երկրորդ աշխարամարտից առաջ Ադլոֆ Հիտլերը հայտարարեց` «Հիմա ով է հիշում հայերի ցեղասպանության մասին», բայց եթե ժամանակին դատապարտվեր Հայոց ցեղասպանությունը, չէին լինի հաջորդող ցեղասպանությունները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Շարմազանովը:
Նա իր բելառուս գործընկերոջը հրավիրեց մասնակցել 2015-ի` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման միջոցառումներին: «Առիթից օգտվելով նշեմ, որ վաղն առավոտյան բելառուսական պատվիրակությունը գնալու է Ծիծեռնակաբերդ ու հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոոց ցեղապանության զոհերի հիշատակին»,- հայտնեց Շարմազանովը:
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կայացավ հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ութերորդ նիստը:

Шармазанов пригласил белорусского коллегу на мероприятия к 100-летию Геноцида армян
В Беларуси будет установлен хачкар в память армянских бойцов, погибших  в годы Второй мировой войны за освобождение Беларуси.  Об этом  в ходе пресс-конференции в НС сказал зампредседателя  Палаты представителей Национального собрания Беларуси Виктор Гуминский. «В годы Второй мировой войны в освобождении Беларуси  участвовало более 60 тысяч армян, 15 тысяч из них погибли. Мы никак не могли игнорировать этот факт», - подчеркнул он.
Говоря о необходимости  мирного  урегулирования  конфликтов, белорусский гость обратился к украинскому кризису, отметив: «Мы должны внести свой вклад, чтобы и украинский кризис, и все подобные проблемы решались только мирным путем, чтобы не было слез матерей, жен и детей».
Вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов, отметив важность усилий наших стран в борьбе  с проявлениями фашизма, нацизма и подобных идеологий, сказал о необходимости осуждения факта Геноцида армян. «Перед Второй мировой войной Гитлер заявил «Кто сейчас помнит о геноциде армян!», а ведь если бы в свое время геноцид армян был осужден, не было бы его последующих повторений», - как передает Арменпресс, сказал вице-спикер НС РА.
Он пригласил своего белорусского коллегу в 2015г. на мероприятия к 100-летию Геноцида армян. «Пользуясь случаем, отмечу, что завтра утром белорусская делегация  посетит Цицернакаберд и почтит память жертв Геноцида армян», - сказал Шармазанов.
13 сентября  в Национальном собрании состоялось 8-е  заседание  армяно-белорусской межпарламентской комиссии.