Աղթամարի Սուրբ Խաչում մատուցվել է ամենամյա պատարագը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուխտավորները սեպտեմբերի 7-ին մասնակցել են Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցված պատարագին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberler.com-ը, թեպետ պատարագի ժամանակ եկեղեցու ներսում տեղավորվել էր շուրջ 70 մարդ, սակայն կղզի այցելածների թիվը անցնում էր 200-ը: Արդեն հինգերորդ ամենամյա պատարագի ժամանակ Պոլսի Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը խոսք է հղել հավատացյալներին:
Ելույթի ժամանակ Աթեշյանը, հիշատակելով Սիրիայում, Իրանում, Իրաքում, Գազզայի հատվածում տեղի ունեցող արյունահեղությունները, կոչ է արել բոլորին աղոթել «երկրի և աշխարհի խաղաղության համար»: Նա հիշեցրել է, որ կրոնի անունից իրականացվող սպանություններն ու հանցագործությունները չեն կարող ընդունելի լինել և դեմ են «Սուրբ գրքին»: Նա նաև անչափ կարևորել է առաջին անգամ Սուրբ Խաչ եկեղեցում իրականացվող պատարագին Հույների տիեզերական պատրիարքի` Բարդուղիմեոսի ներկայութունը:
Արարողությունից հետո իր շնորհակալական խոսքն է հայտնել Հույն ուղղափառ եկեղեցու պատրիարքը: Սուրբ Խաչի պատարագին ներկա են եղել նաև ԱՄՆ Հայ առաքելական եկեղեցու Արևելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, ասորական ուղղափառ եկեղեցու մետրոպոլիտ Յուսուֆ Չեթինը, Վանի քաղաքապետ Բեքիր Քայան, Գևաշի քաղաքապետ Սինան Հաքանը, Ադանայում ԱՄՆ հյուպատոսը և այլոք:
Պատարագի ավարտին հայերն ու քրդերը երգեր են կատարել: Ավելի ուշ ներկաները Գևաշում մասնակցել են «Խաղաղության սեղանին»:
ՎանիՍուրբԽաչեկեղեցինմիակնէԱրեւմտյանՀայաստանիտարածքում,որտեղ վերանորոգումիցհետոգմբեթինխաչէբարձրացվել:Թուրքիայիմշակույթիևզբոսաշրջության նախարարությանընդունածորոշմանհամաձայն`թույլատրվելէեկեղեցումտարինմեկանգամ իրականացնելկրոնականծիսակատարություն:

YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. On September 7, the pilgrims participated in Surb Khach (Holly Cross) Church’s liturgy in Van’s Aghtamar Island. As “Armenpress” reports citing Turkish Haberler.com website, although the number of people in the church reached 70, the number of the island visitors was more than 200. During the fifth annual liturgy the vicar of Armenian Patriarch of Constantinople Archbishop Aram Ateshyan addressed a speech towards believers.
Pointing out the bloodshed in Syria, Iran, Iraq, and Gaza during his speech, Aram Ateshyan urged everyone to pray for “the peace of the country and world”. He reminded that murders and crimes implemented on behalf of religion can’t be accepted and are against the Holy Writ. He also attached importance to the presence of Greek Ecumenical patriarch Bartholomew in the first liturgy of Surb Khach church.
Van’s Surb Khach church is the only one in the territory of Western Armenia, where after the reconstruction, the cross arose on the cupola of the church. According to the Turkish Culture and Tourism Ministry's decision, once a year a religious ritual is allowed to perform in the church.