Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը ԼՂՀ փաստացի անկախության վկայությունն է. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը օգոստոսի 30-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը եւ Բալթյան երկրներից միակն է, որն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է բարեկամության խմբերի դերը: Նա բարձր է գնահատել Լիտվայի խորհրդարանում Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը՝ նշելով, որ պատմական այս քայլով Լիտվան վերահաստատեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով է եւ ժողովրդավարության ու ազատության վեհ արժեքների կրող:
ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը ԼՂՀ փաստացի անկախության վկայությունն է՝ հավելելով, որ Արցախի միջազգային ճանաչմանն այլընտրանք չկա: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը մեծապես կնպաստի Արցախում ներկայիս դրության իրական եւ լիարժեք պատկերացման ձեւավորմանը:
Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն իր հերթին նշել է, որ բնական է համարում բարեկամության խմբի ստեղծումն ու կարեւորել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա:

Вице-спикер НС РА: Создание группы дружбы Литва-Арцах – это фактическое признание НКР
Вице-спикер  НС Армении Эдуард Шармазанов 30 августа принял   делегацию  парламентской группы дружбы Литва-Арцах  Сейма Литвы. Делегацию возглавляет  руководитель группы Далия Куодите.
Как передает Арменпресс, приветствуя гостей, Шармазанов отметил, что Литва первой признала независимость Армении и единственная  из стран Балтии признала Геноцид армян.
Говоря об укреплении межпарламентских связей, вице-спикер НС Армении  отметил важную роль групп дружбы. Он высоко оценил  формирование  в литовском парламенте группы дружбы Литва-Арцах, отметив, что этим шагом Литва подтвердила свою приверженность к защите прав человека  и  то,  что она является носителем  высоких идей демократии и свободы.
Эдуард  Шармазанов заметил,  что  создание группы дружбы Литва-Арцах – это  фактическое признание НКР, добавив, что международному признанию Арцаха нет альтернативы. Шармазанов выразил уверенность, что  создание парламентской группы дружбы Литва-Арцах во многом поспособствует  формированию реального и полного представления  о  нынешней ситуации в Арцахе.
Далия  Куодите  в свою очередь отметила, что считает   создание парламентской группы дружбы Литва-Арцах естественным шагом. Она отметила также важность реализации права народов на самоопределение.
В ходе встречи стороны  рассмотрели и вопрос мирного  разрешения карабахской проблемы – на основе права наций на самоопределение, территориальной целостности и недопустимости  применения или угрозы применения  силы.