Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը ԼՂՀ փաստացի անկախության վկայությունն է. ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը օգոստոսի 30-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում՝ ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը եւ Բալթյան երկրներից միակն է, որն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է բարեկամության խմբերի դերը: Նա բարձր է գնահատել Լիտվայի խորհրդարանում Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը՝ նշելով, որ պատմական այս քայլով Լիտվան վերահաստատեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով է եւ ժողովրդավարության ու ազատության վեհ արժեքների կրող:
ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը ԼՂՀ փաստացի անկախության վկայությունն է՝ հավելելով, որ Արցախի միջազգային ճանաչմանն այլընտրանք չկա: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ստեղծումը մեծապես կնպաստի Արցախում ներկայիս դրության իրական եւ լիարժեք պատկերացման ձեւավորմանը:
Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի ղեկավար Դալիա Կուոդիտեն իր հերթին նշել է, որ բնական է համարում բարեկամության խմբի ստեղծումն ու կարեւորել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, տարածքային ամբողջականության եւ ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքների հիման վրա:

Creation of Lithuania-Karabakh friendship group proves Karabakh is de-facto independent: Deputy Chairman of Armenia’s Parliament
Creation of Lithuania-Karabakh friendship group proves Karabakh is de-facto independent:
Deputy Chairman of Armenia’s Parliament
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. The Deputy Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Edward Sharmazanov hosted the delegation of Lithuania-Karabakh friendship group of Seimas of the Republic of Lithuania led by the head of the group Dalia Kuodite.
As reports “Armenpress”, the Deputy Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Edward Sharmazanov welcomed the guests in Armenia’s Parliament and noted that Lithuania was the first to recognize the independence of Armenia and also it is the only Baltic country, which recognized the Armenian Genocide.
Among other things, the Deputy Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Edward Sharmazanov reflected upon the strengthening of interparliamentary ties and highlighted the role of the friendship groups. Sharmazanov also highly appreciated the establishment of the Lithuania-Karabakh friendship group saying that by this historical step Lithuania proved that it is a champion of the human rights protection and bearer of the sublime values of democracy and liberty.
In addition, the Deputy Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Edward Sharmazanov stressed that the creation of the Lithuania-Karabakh friendship group proves that Karabakh is de-facto independent and that Karabakh’s international recognition has no alternatives.