Աշխարհազորը պաշտպանել Է Ուկրաինայի զինվորականների համար մարդասիրական միջանցք բացելու Պուտինի կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի հարավ - արեւելքում գործող աշխարհազորայինների հրամանատարությունը պաշտպանել Է հանրապետության բանակի շրջապատված զինծառայողների համար մարդասիրական միջանցք բացելու ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությունը՝ պայմանով, որ  նրանք կզինաթափվեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի լույս 29-ի գիշերը հաղորդել Է հարավ - արեւելքի բանակի մամուլի ծառայության կայքը:
«Մենք պաշտպանում ենք Ուկրաինայի՝ շրջապատված զինված ուժերի դուրսբերման համար մարդասիրական միջանցքի ստեղծման վերաբերյալ ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությունը: Մենք պատրաստ ենք ապահովել ուկրաինացի զինծառայողների՝ շրջապատումից դուրս գալու անվտանգությունը՝ մի պայմանով. նրանք պետք Է ստեղծված միջանցքով դուրս գան առանց սպառազինության»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն Ուկրաինայի աշխարհազորին կոչ Էր արել մարդասիրական միջանցք բացել շրջապատված զինծառայողների համար եւ նրանց հնարավորություն ընձեռել՝ դուրս գալ մարտերի շրջանից:
Ուկրաինական գումարտակները շրջապատման մեջ են ընկել Դոնեցկի մարզի Իլովայսկի մերձակայքում: Զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալներով՝ այժմ քաղաքի մոտ մարտերն ընթանում են անընդմեջ, ուժայիններն արդեն մթերքի եւ ջրի հետ կապված խնդիրներ ունեն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ополчение поддержало призыв Путина о гумкоридоре для военных Украины
Командование армии юго-востока поддержало инициативу президента РФ Владимира Путина открыть гуманитарный коридор для окруженных военнослужащих армии Украины при условии их обезоруживания, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы поддерживаем инициативу президента РФ Владимира Владимировича Путина по созданию гуманитарного коридора для вывода окруженных вооруженных сил Украины. Мы готовы обеспечить безопасность выхода из окружения украинских военнослужащих при одном условии — они должны выйти через созданный коридор без вооружения", — говорится в сообщении со ссылкой на командование армии юго-востока.
Ранее президент РФ Владимир Путин призвал ополчение на Украине открыть гуманитарный коридор для окруженных военнослужащих, чтобы дать им возможность выйти из района боев.
Украинские батальоны попали в окружение под Иловайском в Донецкой области. По данным СМИ, бои под городом сейчас идут беспрерывно, у силовиков уже есть проблемы с продуктами и водой.