Անիի ավերակների տակ թունելների հսկայական ցանց կա. թուրք հետազոտող
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանին գտվող և շուրջ 5000 տարվա պատմություն ունեցող պատմական հայկական Անի քաղաքի տակ հայտնաբերվել են գաղտնի թունելներ, սենյակներ, խցեր, հսկայական միջանցնքեր, անհավանական անկյուններ և թակարդներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Hurriyet Daily News-ը, այս մասին Կարսի Կովկասյան համալսարանում կայացած «Միջազգային Անի-Կարս սիմպոզիումի» ժամանակ հայտնել է պատմաբան Սեզայի Յազիջին:
Նա նշել է, որ քաղաքի տակ գտնվող գաղտնի թունելներն այնքան խճճված են, որ կարող են ցանկացած մարդու շեղել ճիշտ ուղղությունից: Յազիջին նշել է, որ 2011 թվականին իր հետազոտությունների ժամանակ հանդիպել է շատ կարևոր տեղեկատվության. 20-րդ դարի ականավոր դեմքերից մեկը`Գեորգի Իվանովիչ Գուրջիևը, ով իր մանկության և պատանեկության տարիների մեծ մասն անց է կացրել Կարսում, 1880-ական թվականներին իր ընկեր Պողոսյանի հետ երկար ժամանակ աշխատել է Անիի մեկուսի վայրերից մեկում: Օրերից մի օր Անիի թունելներից մեկը փորելու ժամանակ նրանք հայտնաբերել են մեկ այլ` նոր ու նեղ թունել, որը փակված է եղել քարերով: Քարերը հեռացնելուց հետո նրանք այստեղ հայտնաբերել են սենյակ, որտեղ եղել են հնացած կահույք, կոտրված ծաղկամաններ և կաթսաներ: Թեպետ Գուրջիևը փայլուն խոսել է հայերեն, այդուհանդերձ նա չի կարողացել կարդալ այնտեղ եղած հայերեն գրությունները, քանի որ դրանք եղել են հին հայերենով: Ավելի ուշ նրանք պարզել են, որ գրությունները նամակներ են եղել, որոնք մի վանականը հասցեագրել է մեկ այլ վանականի: Ի վերջո Գուրջիևն իմացել է, որ այստեղ 6-7-րդ դարերի ընթացքում գործել է դպրոց և վանական համալիր:
Յազիջիի համոզմամբ, Գուրջիևն առաջինն է եղել, որ հիշատակել է Անիի ավերակների տակ գտնվող վանական համալիրի մասին: Թուրք հետազոտողի համոզմամբ` պատմական հայկական մայրաքաղաքի տակ կան շուրջ 823 ստորգետնյա կառույցներ և քարանձավներ, որոնք տեղակայված են 500 մետր խորության վրա: Յազիջին համոզմունք է հայտնել, որ Թուրքիայի զբոսաշրջության և մշակույթի նախարարությունը պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնի այս վայրերին և կառուցի հետիոտնի համար նախատեսված ճանապարհներ:

Под развалинами Ани обнаружена колоссальная сеть тоннелей: турецкий исследователь
Под развалинами 5000-летней древней армянской столицы Ани, расположенной на границе Турции и Армении, обнаружены  тоннели, тайные комнаты, ходы, огромные петляющие коридоры, в которых легко заблудиться. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкую Hurriyet Daily News, об этом в ходе «Симпозиума Ани-Карс» в Кавказском университете Карса заявил историк Мезайи Язиджи.
По его словам, эти тоннели настолько запутаны, что могут любого сбить с пути. Ученый также отметил, что в время проводимых им в 2011 году исследований ему попалась на глаза очень интересная информация: один из выдающихся деятелей 20 века Георгий Иванович Гюрджиев, который свое детство и большую часть юношества провел в Карсе, в 1880-х вместе со своим другом Погосяном долгие годы работал в районе развалин Ани. Как-то во время копания в одном из анийских тоннелей они обнаружили еще один новый и более узкий тоннель, забитый камнями.
Удалив камни, они обнаружили там комнату со старой мебелью, разбитыми цветочными горшками и котлами. Хотя Гюрджиев блестяще говорил на армянском языке, тем не менее, он не смог прочесть найденные здесь  армянские записи, поскольку они были на грабаре.  Позже выяснилось, что эти записи являются письмами, которые один из монахов адресовал другому монаху. Позже Гюрджиеву удалось выяснить, что здесь в 6-7 веках действовали школа и храмовый комплекс.
По мнению турецкого историка, Гюрджиев первым упомянул о храмовой комплексе под развалинами Ани..Мезайи Язиджи уверен, что под древней армянской столицей остается около 823 подземных структур и пещер, которые находятся на глубине 500 м. Ученый считает, что министерство туризма и культуры Турции должно уделить особое внимание этим местам и проложить к ним пешеходные дороги.