Կանադացի քաղաքական գործիչը միջազգային հանրությունից պահանջում է պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին
Կանադացի քաղաքական գործիչը միջազգային հանրությունից պահանջում է  պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում իրավիճակի սրացումը ցույց տվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը «սառեցված» չէ, ինչպես այն բնութագրում են միջազգային հարթակներում: Հրադադարից քսան տարի անց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին չի հաջողվել հիմնավոր խաղաղ լուծում գտնել հակամարտությանը, իսկ ժամանակավոր խաղաղությունը, թեև` փխրուն, հակամարտող կողմերին թույլ է տվել շարունակաբար հետաձգել հիմնախնդրին ավելի հիմնավոր, տևական և խաղաղ լուծում տալը: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան` նման տեսակետ հայտնեց կանադացի քաղաքական գործիչ, խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ջիմ Կարիգիանիսը, ով 2012 թվականին որպես միջազգային դիտորդ մասնակցել է ԼՂՀ նախագահական ընտրություններին:
«Վերջին իրադարձությունները Լեռնային Ղարաբաղում ցույց տվեցին, որ այն շարունակում է թեժ գոտի մնալ, ուր հակամարտությունը կարող է բռնկվել ցանկացած պահի` նորից քաոսի վերածելով տեղի բնակիչների կյանքը և խաթարելով տարածաշրջանի անվտանգությունը: Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը կոչ անի երկու կողմերին վերադառնալ բանակցությունների սեղանին և լուծում գտնել: Միջազգային հանրությունը պետք է նաև պատասխանատվության կանչի ադրբեջանական կողմին խաղաղության բանակցությունները խաթարելու համար»,- նշում է քաղաքական գործիչը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում անցկացված ընտրություններից ստացած իր տպավորություններին` Կարիգիանիսը դրանք բնութագրեց որպես կատարյալ, ընդգծելով, որ բացարձակապես ոչ մի դժվարություն չի առաջացել ընտրությունների ընթացքում:

International community has to hold Azerbaijanis accountable for past infractions of breaking the peace negotiations: Canadian politician
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The skirmish on Karabakh-Azerbaijani border, which once again took the lives of young Azeris and Armenians, showed that the Nagorno-Karabakh conflict is not “frozen” as it is often characterized internationally. Though it has been largely forgotten outside the conflict zone, the conflict remains unsettled, despite the 20 years that have passed. The OSCE Minsk Group has thus far failed to find a peaceful resolution to the conflict, as the temporary peace -- although fragile -- has allowed the primary parties to continually put off a more substantive, long-lasting peace settlement. Canadian politician, former Deputy of the Canadian Parliament Jim Karygiannis stated this responding the query of “Armenpress” News Agency. Jim Karygiannis was international observer at the presidential elections of the Nagorno Karabakh Republic in 2012.
Among other things, Jim Karygiannis underscored: “However, the recent incidents in Nagorno-Karabakh have shown that it remains a hot spot with the power flare up again at any time, plunging people's lives back into chaos and disrupting regional security. It is time that the international community encourages both sides to get back to the negotiating table and find a solution. The international community also has to hold the Azerbaijanis accountable for past infractions of breaking the peace negotiations.”
“I have had the opportunity to visit Nagorno-Karabakh as an election observer of their Presidential Election in the summer of 2012. It was a picture perfect election with absolutely no difficulties during the election,” Karygiannis noted.