Ճանաչումն ու հատուցումը միակ ճանապարհն է, որով պետք է անցնել. Ուրուգվայի խորհրդարանի պատգամավորի պատասխանը թուրք դեսպանին
Ճանաչումն ու հատուցումը միակ ճանապարհն է, որով պետք է անցնել. Ուրուգվայի
խորհրդարանի պատգամավորի պատասխանը թուրք դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի խորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Հայ դատի պաշտպան Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն պատասխանել է Ուրուգվայում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թաներ Գարագաասենի նամակին, որը պարունակել է Հայոց ցեղասպանության 99-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ուղերձը` ուղղված հայությանը և միջազգային հանրությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ուրուգվայի Հայ դատի հանձնախմբից, պատասխան նամակում պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին Թուրքիայի վարչապետի` ապրիլի 23-ի ուղերձի ողջ բովանդակության պարունակությամբ նամակի համար` ընդգծելով, որ ծանոթ է եղել դրան, քանի որ այն միջազգային հանրությանն ուղղված ուղերձ է եղել: «Իմ պարտականությունն եմ համարում Ձեզ տեղեկացնել, որ Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունը 1965թ. անվերապահորեն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունն` ապրիլի 20-ին ընդունած 13 326 բանաձևով, որից հետո իմ երկիրը դարձավ առաջինը միջազգային ընտանիքի մեջ, որ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Ճիշտ այդ ուղերձի օրն Ուրուգվայի խորհրդարանում անցկացվեց Հայոց ցեղասպանության 99-ամյա տարելիցի ոգեկոչման արարողությունը, որին ներկա էին պատգամավորներ և իմ երկրի բոլոր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց պատգամը փոխանցեցին այդ առթիվ»,- ասված է պատասխան նամակում:
Պատգամավորը Թուրքիայի դեսպանին հիշեցրել է, որ 2011թ. նոյեմբերի 4-ին ընդունած 18 834 բանաձևով Ուրուգվայի խորհրդարանը հանձնարարել է երկրի կրթության և մշակույթի նախարարությանը Հայոց ցեղասպանության թանգարան ստեղծել` նպատակ ունենալով տարածել հայոց մշակույթը և տեղեկություններ հավաքել հայ գաղթականների մասին: Նա նշել է, որ բոլոր այդ դրույթները միաձայն ընդունվել են բոլոր քաղաքական ուժերի կողմից` առանց որևէ առարկության:
«Ուրուգվայը, համաձայն իր ավանդույթների, հավատարիմ է մնում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, և Հայոց հարցը մեզ համար վճռված է, ինչպես որ մենք անհրաժեշտ ենք համարում: Ճանաչումն ու հատուցումը միակ ճանապարհն է, որով պետք է անցնել ճշմարիտ հաշտեցման ուղին հարթելու համար: Ուրուգվայը երիտասարդ երկիր լինելով հանդերձ` ձևավորվել է տարբեր գաղթական ալիքների վրա, ուր մարդիկ եկել են` ձգտելով հեռու մնալ ատելությունից և այլ տխուր երևույթներից, և, կարելի է ասել, որ մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրել խոսքի ազատության, արդի ժողովրդավարական համակարգի լիարժեք ապահովման, ինչպես նաև խաղաղության հաստատման և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար»,- ասված է պատգամավորի նամակում:
Ուելմոն ընդգծել է, որ չի ցանկանում խորանալ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ուղերձի մեջ, ուր վստահաբար տարաձայնությունների շարքի կհանդիպի` հավելելով, որ արտահայտում է այն համերաշխությունը, որ ուրուգվայցիները տածում են հայ նահատակների հանդեպ: Նա նշել է, որ Ուրուգվայը սկզբունքների երկիր է և շարունակելու է գործել նույն ձևով` այն պարզ պատճառով, որ երկրում փափագում են, որպեսզի աշխարհը հենց այդպես ճանաչի Ուրուգվայը, որը կառչած է մնում այն ազնիվ սկզբունքներին, որ պատգամել է երկրի ազգային հերոս Խոսե Արթիկասը. «Ազատության հետ մարդուն չեմ վիրավորում և ոչ էլ վախենում եմ»:

Признание и воздаяние – единственный путь, которым следует идти: Ответ уругвайского депутата турецкому послу
Признание и воздаяние – единственный путь, которым следует идти: Ответ уругвайского
депутата турецкому послу
Председатель Комиссии парламента Уругвая по международным отношениям Рубен Мартинес Уэльмо ответил на письмо посла Турции в Уругвае Танера Гарагаасена, в котором содержалось послание премьер-министра Турции Реджепа Таипа Эрдогана, направленное армянам и мировому сообществу накануне 99-летней годовщины Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в комитете «Ай Дата» Уругвая, в своем ответе уругвайский депутат выразил благодарность послу Турции за письмо, подчеркнув, что был знаком с ним, так как это было посланием, направленным международному сообществу.
«Считаю своим долгом сообщить Вам, что Восточная Республика Уругвай в 1965 году резолюцией 13 326 от 20 апреля безоговорочно признала Геноцид армян, после чего моя страна стала первой в мире признавшей Геноцид армян страной. Ровно в день отправления этого послания в парламенте Уругвая прошла церемония памяти жертв Геноцида армян, на котором присутствовали депутаты и представители всех партий моей страны, которые представили свой завет в этой связи», - говорится в ответном письме.
Депутат напомнил послу Турции, что принятой 4 ноября 2011года резолюцией 18 834 парламент Уругвая поручил министерству образования и культуры создать Музей Геноцида армян, имея целью распространить армянскую культуру и собрать информацию об армянских беженцах. Он отметил, что все эти положения единогласно были приняты всеми политическими силами без каких-либо возражений.
«Согласно своим традициям, Уругвай остается верной защите прав человека, и Армянский вопрос для нас решен так, как мы считаем нужным. Признание и воздаяние – единственный путь, которым надо пройти, чтобы открыть истинную дорогу к согласию.
Будучи молодой страной, Уругвай, тем не менее, сформирован на разных волнах беженцев, куда приезжали люди, стремясь избавиться от ненависти и других грустных явлений. Можно сказать, что мы прилагали много усилий для полноценного обеспечения свободы слова, современной демократической системы, а также утверждения мира и защиты прав человека», - говорится в письме уругвайского депутата,
Уэльмо подчеркнул, что не желает углубляться в содержание послания премьер-министра Турции, в котором он обязательно найдет ряд противоречий. Он подчеркнул, что выражает ту солидарность, которую чувствуют уругвайцы к армянским жертвам.
Депутат отметил, что Уругвай является страной принципов и продолжит действовать в том же духе по той простой причине, что в этой стране мечтают, чтобы мир узнал Уругвай именно таким: верным своим честным принципам, которые оставил национальный герой Хосе Артикас: «Когда есть свобода, человека не оскорбляют и не боятся».