Էրդողանի դեմ դատական գործ կհարուցվի Twitter-ն արգելելու համար /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության անդամ Աքիֆ Համզաչեբին հայտարարել է, որ կուսակցությունը դատական գործ է հարուցելու երկրում Twitter-ն արգելափակելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberturk-ը, ընդդիմադիր պատգամավորը նշել է, որ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ մեղադրանք է ներկայացվելու անհատի իրավունքներն ու ազատությունները խախտելու համար:
Թուրքիայի իրավաբանների միության նախագահ Մեթին Ֆեյզիօղլուն ևս հանդես է եկել նմանատիպ հայտարարությամբ: Հենց Twitter-ում նա կարողացել է գրառում անել` նշելով, որ այսօր հենց առաջին գործը կլինի սոցիալական ցանցը արգելափակողների դեմ դատական հայց ներկայացնելը և սոցցանց հասանելիությունը վերականգնելու համար դատարան դիմելը:
Մարտի 20-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում Թուրքիայում արգելափակվել է մուտքը  Twitter սոիցալական ցանց: Նախքան այդ մասին հայտնի դառնալը, նախընտրական քարոզչության ժամանակ Բուրսայում ելույթ ունենալիս վարչապետ Էրդողանը հայտարարել էր. «Թվիթեր-մվիթեր, բոլորը հիմքից արմատախիլ ենք անելու: Մեզ չի հուզում թե արտաքին աշխարհն այսպես կամ այնպես կասի»:

В отношении Эрдогана будет возбуждено судебное дело за запрет Twitter-а
Оппозиционная Республиканская народная партия Турции возбудит судебное дело в отношении премьер-министра Турции Реджепа Таипа Эрдогана за запрет Twitter-а в стране. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкий Haberturk, об этом заявил член партии Акиф Хамзачеби.
С аналогичным заявлением выступил и председатель Союза юристов Турции Метин Фейзиоглу, успевший сделать запись в самом Twitter о том, что сегодня он первым делом представит иск в отношении тех, кто запретил социальные сети и потребует в суде восстановить доступность  соцсетей.
20 марта в 23.00 в Турции был запрещен вход пользователям в социальную сеть Twitter. Ранее премьер Эрдоган во время предвыборной кампании заявил, что «твитер-мвитер, все это мы вырвем с корнем. Нас не волнует, что скажут по этому поводу в мире».