Էրդողանի դեմ դատական գործ կհարուցվի Twitter-ն արգելելու համար /լրացված/
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության անդամ Աքիֆ Համզաչեբին հայտարարել է, որ կուսակցությունը դատական գործ է հարուցելու երկրում Twitter-ն արգելափակելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haberturk-ը, ընդդիմադիր պատգամավորը նշել է, որ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ մեղադրանք է ներկայացվելու անհատի իրավունքներն ու ազատությունները խախտելու համար:
Թուրքիայի իրավաբանների միության նախագահ Մեթին Ֆեյզիօղլուն ևս հանդես է եկել նմանատիպ հայտարարությամբ: Հենց Twitter-ում նա կարողացել է գրառում անել` նշելով, որ այսօր հենց առաջին գործը կլինի սոցիալական ցանցը արգելափակողների դեմ դատական հայց ներկայացնելը և սոցցանց հասանելիությունը վերականգնելու համար դատարան դիմելը:
Մարտի 20-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում Թուրքիայում արգելափակվել է մուտքը  Twitter սոիցալական ցանց: Նախքան այդ մասին հայտնի դառնալը, նախընտրական քարոզչության ժամանակ Բուրսայում ելույթ ունենալիս վարչապետ Էրդողանը հայտարարել էր. «Թվիթեր-մվիթեր, բոլորը հիմքից արմատախիլ ենք անելու: Մեզ չի հուզում թե արտաքին աշխարհն այսպես կամ այնպես կասի»:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS: The senior Republican People's Party (CHP) deputy Akif Hamzacebi stated that the Turkey's main opposition party will file a legal challenge on Friday against a court decision to block access to Twitter. Armenpress reports, quoting Reuters that the member of the party also noted that the party would file a criminal complaint against the Prime Minister Tayyip Erdogan on the grounds that he was violating personal freedoms.
Earlier it was reported that the accessibility to the social network Twitter has been blocked in Turkey. The ban has been put into force since March 20 23:00 pm. Thus Turkey became the second country in the world after China, where Twitter is prohibited. This step made by the government, headed by Erdogan, raised a big discontent and concern in the entire world. The European Union valued this action to be “unnecessary and meaningless”. The US Department of State Spokesperson stated that they are “extremely concerned” about the fact. “#TwitterisblockedinTurkey” and “#DictatorErdogan” were the top trending hashtags worldwide on Twitter by Thursday afternoon.