Գեղանկարիչ Ռաֆայել Մեգալը պարգևատրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է նկարիչ Ռաֆայել Մելիքյանին՝ Մեգալին: Ներկայացնելով արվեստագետին՝ նախարարը մասնավորապես նշել է, որ` «չնայած երիտասարդ տարիքին՝  Ռաֆայել Մեգալը հասցրել է նվաճել շատ աշխարհահռչակ ցուցասրահներ և իր ստեղծագործությամբ զարմացնել և ուրախացնել շատ արվեստաբանների: Նրա նկարները այս աշխարհը դարձնում են ավելի գունագեղ, բարի, լուսավոր»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, սփյուռքում հայկական արվեստը տարածելու և ճանաչելի դարձնելու, իր ստեղծագործական գործունեությամբ Հայաստան-սփյուռք գործակցության զարգացման գործում ներդրում ունենալու, ինչպես նաև գեղանկարչության   ոլորտում ստեղծագործական հաջողություններ ունենալու համար ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով է պարգևատրել գեղանկարչին:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար, Ռաֆայել Մեգալը խոստովանել է, որ իր համար մեծ պատիվ է կրել «Արշիլ Գորկի» մեդալը: «Այն նաև պարտավորեցնող է և ոգեշնչող»,- նշել է նա: Հրանուշ Հակոբյանը նորանոր ստեղծագործական հաջողություններ է մաղթել արվեստագետին:
Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ Ռաֆայել Մեգալը մեծ ճանաչում ունի, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ է և աշխարհում ամենացուցադրվող ժամանակակից հայ նկարիչներից մեկը: Նա ցուցահանդեսներ է ունեցել ԱՄՆ-ում (Նյու Յորք), Ֆրանսիայում (Փարիզ), Մակեդոնիայում, Կանադայում և մի շարք այլ երկրների լավագույն ցուցասրահներում: Անհատական ցուցահանդես է ներկայացրել աշխարհի ժամանակակից արվեստի կենտրոն համարվող Լոնդոնում:
Ցուցահանդեսներից բացի, Ռաֆայել Մեգալի աշխատանքները պարբերաբար հայտնվում են այնպիսի խոշոր աճուրդային կենտրոններում, ինչպիսին «Քրիսթիսն» է: Ֆլորենցիայում նրա «Մարութա սարը» մասշտաբային, չափազանց ազդեցիկ ստեղծագործությունն արժանացել է արծաթե մեդալի: Օգտագործելով հայկական խորհրդանիշները՝ նա փորձել է կենդանիների միջոցով ներկայացնել չարի և բարու պատերազմը:
Գարնանը Ռաֆայել Մեգալը կմեկնի Լոս Անջելես, որտեղ մարտի 11-ին կբացվի նրա ստեղծագործությունների անհատական ցուցահանդեսը:

Minister of Diaspora awards Rafael Megall with “Arshile Gorky” medal
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS:The Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan on February 13 hosted the painter Rafael Melikyan Megall. Introducing the artist, the Minister noted in particular that “despite his young age, Rafael Megall managed to conquer many world famous exhibition halls surprising and delighting many artists by his work. His paintings make this world more colorful, kind and light”. The Department of Mass Media and Public Relations of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan awarded the artist with “Arshile Gorky” medal for spreading and making the Armenian art more recognizable in the Diaspora, contribution to the development of Armenia-Diaspora partnership by his work activity, as well as for having creative successes in painting.
ArtistRafael Megallwas born on 2 January 1983 in Yerevan.Hestarted to paint whenhewas 9 years old. In 1998-2004hestudied in Yerevan StateAcademy of Arts. Since 2008heis member of theUnion of Artistsof the Republic of Armenia.
Starting from 1995,hehas had numerous individual expositions, as well as has participated in a number of international exhibitions and has received highest appreciation of critics both in the Motherland and abroad. The recent ones are Sofa New York in 2009, Artexpo New York in 2009, Florence Biennale in 2009, Toronto Arte Expo in 2010, and individual exhibition in Armenia in 2010.
Paintings ofRafael Megallare demonstrated in exhibition rooms, galleries and private collections in different countries of the World.