«Հեռուստամարաթոն 2013»-ը մեկնարկում է. «Դեպի Արցախ» խորագրի ներքո հայության համախմբման օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեպի Արցախ» խորագրով 16-րդ «Հեռուստամարաթոն 2013»-ը կմեկնարկի նոյեմբերի 28-ին Երևանի ժամանակով 20.00-ին և կշարունակվի մինչեւ հաջորդ առավոտ` ժամը 08.00-ն: Այն կհեռարձակվի Լոս Անջելեսից եւ հնարավոր կլինի դիտել կաբելային, արբանյակային հեռուստատեսությամբ եւ ինտերնետային կապով` Armeniafundկայքի միջոցով: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, Վարդենիս-Մարտակերտ` Հայաստանն Արցախին կապող սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակության ավտոճանապարհի կառուցմանն ուղղված հեռուսատամարաթոնին նախորդել են աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացվող հեռախոսամարաթոններն ու դրամահավաք-ճաշկերույթները: «Հայաստան» համահայկական հիմանադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի խոսքով` Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի կառուցման համար կպահանջվի 30 միլիոն դոլար:
Նոյեմբերի 21- 24-ը տեղի է ունեցել «Հայաստան» հիմանադրամի ամենամյա համաեվրոպական դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնը, որը հավաքագրել է 1 միլիոն 460 հազար եվրոյի նվիրատվություն եւ նվիրատվության խոստում, ինչը 4 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա ցուցանիշը: Հեռախոսամարաթոնն անցկացվել է հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ` «Միասնություն եւ աջակցություն» խորագրի ներքո: Դրամահավաք միջոցառմանը մասնակցել են Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Նիդեռլանդների, Բելգիայի եւ Հունաստանի հայ համայնքները: 750 կամավորներ զանգահարել են մասնակից երկրների ավելի քան 50 հազար ընտանիքների ու կազմակերպությունների` կոչ անելով աջակցել հայրենիքի վերականգնմանն ու զարգացմանն ուղղված ձեռնարկներին: Այս տարի հեռախոսամարաթոնի ընթացքում նվիրաբերված գումարները կուղղվեն գյուղատնտեսական ծրագրերի ընդլայնմանը Հայաստանի Տավուշի մարզում, համայնքային կենտրոնների կառուցմանը Լեռնային Ղարաբաղում, Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհի կառուցմանը, ինչպես նաեւ Սիրայում հայկական դպրոցների կառուցմանը:
Նոյեմբերի 23-24-ը հիմնադրամի Հունաստանի տեղական մարմնի կողմից կազմակերպված հեռախոսամարաթոնն արձանագրել է 22 հազար 200 եվրոյի նվիրատվություն եւ նվիրատվության խոստում: Դրամահավաք-միջոցառումներ են անցկացվում նաեւ ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ավստրալիայում, Արգենտինայում, Լիբանանում, ինչպես նաեւ Հայաստանում եւ Արցախում: Հիմնադրամի Ավստրիայի տեղական մարմնի տեղեկացմամբ` վերջին տասնօրյակի ընթացքում 700-ից ավելի տպագիր եւ էլեկտրոնային տեղեկատու-շրջաբերական է ուղարկվել հայ համայնքի անդամներին:
Հեռուստամարաթոնի օրը` նոյեմբերի 28-ին, «Համայնքի կենտրոնում» կանցկացվի տեղեկատվական երեկո, որի ընթացքում նվիրաբերված գումարները կուղղվեն արցախյան ազատամարտում զոհված եւ առաջին կարգի հաշմանդամ ազատամարտիկների ընտանիքների աջակցությանը: Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմինը նոյեմբերի 16-ին «Հայ կենտրոն» սրահում անցկացրել է իր ամենամյա դրամահավաք-ճաշկերույթը, որի հասույթը կուղղվի Նոր Մարաղա համայնքային կենտրոնի կառուցման երկրորդ փուլին: Միջոցառման ավարտին հայտարարվեց 150 հազար ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություն եւ նվիրատվության խոստում: Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտչյանը հայտնեց, որ համայնքը շարունակում է նվիրատվություններ անել եւ մինչ Հեռուստամարաթոնի օրը նվիրատվությունները կհասնեն իրենց ակնկալած 225 հազար ԱՄՆ դոլարի շեմին:
1992 թվականին ՀՀ նախագահի հրամանագրով ստեղծվեց «Հայաստան» համահայկական հիմանադրամ`որպես եզակի մի կառույց, որը կոչված է համախմբել Հայաստանում և արտերկրում ապրող բոլոր հայերին:Հիմնադրամի աշխատանքներին ակտիվ մասնակցություն ունեն նրա 25 տեղական մարմինները, որոնքներկայումս գործում են աշխարհի 22 երկրներում: Գործունեության ողջ ընթացքումՀիմնադրամի միջոցներով կառուցվել է ավելի քան 476 կմ ճանապարհ Հայաստամում և Արցախում, 517 կմ ջրագիծ ու ջրամատակարարման համակարգ, 144 կմ գազատար, 70 կմ էլեկտրական հոսանքի գիծ:Կառուցվել, վերակառուցվել ու կահավորվել է 334 դպրոց և մանկապարտեզ: Կառուցվել ու վերակառուցվելէ 424 տուն ու բնակարան, 70 առողջապահական հաստատություն, 53 սպորտային ու մշակութային կենտրոն: Իրականացվել է ավելի քան 159 կրթական, մշակութային և գիտական ծրագիր:
Հայաստանյան լսարանը կարող է հեռուստամարաթոնին հետեւել Հանրային հեռուստաընկերության, «Արմենիա», «Շանթ» եւ «Երկիր մեդիա» հեռուստաալիքների եթերում:

Сегодня будет дан старт «Телемарафону-2013» под девизом «Арцаху»: это день консолидации всех армян
16-ый «Телемарафон-2013» Всеармянского фонда «Айастан» под девизом «Арцаху» начнется 28 ноября в 20.00 по ереванскому времени и продолжится до утра - 08.00. За ходом телемарафона, который будет транслироваться из Лос-Анджелеса, можно будет наблюдать по кабельному, спутниковому телевидению и интернету – через сайт Armeniafund.
Как сообщает Арменпресс, с целью сбора пожертвований на строительство стратегически важной автомагистрали Варденис-Мартакерт, связывающей Армению с Арцахом, до старта, собственно телемарафона, 25 местных органов фонда «Айастан» провели разные мероприятия, начиная с благотворительных обедов до телефонного и радио-марафонов.
По словам исполнительного директора фонда Ара Варданяна, на строительство этой дороги, имеющей важное социально-экономическое значение, потребуется 30 млн долларов.
21-24 ноября был организован ежегодный общеевропейский фонотон, в результате было собрано в виде пожертвований и обещаний о пожертвованиях 1 млн 460 тысяч евро, что на 4 % больше, чем в прошлом году. Телефонный марафон проводился под руководством местного органа фонда «Айастан» во Франции. В сборе пожертвований приняли участие армянские общины Франции, Германии, Швейцарии, Нидерландов, Бельгии и Греции.
750 волонтеров обзвонили более 50 тысяч семей и организаций из стран-участниц, призывая их оказать содействие в реализации программ, направленных на восстановление и развитие родины.
Собранные в ходе фонотона средства будут направлены на расширение сельскохозяйственных программ в Тавушской области Армении, строительство муниципальных центров в Нагорном Карабахе, строительство дороги Варденис-Мартакерт, а также армянских школ в Сирии.
Организованный местным органом фонда «Айастан» в Греции 23-24 ноября фонотон собрал пожертвования и обещания о пожертвованиях в 22200 евро. Мероприятия по сбору средств проводились ие в США, Канаде, Австралии, Аргентине, Ливане, а также в Армении и Арцахе. Согласно сообщению органа фонда «Айастан» в Австрии, за последние 10 дней членам местной армянской общины было разослано более 700 печатных и электронных сообщений.
В день «Телемарафона-2013» - 28 ноября – в «Центре общин» состоится информационный вечер, сделанные в ходе него пожертвования будут направлены на оказание помощи семьям погибших азатамартиков (добровольцев) и инвалидов-азатамартиков.
16 ноября местный орган фонда «Айастан» в Торонто в зале «Армянского центра» провел свой ежегодный благотворительный обед для сбора пожертвований: собранные суммы будут направлены на реализацию второго этапа строительства муниципального центра Нор Марага. В завершение мероприятия было объявлено о пожертвованиях и обещаниях о пожертвованиях в 150 тысяч долларов США. Как сообщил руководитель местного органа Мкртыч Мкртчян, пожертвования продолжаются и до дня телемарафона они надеются довести эту сумму до 225 тысяч долларов США.
В 1992 году указом президента Армении. был создан Всеармянский фонд «Айастан» как уникальная структура, призванная консолидировать армян Армении и диаспоры и их сторонников, которые готовы содействовать развитию новой независимой Армении и Арцаха.
В работах Фонда «Айастан» активно участвуют 25 его местных органов, действующих в 25 странах мира: в США – в Лос-Анджелесе и Нью-Йорке, Франции, Канаде – Торонто и Монреале, Великобритании, Германии. Голландии. Швейцарии, Австрии, Швеции, Ливане, Австралии, Бразилии, Аргентине – Буэнос-Айресе и Кордобе, Греции, Кипре, Сирии, Уругвае, Румынии, России, Иране, Италии и Кувейте.
Последние 10 местных органов фонда «Айастан» открылись в 2009-2012 годах.
За годы деятельности Всеармянского фонда «Айастан» проложено более 476 км дорог в Армении и Арцахе, 517 км водоводов и систем водоснабжения, 144 км газопроводов, 70 км электролиний. Построено и реконструировано, меблировано 334 школы и детских сада. Построено и реконструировано 424 зданий и квартир, 70 объектов здравоохранения, 53 спортивных и культурных центров. Реализовано более 159 образовательных, культурных и научных программ.
Аудитория Армении сможет следить за ходом «Телемарафона-2013» по «Общественному телевидению», телеканалам «Армения», «Шант» и «Еркир медиа».