Դամասկոսում հայ է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Բաբ Թումա քրիստոնեական թաղամասում նոյեմբերի 13-ին ռումբի պայթյունից հայ է վիրավորվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը՝ ավելացնելով, որ վիրավորվածը Սիմոն Թելյանն է: Բարեբախտաբար, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում և վիճակը կայուն է: Բացի դրանից, Էլմաջյանը տեղեկացրեց, որ երեկ ռումբեր են ընկել Հայ Կաթողիկե եկեղեցուն կից Փարոս վարժարանի վրա: Ռումբերի ընկնելու հետևանքով վարժարանը նյութական վնասներ է կրել: Դամասկոսում նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած ողբերգության պատճառով Փարոս վարժարանը չէր գործել:
Էլմաջյանը նաև նշեց, որ Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանին պատկանող ավտոբուսի վրա ընկած ռումբի հետևանքով վիրավորված հայ աշակերտի վիճակը կայուն է, նրան վտանգ չի սպառնում:
Դամասկոսում նոյեմբերի 11-ի ժամը 13:30-ի սահմաններում չորս հրթիռներ էին ընկել Բաբ Թումա թաղամասում գտնվող Ս. Սարգիս եկեղեցուն կից Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի մերձակայքում: Դեպքը տեղի էր ունեցել աշակերտների` դպրոցից դուրս գալու ժամանակ: Հրթիռներից երկուսն ընկել էին ճեմարանին պատկանող երկու ավտոբուսների վրա, մյուսը՝ դպրոցի դարպասի մոտ: Ավտոբուսներից մեկի մոտ ընկած հրթիռի բեկորներից զոհվել էր 5 մարդ, այդ թվում՝ 4 աշակերտ` Հովհաննես Աթոքամյանը, Վանեսսա Միխո Պետրոսը, մյուսները`արաբ աշակերտներ էին եւ ավտոբուսի վարորդը: Շուրջ տասը վիրավոր տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Դժբախտ պատահարը ճեմարանի սաների մեջ ահ ու սարսափ էր տարածել՝ միևնույն ժամանակ ցնցելով ողջ սիրահայությանը:

В Дамаске ранен армянин
13 ноября взрывом бомбы в христианском квартале Баб Тума в Дамаске был ранен армянин. Как сказал в беседе с Арменпресс наш соотечественник из Дамаска Назарет Элмаджян, пострадавший – Симон Телян. К счастью, его жизни ничто не угрожает и состояние его стабильное
По словам Элмаджяна, вчера бомбы упали и на гимназию Парос, действующую при Армянской Католической церкви. Гимназии нанесен материальный ущерб. Из-за трагедии, имевшей место 11 ноября в Дамаске, гимназия не действовала.
Элмаджян также отметил, что состояние школьника, раненного бомбой, упавшей на автобус семинарии Сурб Таргманчац, стабильное, угрозы жизни нет.
11 ноября в районе 13.30 в Дамаске в окрестностях семинарии Сурб Таргманчац при церкви Сурб Саргис в квартале Баб Тума упало 4 ракеты. Это произошло во время выхода детей из школы. Две ракеты упали на два автобуса, принадлежащих этой школе, одна около школьных ворот. Осколками ракеты, упавшей около автобуса, были убиты 5 человек, в том числе 4 школьника – Ованнес Атокамян, Ванесса Михо Петрос, еще один школьник-араб и водитель автобуса.
Около 10 раненых были доставлены в больницу. Эта трагедия вызвала ужас у детей и потрясла всех армян Сирии.