Դամասկոսում հայ է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Բաբ Թումա քրիստոնեական թաղամասում նոյեմբերի 13-ին ռումբի պայթյունից հայ է վիրավորվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը՝ ավելացնելով, որ վիրավորվածը Սիմոն Թելյանն է: Բարեբախտաբար, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում և վիճակը կայուն է: Բացի դրանից, Էլմաջյանը տեղեկացրեց, որ երեկ ռումբեր են ընկել Հայ Կաթողիկե եկեղեցուն կից Փարոս վարժարանի վրա: Ռումբերի ընկնելու հետևանքով վարժարանը նյութական վնասներ է կրել: Դամասկոսում նոյեմբերի 11-ին տեղի ունեցած ողբերգության պատճառով Փարոս վարժարանը չէր գործել:
Էլմաջյանը նաև նշեց, որ Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանին պատկանող ավտոբուսի վրա ընկած ռումբի հետևանքով վիրավորված հայ աշակերտի վիճակը կայուն է, նրան վտանգ չի սպառնում:
Դամասկոսում նոյեմբերի 11-ի ժամը 13:30-ի սահմաններում չորս հրթիռներ էին ընկել Բաբ Թումա թաղամասում գտնվող Ս. Սարգիս եկեղեցուն կից Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի մերձակայքում: Դեպքը տեղի էր ունեցել աշակերտների` դպրոցից դուրս գալու ժամանակ: Հրթիռներից երկուսն ընկել էին ճեմարանին պատկանող երկու ավտոբուսների վրա, մյուսը՝ դպրոցի դարպասի մոտ: Ավտոբուսներից մեկի մոտ ընկած հրթիռի բեկորներից զոհվել էր 5 մարդ, այդ թվում՝ 4 աշակերտ` Հովհաննես Աթոքամյանը, Վանեսսա Միխո Պետրոսը, մյուսները`արաբ աշակերտներ էին եւ ավտոբուսի վարորդը: Շուրջ տասը վիրավոր տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Դժբախտ պատահարը ճեմարանի սաների մեջ ահ ու սարսափ էր տարածել՝ միևնույն ժամանակ ցնցելով ողջ սիրահայությանը:

Armenian wounded in Damascus
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS: An Armenian got wounded in the result of the bomb explosion in Bab Tuma, the Christian District of Damascus, on November 13. Our compatriot living in Damascus Nazareth Elmajyan informed Armenpress about it, adding that the wounded is Simon Telyan. Fortunately, his life is out of danger and the condition is stable. Besides, Elmajyan informed that three bombs fell on the Paros College, located nearby the Armenian Catholic Church.
Nazareth Elmajyan noted that the state of the schoolboy, wounded in the result of the bombing the Holy TranslatorsArmenian National School bus, is stable and out of danger.
On November 11 at 13:30 four rockets fell nearby the Holy TranslatorsArmenian National School. The incident happened when the schoolchildren were coming out of the school. Five people died in the result of the bombing. One of the victims was the 6-year-old Armenian Hovhannes Atokamyan, the others were Arabs. Three of them are children and the fourth is the driver of the bus. Ten injured children were moved to hospital in the result of the bombing. The accident emerged fear and horror among the schoolchildren, at the same time shocking the entire Syrian Armenian community.