Կաննի կինոփառատոնին Հայաստանը ներկայանալի մասնակցություն կունենա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կինոյի ոլորտի կարեւորագույն տոներից մեկին` Կաննի փառատոնին Հայաստանն այս տարի եւս մասնակցություն կունենա: Մասնկաացություն կլինի ինչպես մրցութային ծրագրում, այնպես էլ` կինոփառատոնի շրջանակում անցկացվող կինոշուկայում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը, մրցութային ծրագրում արդեն ներկայացված է Վիգեն Չալդրանյանի «Ձայն լռության» ֆիլմը: Աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ավարտին հասցվի եւ ներկայացվի նաեւ հայ-ֆրանս-ուկրաինական համատեղ նախագիծը` «Փարաջանով` գեղեցիկի սիրահար»-ը ֆիլմը: «նախագծի հարցում դեռ հասցնելու խնդիր կա, եւ հույս ունենք, որ այդ ֆիլմն էլ կներկայացնենք»,- նշեց Գեւորգ Գեւորգյանը:
Այս անգամ եւս կինոփառատոնին մասնակցությունից հայաստանը մեծ սպասելիքներ ունի: «Այս տարի կփորձենք CNC ընկերության հետ նոր պայմանագիր կնքել` համատեղ ֆիլմարտադրություն եւ ֆինանսավորման ծրագիր իրականացնելու համար: Դա կնպաստի, որ մեր ֆիլմերի  կարգավիճակը փոխվի եւ դառնա եվրոպական չափանիշի, ինչն էլ կօգնի օգտվել համապատասխան արտոնություններից»,- նշեց Գեւորգյանը: Աշխատանքներ կտարվեն, որպեսզի Հայստանը դառնա «Եվրիմաժի» անդամ: Կինոփառատոնում նախատեսվում է նաեւ մի շարք հանդիպումներ իրականացնել, հայկական կինոծրագրեր ներկայացնել:
Կաննի կինոփառատոնն այս տարի կանցկացվի մայիսի 15-26-ը: Փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 1939 թվականին, իսկ կանոնավոր կերպով սկսել է անցկացվել 1946 թվականից սկսած: Կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը «Ոսկե արմավենու ճյուղ»-ն է (Palme d’Or ), որը շնորհվում է ժյուրիի կողմից սահմանված տարվա լավագույն ֆիլմին: Մի քանի անգամ այն շնորհվել է միաժամանակ մեկից ավելի ֆիլմերի: Մյուս մրցանակներից են «Գրան պրի»` լավագույն դերասանի, ռեժիսորի եւ սցենարիստի համար, Ժյուրիի հատուկ մրցանակ, «Ոսկե արմավենու ճյուղ» լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի համար, «Ոսկե տեսախցիկ» լավագույն դեբյուտային ֆիլմի համար եւ այլն:

Армения представит на Каннский фестиваль фильм Чалдраняна «Голос молчания»
Армения примет участие в одном из самых престижных кинофестивалей – в Каннах. Причем, фильмы отечественного производства будут включены в конкурсную программу Каннского фестиваля и представлены на кинорынке, действующем в его рамках. Как сказал в беседе с Арменпресс директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгянц, в конкурсной программе уже заявлен фильм Вигена Чалдраняна – «Голос молчания». Предпринимаются шаги с тем, чтобы закончить к фестивалю и совместный армяно-франко-украинский проект «Параджанов – влюбленный в красоту».
«В этом году мы попытаемся заключить новый договор с компанией CNC для реализации программы совместного кинопроизводства и финансирования. Это обеспечит новый статус нашим кинофильмам, приблизит их к европейским критериям и поможет воспользоваться определенными льготами», - сказал Геворгянц.
Армения, по его словам, постарается также стать членом фонда «Евримаж». – это обеспечит доступ к европейским механизмам совместного кинопроизводства, а также к европейскому прокату.  В рамках кинофестиваля планируется ряд важных встреч, презентации армянских кинопроектов.
В этом году Каннский кинофестиваль состоится 15-26 мая. Впервые он состоялся в 1939 году, а регулярно проводится с 1946 года.
Главная премия этого кинофестиваля «Золотая пальмовая ветвь» (Palme d’Or) присуждается «Лучшему фильму года» со стороны жюри, «Гран-при» - лучшему актеру, режиссеру и сценаристу, есть и специальная премия жюри. «Золотая пальмовая ветвь» присуждается также за лучший короткометражный фильм, а «Золотая кинокамера» - за лучший дебют и др.