Պարույր Հայրիկյանը խոսեց դիմումը հետ վերցնելու, Ղուկասյանի հացադուլի, Բագրատյանի դավաճանության եւ խանդի մասին
Պարույր Հայրիկյանը խոսեց դիմումը հետ վերցնելու, Ղուկասյանի հացադուլի,
Բագրատյանի դավաճանության եւ խանդի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահի թեկնածու, «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը նախապատվությունը տվեց երկրում կայուն իրավիճակին՝ հետ վերցնելով դիմումը Սահմանադրական դատարանից: Այս մասին փետրվարի 12-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայրիկյանը: «Որքան էլ ես լավատեսորեն եմ տրամադրված, բայց քարոզարշավից դուրս մղվեցի` չնայած չեմ ուզում դա ողբերգության վերածել: Ես արդարացված եմ համարում Սահմանադրական դատարանի հետ կապված հուզումները, քանզի ես հանգամանորեն չէի բացատրել: Ես ասել էի, որ դիմելու եմ՝ չբացառելով, որ կարող եմ հետ վերցնել: Ես նախապատվությունը տվեցի կայուն իրավիճակին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հայրիկյանը՝ հավելելով, որ «մեզ անհայտ ուժեր մեր բնականոն ընթացքից ուզում են դուրս հանել»:
Խոսելով իր բաց նամակից և Անդրիաս Ղուկասյանի հացադուլից՝ Հայրիկյանն ասաց, որ եթե հետաձգեր ընտրությունները, ապա «դրանով զոհասեղանին կդնեի նաև Անդրիասին, քանզի նա ասել էր, որ հացադուլը մինչև ընտրությունների ավարտը չի դադարեցնելու»: «Բագրատյանն ինձ ասում էր` դու պարտավոր ես դիմել, դու չդիմես Սահմանադրական դատարան, ես կդիմեմ, մինչև ժամը 12-ը... ես էլ ասացի՝ շատ ես ուզում՝ դու դիմի: Բանուգործ չունես, Հրանտ, եթե դու ընդդիմադիր ես, քո միակ խնդիրը իշխանության դեմ պայքարելն է»,-շեշտեց Հայրիկյանը: Նա կոչ արեց չստիպել իրեն խոսել Հրանտ Բագրատյանի մասին, ով իր թիմակիցներին է դավաճանել, Լևոն Տեր-Պետրոսյանին նույնիսկ չի հարցրել, թե ինչ կարծիքի է իր թեկնածությունը դնելու մասին:
Անդրադառնալով միասնական թեկնածուի հարցին՝ Հայրիկյանն ասաց, որ «խանդից, բարդույթից, թե ինչից վրդովված հրապարակային կոչս համարեցին որպես գաղտնիքների բացահայտում»: «Ես հրապարակային հայտարարություն արեցի, որպեսզի ժողովուրդը ևս տեղյակ լինի և թեկնածուներն էլ բաց պատասխանեն: Շատ բան կա ասելու: Մարդ կա, որ եկել է հիվանդանոց, ես կրծքից վիրավորված, ինձ ասել է՝ դեռ պետք է պարզենք` սա մահափորձ է եղել, թե ոչ: Ես հիվանդանոցից դուրս եմ գրվել, բայց լիարժեքորեն չեմ կարողանում մասնակցել քարոզարշավին, բայց կօգտագործեմ համացանցը և եթերաժամանակը»,-ասաց Հայրիկյանը՝ հավելելով, որ «դեռևս այսօր-վաղը ամեն ինչ փոխելու հնարավորություն կա»: Նրա խոսքով՝  կարևորը եղել և մնում է ծրագիրը:
Խոսելով Սեդրակյանի այն հայտարարությունից, որ իր մեքենան Հայրիկյանի կյանքից թանկ է, Հայրիկյանը շեշտեց, որ Սեդրակյանին չի էլ ուզում նկատել: «Նա ինչ մարդ է, որ խոսում է, թե իր մեքենան իմ մեքենայից լավն է, իսկ եթե ասել է, որ իմ կյանքից թանկ է, ապա չեմ էլ ուզում ինչ-որ բան ասել նրան»,-ասաց ՀՀ նախագահի թեկնածուն:
«Վահան Հովհաննիսյանն ասում է. արա՛, դուք ով եք, որ ձեր վրա կրակեն: Խանդում է, որ իր վրա չեն կրակել»,-ասաց Հայիկյանը: Խոսելով իր վարկանիշի մասին՝ նա ասաց, որ սա իր վարկանիշն իջեցրեց և ոչ թե բարձրացրեց: «Մենք հարցում էինք արել և բավականին լավ արդյունքներ կային, չեմ ուզում, սակայն, թվեր ասել: Իսկ մահափորձից հետո իմ վարկանիշը չաճեց, որովհետև շատացան բամբասանքային խոսակցությունները»,-ընդգծեց Հայրիկյանը:
Փետրվարի 10-ին՝ ժամը 15.30-ին ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը դիմել էր Սահմանադրական դատարան ընտրությունները երկու շաբաթ ժամկետով հետաձգելու պահանջով, փետրվարի 11-ին, սակայն, նրա փաստաբանը հետ վերցրեց դիմումը: ՍԴ դիմելու համար հիմք էր հանդիսացել հունվարի 31-ին թեկնածուի նկատմամբ կատարված մահափորձը: Նրան վիրահատել են, գնդակը հանել մարմնից: Փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-305 հոդվածի հատկանիշներով` պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի սպանության փորձ) ձերբակալվել են Երևան քաղաքում ոչ լեգալ կարգավիճակում գտնվող 1966թ. ծնված, որոշակի զբաղմունք չունեցող, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանը և 1972թ. ծնված, Սամվել Արամայիսի Հարությունյանը: Պողոսյանը և Հարությունյանը մահափորձի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ: Հայտնաբերվել է հանցագործության գործիք` «Նագան» տե­սակի ատրճանակը:

Паруйр Айрикян об отзыве своего заявления из КС, голодовке Гукасяна, предательстве Багратяна и ревности
Паруйр Айрикян об отзыве своего заявления из КС, голодовке Гукасяна, предательстве
Багратяна и ревности
Кандидат в президенты Армении, лидер Объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян во имя сохранения стабильной ситуации в Армении отозвал свое заявление из Конституционного суда. Об этом заявил кандидат на пресс-конференции 11 февраля. «Как бы оптимистично я не был настроен, но, по сути, оказался вытесненным из предвыборной борьбы, хотя и не склонен прекращать это в трагедию. Я считаю оправданными все побуждения, связанные с Конституционным судом, хотя я и не объяснил их подробно.  Я говорил, что обращусь в КС, но не исключаю, что возьму свое заявление обратно. В конечном счете, я отдал предпочтение стабильной ситуации в стране»,- сказал, как сообщает Арменпресс, Айрикян, добавив, что  «неизвестные нам силы хотят вывести нас из нормального процесса».
Коснувшись своего открытого письма и голодовки кандидата в президенты Андриаса Гукасяна, Айрикян сказал, что если бы выборы были отложены, то на жертвенный алтарь «легли» бы жизнь и здоровье Андриаса, поскольку последний заявил о том, что не прекратит голодовку до дня выборов.
«Багратян мне говорил «ты обязан обратиться в Конституционный суд, если ты не обратишься, то я обращусь, до 12 часов …, а я сказал,  если ты так этого хочешь, то сам и обращайся. Мне что, нечего делать. Грант, если ты оппозиционер, то твоя единственная цель -  бороться с властями», - подчеркнул Айрикян, попросив не вынуждать его говорить о Гранте Багратяне, который предал своих соратников, не спросив даже мнения Левона Тер-Петросяна относительно выдвижения своей кандидатуры.
Коснувшись вопроса единого кандидата, Айрикян сказал, что «из-за ревности, комплексов, они восприняли мой публичный призыв к объединению как «раскрытие тайн» «Я сделал публичное заявление, чтобы народ знал об этом», - сказал кандидат.
По словам Айрикяна, хотя он и выписался из больницы, но пока не может полноценно участвовать в предвыборной кампании, но намерен использовать с этой целью интернет и эфирное время. Айрикян считает, что «сегодня-завтра еще можно что-то изменить».
Паруйр Айрикян 10 февраля в 16.30 обратился в КС с просьбой отложить выборы на две недели., однако, 11 февраля его адвокат взял обратно это его заявление. Основанием для обращения в КС послужило покушение на Паруйра Айрикяна, вследствие которого кандидат был прооперирован для извлечения пули из плеча.
В рамках возбужденного по факту покушения уголовного дела (согласно 34/305 статье УК Армении - попытка убийства государственного, политического или общественного деятеля) задержаны
находящиеся в Ереване на нелегальном положении и не имеющие определенных занятий, осужденные в прошлом за незаконный оборот наркотических средств, Хачатур Альбертович Погосян, 1966 года рождения и Самвел Арамаисович Арутюнян, 1972 года рождения.
Х.Погосян и С.Арутюнян дали признательные показания по делу о покушении на Паруйра Айрикяна. Найдено и орудие преступления - пистолет «Наган».