Լիտվայի նախագահն ու վարչապետն անցել են պետության ղեկավարի ընտրությունների երկրորդ փուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան և հանրապետության վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն պետության ղեկավարի ընտրությունների երկրորդ փուլ են անցել՝ բոլոր 1895 ընտրատեղամասերում ձայների հաշվման արդյունքներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Delfi լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով երկրի գլխավոր ընտրական հանձնաժողովի տվյալները։
Ըստ հրապարակման՝ մայիսի 13-ի ժամը 06:00-ի դրությամբ Նաուսեդան հավաքել է ձայների 44,19 %-ը, իսկ Շիմոնիտեն՝ 19,78 %-ը։ Երրորդ տեղը, ձայների 12,37 %-ով, զբաղեցրել է անկախ թեկնածու Իգնաս Վեգելեն։
Քանի որ առաջին փուլում ոչ մի թեկնածու չի հավաքել ձայների ավելի 50 %-ը, և հաղթողը չի որոշվել. երկու շաբաթ անց պետք է կայանա ընտրությունների երկրորդ փուլը։
2019 թ. անցկացված նախորդ նախագահական ընտրությունների ժամանակ նույնպես Նաուսեդան և Շիմոնիտեն անցել էին երկրորդ փուլ։
Ընդհանուր առմամբ, նախագահի պաշտոնին հավակնում էր ութ թեկնածու։ Լիտվայի ղեկավարն ընտրվում է ուղղակի գաղտնի քվեարկությամբ՝ հինգ տարի ժամկետով։

Президент и премьер-министр Литвы прошли во второй тур выборов главы государства
Президент Литвы Гитанас Науседа и премьер-министр республики Ингрида Шимоните прошли во второй тур выборов главы государства по результатам подсчета голосов на всех 1 895 избирательных участках.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает портал Delfi со ссылкой на данные Главной избирательной комиссии страны.
Согласно публикации, по состоянию на 06:00 13 мая Науседа набрал 44,19% голосов, Шимоните - 19,78%. Третье место с 12,37% голосов занял независимый кандидат Игнас Вегеле.
Поскольку ни один кандидат не набрал более 50% голосов в первом туре, и победитель не определен, через две недели состоится второй тур выборов.
На предыдущих президентских выборах в 2019 году  Науседа и Шимоните также прошли во второй тур.
Всего на пост президента претендовали восемь кандидатов. Глава Литвы избирается прямым тайным голосованием сроком на пять лет.