Ագարակի հնավայրում պեղումների արդյունքում հզոր շինության պատեր են բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզի Ագարակ հնավայրի պեղումներից հնագիտական առումով մեծ սպասելիքներ կան: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն, Ագարակի պեղումների արշավախմբի ղեկավար Պավել Ավետիսյանը, աշխատանքներն ընթացքի մեջ են եւ իրականանում են բնականոն հունով:«Բավականին հզոր շինության պատեր են արդեն բացվում, բայց դեռ վաղ է ասել, թե ինչ շինության պատ է դա: Վաղ բրոնզից մինչեւ երկաթի դարի բազմաթիվ բեկորներ ու վաղ բրոնզեդարյան արձանիկներ ենք պեղել այդտեղից»,-ասաց նա:
Ագարակն առաջին հնավայրն է, որտեղ «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի հետ կապված պեղումներ են իրականացվում:«Հաջորդ տարի ճանապարհի շինարարության հետ կապված պեղումներ կընթանան նաեւ այլ ճանապարհամերձ հնավայրերում»,-ասաց նա:
Ագարակ հնավայրի մեծածավալ պեղումները սկսվել են 2001-ին:Պեղումների արդյունքերը թույլ են տալիս եզրակացնել, որ այս տարածքը բնակեցվել է մ.թ.ա. III հազազարամյակի առաջին քառորդից: Այստեղ խոշոր բնակատեղի է եղել նաև Երվանդունիների ու Արտաշեսյանների թագավորական հարստության օրոք: Դաշտային հնագիտական հետազոտությունները կատարվել են հուշարձանի հյուսիսային համալիրի առաջին հարթակում, որը մշակման ակնհայտ հետքերով տուֆի ժայռի հսկայական հրապարակ է: Այստեղ պահպանվել են կառույցների, ժայռի մեջ փորված և քարակոփ գերեզմանների, հնձանների, հորերի, թոնիրների, հատակների մնացորդներ, ինչպես նաև ակնհայտ կիրառական նշանակություն ունեցող փոսիկների, առվակների և այլ փորվածքների հետքեր:
Ագարակի վաղբրոնզեդարյան բնակավայրին են պատկանում ժայռերի վրա փորված համալիրների հորինվածքները: Հնագիտականդիտարկումները թույլ են տալիս ասելու, որ մ.թ.ա. III հազարամյակի առաջին քառորդում այս տարածքը եղել է հսկայական պաշտամունքային համալիր: 2004-ին այստեղ բացվել է վիմափոր դամբարան, որը կազմված է եղել նախամուտքից, մուտքից և սրահից:

Walls of a fortified construction have been discovered in the archeological sites of Agarak
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. There are great expectations from the excavation of the archeological sites of Aragatsotn province (marz) of Armenia. In a conversation with "Armenpress" the Director of the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Head of the Agarak Expedition Group Pavel Avetisyan stated that the excavations are still in progress. He said: "We have already discovered walls of a rather fortified construction. Notwithstanding it’s soon to speak about the character of the construction. We have excavated little statues and remainings dating back to the Early Bronze Age and the Iron Age."
The Director of the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Head of the Agarak Expedition Group Pavel Avetisyan noted: "As per the construction of the North-West Road we are also planning excavations in other places nearby as well."
The excavation of archeological sites of Agarak kicked off in 2001. The results of the excavations show that this territory has been inhabited in the third millennium B. C. This place was also largely inhabited during the reign of the Artaxiad Dynasty and Orontid(Yervanduni) Dynasty.