Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պատվիրակությունը մասնակցել է Ղպտի Եկեղեցու նորընտիր պապի գահակալության արարողությանը
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պատվիրակությունը մասնակցել է Ղպտի Եկեղեցու
նորընտիր պապի գահակալության արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Ամենայն Հայոց Հայրապետության պատվիրակությունը Եգիպտոսի Կահիրե քաղաքում նոյեմբերի 18-ին մասնակցել է Ալեքսանդրիայի և Համայն Աֆրիկայի նորընտիր Պապ, Ղպտի Ուղղափառ Եկեղեցու առաջնորդ Թևադրոս Բ-ի գահակալության արարողությանը: Պատվիրակության կազմում էին Տավուշի թեմի առաջնորդ Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը, Եգիպտոսի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Աշոտ եպիսկոպոս Մնացականյանը, Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, պատարագի սրբազան արարողությունից հետո պատվիրակության անդամներն առանձին հանդիպում են ունեցել Թևադրոս Բ պապի հետ` Ղպտի Եկեղեցու գահակալին փոխանցելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եղբայրական ողջույններն ու շնորհավորական ուղերձը: Նորին Սրբության շնորհավորագրում մասնավորապես ասված է. «Աստծու կամքով և ղպտի հավատացյալների վստահությամբ Ձերդ Սրբությունը, որպես Սբ. Մարկոսի հետնորդ, արժանացել է  երկրի համար այս կարևոր շրջանում ղպտի քրիստոնյաներին ծառայելու և նրանց հոգևոր կարիքները հոգալու պատվին: Ամենակարող Աստծու զորակցությամբ Ձերդ Սրբությունը կշարունակի Ձեր երջանկահիշատակ նախորդի աշխատանքը` նաև նպաստելով եկեղեցիների միջև երկխոսությանը:
Մեր երկու դավանակից Եկեղեցիները դարեր շարունակ կապված են իրար հետ հավատքի անշեղ միությամբ և Քրիստոսի անմնացորդ սիրով: Մեր երկու եկեղեցիների միջև եղբայրական հարաբերությունները արտահայտվել են երկկողմանի հանդիպումներով և էկումենիկ շարժան մեջ մեր ներկայացուցիչների համագործակցությամբ: Մենք աղոթում ենք, որ այս հարաբերությունները նորոգյալ ոգով շարունակվեն Ձերդ Սրբության գահակալության օրոք` արձանագրելով նոր ձեռքբերումներ»:

The delegation of the Mother See of Holy Ejmiatsin partook in the ordination ceremony of the new Pope of the Coptic Church
The delegation of the Mother See of Holy Ejmiatsin partook in the ordination ceremony of
the new Pope of the Coptic Church
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. By the blessing of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the delegation of the Armenian Catholicosate partook in the ordination ceremony of Tawadros II as the Pope of the Coptic Orthodox Church at St. Mark's Cathedral in the heart of Cairo on November 18. The Primate of the Diocese of Tavush His Grace Archbishop Yeznik Petrosyan, Primate of the Armenian Diocese of Egypt His Grace Bishop Ashot  Mnatsakanian and the Head of the Inter Church Relations Department of the Armenian Church His Grace Bishop Hovakim Manukian have been involved in the delegation.
The Information System of the Mother See informed "Armenpress" that after the Holy Mass the members of the delegation had a meeting with Pope Tawadros II passing to the Head of the Coptic Church fraternal greetings and congratulation of the Catholicos of All Armenians. In the congratulatory message it is said: "By the will of God and the confidence of the Coptic believers Your Grace has been chosen as a successor of St. Mark in such a crucial period for the Coptic Christians to serve their spiritual needs. By the help of almighty God Your Grace will continue the work of Your predecessor of holy memory also by supporting the dialogue between the churches."