Մամեդյարովը Փարզիում կհանդիպի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը մեկնել է Փարիզ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպելու նպատակով: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական SalamNews գործակալությունը:
Հանդիպումը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 3-ին: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունից արած պարզաբանման մեջ նշվում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման նպատակը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրի քննարկումն է:
ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահների`Ռոբերտ Բրադտկեի, Իգոր Պոպովի, Ժակ Ֆորի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկիհետ Փարիզում սեպտեմբերի 2-ին հանդիպել է նաեւ Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:Հանդիպման օրակարգի միակ հարցը մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու հունգարա-ադրբեջանական խայտառակ գործարքի արդյունքում ստեղծված իրավիճակն էր` ոչ միայն բանակցային ողջ գործընթացի, այլև տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության վրա ունեցած իր բոլոր բացասական հետևանքներով:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքը, միջազգային կոնվենցիաներն ու համաձայնագրերը, իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, խոչընդոտում է համանախագահների` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, շարունակաբար մերժում հակամարտության հանգուցալուծմանն ուղղված առաջարկները, ի չիք է դարձնում փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները, լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Միջազգային հանրությունը չի կարող հանդուրժել բանակցային գործընթացի քողի տակ Ադրբեջանի արկածախնդրային քաղաքականության շարունակումը:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: Foreign affairs minister of Azerbaijan Elmar Mamedyarov left for Paris in order to meet OSCE Minsk Group Co-Chairs. Armenpress reports about this calling Azerbaijani SalamNews agency.
The meeting will take place on September 3. Foreign affairs minister of Armenia Edward Nalbandian also held a meeting in Paris with OSCE Minsk Group Co-Chairs Robert Bradtke, Igor Popov, Jacques Faur and Personal representative of OSCE Chairperson-on-office Andrzej Kasprzyk in Paris on September 2.
The only issue of the meeting’s agenda was the situation resulted from Hungarian-Azerbaijani shameful deal with not only its negative consequences on negotiating process but also on security, stability and peace in the region.
Edward Nalbandian mentioned that Azerbaijan fragrantly violates international law, international conventions and agreements and its obligations, lays obstacles for the efforts of Co-Chairs directed to the peaceful settlement of Nagorno-Karabakh conflict, continuously rejects proposals, makes unraveled all initiatives directed to the formation of mutual confidence, presents a serious treat to peace and stability in the region.