Հունգարական արդարադատության նախարարությունը մեկնաբանել է Սաֆարովի էքստրադիցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությանը հավաստիացրել է, թե Ռամիլ Սաֆարովի պատժաչափը չի փոխվի, սակայն հունգարական իրավապահները գիտակցել են, որ արտահանձնումից հետո Սաֆարովի պատժաչափը տնօրինվելու էր բացառապես ադրբեջանական օրենսդրությամբ:
Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունը «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանել է Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու մասին տեղեկությունը: Նախարարությունը, վկայակոչելով Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ 1983թ. Ստրասբուրգի կոնվենցիան (1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons), նշում է, որ կոնվենցիային անդամակցած կողմերից մեկը կարող է իր երկրի տարածքում դատապարտված անձին հանձնել մյուս կողմին, որպեսզի նա ընդունող երկրի տարածքում կրի պատիժը: Ընդունող կողմը պատժի կրումը կամ դրա փոփոխումը տնօրինում է իր երկրի իրավական եւ վարչական գործընթացների համաձայն:
«Քանի որ Ադրբեջանի կողմից ընդունվել են կոնվենցիայի պայմանները, Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունն այսօր իրականացրել է Ռամիլ Սաֆարովի տեղափոխումն Ադրբեջան: Կոնվենցիայի համաձայն` փոխանցելուց հետո պատժաչափը տնօրինվում է միայն այն պետության օրենսդրությամբ, որին հանձնվում է դատապարտյալը»,-նշեցին Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունից:
Պատասխանում ասվում է, որ ընդունող երկիրը պատիժն իրականացնելու  պարագայում պետք է կաշկանդված լինի դատապարտող երկրի վճռի իրավական բնույթով եւ պատժաչափով:
Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը հունգարական կողմին հավաստիացրել է, որ հանցագործությունը, որի համար պատիժ էր սահմանվել, այնպիսի հանցակազմ է պարունակում, որը, Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի համաձայն, պատժվում է ցմահ ազատազրկման: Ցմահ դատապարտված անձինք կարող են ազատ արձակվել ամենաքիչը 25 տարի պատիժը կրելուց հետո:
Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունից նշել են, թե Բուդապեշտը գործել է միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին:

Министерство юстиции Венгрии прокомментировало экстрадицию Сафарова
Азербайджан заверил министерство общественного управления и юстиции Венгрии, что мера пресечения Рамиля Сафарова не изменится, однако работники правоохраны Венгрии понимали, что после экстрадиции Сафарова мера пресечения полностью будет определяться исключительно по азербайджанским законам.
Министерство общественного управления и юстиции Венгрии в ответ на запрос «Арменпресс» прокомментировало информацию об экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан. Министерство, ссылаясь на Страсбургскую конвенцию 1983г. об экстрадиции осужденных лиц (1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons), отмечает, что одна из сторон-членов конвенции может на территории своей страны передать осужденное лицо другой стороне, чтобы он продолжал нести наказание на территории принимающей стороны. Принимающая сторона вопрос о несении наказания  или его изменение устанавливает согласно правовым и административным законам  своей страны.
«Поскольку условия конвенции приняты Азербайджаном, сегодня министерство общественного управления и юстиции Венгрии осуществило процедуру передачи Рамиля Сафарова Азербайджану. Согласно конвенции, после передачи мера пресечения устанавливается законодательством той страны, которой передается осужденный», - отметили в министерстве общественного управления и юстиции Венгрии.
В комментарии говорится также, что при определении меры наказания принимающая сторона должна быть ограничена юридическим характером и мерой наказания осудившей страны.
Министерство юстиции Азербайджана заверило венгерскую сторону, что преступление, в связи  с которым определено наказание, содержит такой состав, который, по Уголовному кодексу Азербайджана наказывается пожизненным заключением. Лица, приговоренные к пожизненному заключению, могут выйти на свободу как минимум после 25 лет пребывания в заключении.
Министерство общественного управления и юстиции Венгрии отметило также, что Будапешт действовал в соответствии нормам международного права.
19 февраля 2004г. в Будапеште азербайджанский офицер – преступник Рамиль Сафаров зарубил топором спящего офицера Вооруженных сил Армении Гургена Маркаряна. Офицеры в столице Венгрии проходили курсы английского языка в рамках программы НАТО. Венгерский суд приговорил Рамиля Сафарова к пожизненному заключению без права помилования в течение 30 лет.