Հունգարական արդարադատության նախարարությունը մեկնաբանել է Սաֆարովի էքստրադիցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությանը հավաստիացրել է, թե Ռամիլ Սաֆարովի պատժաչափը չի փոխվի, սակայն հունգարական իրավապահները գիտակցել են, որ արտահանձնումից հետո Սաֆարովի պատժաչափը տնօրինվելու էր բացառապես ադրբեջանական օրենսդրությամբ:
Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունը «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանել է Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին հանձնելու մասին տեղեկությունը: Նախարարությունը, վկայակոչելով Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ 1983թ. Ստրասբուրգի կոնվենցիան (1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons), նշում է, որ կոնվենցիային անդամակցած կողմերից մեկը կարող է իր երկրի տարածքում դատապարտված անձին հանձնել մյուս կողմին, որպեսզի նա ընդունող երկրի տարածքում կրի պատիժը: Ընդունող կողմը պատժի կրումը կամ դրա փոփոխումը տնօրինում է իր երկրի իրավական եւ վարչական գործընթացների համաձայն:
«Քանի որ Ադրբեջանի կողմից ընդունվել են կոնվենցիայի պայմանները, Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունն այսօր իրականացրել է Ռամիլ Սաֆարովի տեղափոխումն Ադրբեջան: Կոնվենցիայի համաձայն` փոխանցելուց հետո պատժաչափը տնօրինվում է միայն այն պետության օրենսդրությամբ, որին հանձնվում է դատապարտյալը»,-նշեցին Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունից:
Պատասխանում ասվում է, որ ընդունող երկիրը պատիժն իրականացնելու  պարագայում պետք է կաշկանդված լինի դատապարտող երկրի վճռի իրավական բնույթով եւ պատժաչափով:
Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը հունգարական կողմին հավաստիացրել է, որ հանցագործությունը, որի համար պատիժ էր սահմանվել, այնպիսի հանցակազմ է պարունակում, որը, Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի համաձայն, պատժվում է ցմահ ազատազրկման: Ցմահ դատապարտված անձինք կարող են ազատ արձակվել ամենաքիչը 25 տարի պատիժը կրելուց հետո:
Հունգարիայի հանրային կառավարման եւ արդարադատության նախարարությունից նշել են, թե Բուդապեշտը գործել է միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան:
2004 թվականի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործ սպա Ռամիլ Սաֆարովը կացնահարեց Հայաստանի ԶՈւ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ: Սպաները Հունգարիայի մայրաքաղաքում մասնակցում էին անգլերեն լեզվի դասընթացներին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակներում: Հունգարիայի դատարանը դատապարտեց Ռամիլ Սաֆարովին ցմահ բանտարկության առանց ներման իրավունքի առաջին 30 տարիներին:

Hungarian Ministry of justice commented on Safarov’s extradition
YEREVAN, AUGUST 31, ARMENPRESS: “Armenpress” news agency received an exclusive comment by the Ministry of Public Administration and Justice of Hungary on occasion of extradition of Ramil Safarov. Armenpress fully presents the comment:
“Ramil Sahib Safarov, an Azerbaijani national imprisoned in Hungary since 19 February 2004, sentenced to life imprisonment for murdering Gurgen Margaryan, an Armenian national, has requested - pursuant to the 1983 Strasbourg Convention on the Transfer of Sentenced Persons - his transfer to Azerbaijan in order to serve his sentence in Azerbaijan.
Both Azerbaijan and Hungary are parties to the Convention, which was promulgated by Act No. of 1994 by the Hungarian Parliament.
Under the Convention, a person sentenced in the territory of a Party may be transferred to the territory of another Party, in accordance with the provisions of the Convention, in order to serve the sentence imposed on him. To that end, such a person may express his interest to the sentencing State or to the administering State in being transferred under the Convention. The competent authorities of the administering State shall continue the enforcement of the sentence or convert the sentence, through a judicial or administrative procedure, into a decision of that State.  In case of continued enforcement the administering State shall be bound by the legal nature and duration of the sentence as determined by the sentencing State.
According to the information provided by the Ministry of Justice of Azerbaijan, under the Criminal Code of Azerbaijan the act for which the sentence was imposed constitutes a criminal offence that may be punished by life imprisonment.
Persons sentenced to life imprisonment may, at the earliest, be conditionally released after serving a period of twenty-five years.
The Ministry of Justice of Azerbaijan has further informed the Ministry of Public Administration and Justice of Hungary that Ramil Sahib Safarov’s sentence will not be converted but will immediately be continued to be enforced, according to the Hungarian judgment.
Since the conditions specified in the Convention for the transfer of sentenced persons have been met in  Ramil Sahib Safarov’s case, his transfer has been authorized by the Minister of Public Administration and Justice and Ramil Sahib Safarov has today been transferred to Azerbaijan.
Under the Convention, the enforcement of the sentence shall be governed by the law of the administering State and that State alone shall be competent to take all appropriate decisions.
In 2010 eleven sentenced persons, in 2011 seven sentenced persons while in 2012 eight sentenced persons were and have been transferred abroad from Hungary under the Convention,.
Hungary does act and is, in Ramil Sahib Safarov’s case as well, acting in compliance with the rules of international law” is mentioned in the comment.