Եվրոգոտում գործազուրկների թիվը գերազանցել Է 18 միլիոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոգոտում առանց աշխատանքի մնացած քաղաքացիների թիվը 2012 թվականի հուլիսին գերազանցել Է 18 միլիոնը, իսկ գործազրկության ընդհանուր մակարդակը կազմել Է 11,3 տոկոս: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Eurostat-ի պաշտոնական մամլո տեղեկագրում: Համեմատության համար նշենք, որ 2011 թվականի հուլիսին եվրոգոտում գործազրկությունը կազմել Է 10,1 տոկոս:
Ինչպես նշում Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը, եվրոգոտում գործազրկության ընթացիկ մակարդակը ռեկորդային Է դիտարկումների ողջ ժամանակաշրջանում, այսինքն՝ 1995 թվականից ի վեր: 11,2 տոկոս կազմող նախորդ ռեկորդը սահմանվել Էր ընթացիկ տարվա հունիսին:
Հունիսի համեմատությամբ եվրոգոտու 17 երկրներում գործազուրկների թիվը 2012 թվականի հուլիսին աճել Է 88 հազարով: Գործազրկության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել Է Իսպանիայում (25,1 տոկոս) եւ Հունաստանում (23,1 տոկոս՝ ընթացիկ տարվա մայիսին): Գործազրկության առավել ցածր ցուցանիշները գրանցվել են Ավստրիայում (4,5 տոկոս), Նիդեռլանդներում (5,3 տոկոս), ինչպես նաեւ Գերմանիայում եւ Լյուքսեմբուրգում (5,5 տոկոս):
Եվրամիության մեջ մտնող 27 պետություններում գործազուրկների թիվը 2012 թվականի հուլիսին հասել Է 25 մլն 254 հազարի, իսկ գործազրկության մակարդակը կազմել Է 10,4 տոկոս: Մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշը 9,6 տոկոսի նշագծին Էր:
Հուլիսին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել Էր հետազոտություն, ինչից հետեւում Է, որ եթե եվրոգոտու իշխանությունները չփոխեն տնտեսական քաղաքականությունը, տարածաշրջանին սպառնում Է գործազրկության կտրուկ աճ՝ մինչեւ 22 միլիոն մարդ:

Число безработных в еврозоне превысило 18 миллионов человек
Число оставшихся без работы граждан еврозоны в июле 2012 года превысило 18 миллионов человек, а общий уровень безработицы составил 11,3 процента. Об этом, как передает Арменпрессговорится в официальном пресс-релизе Eurostat. Для сравнения, в июле 2011 года безработица в еврозоне составила 10,1 процента.
Как указывает Agence France-Presse, текущий уровень безработицы в еврозоне является рекордным за все время наблюдений, то есть с 1995 года. Предыдущий рекорд в 11,2 процента был установлен в июне текущего года.
По сравнению с июнем число безработных в 17 странах зоны евро в июле 2012 года выросло на 88 тысяч человек. Самый высокий уровень безработицы был зафиксирован в Испании (25,1 процента) и Греции (23,1 процента в мае текущего года). Наиболее низкие показатели безработицы оказались в Австрии (4,5 процента), Нидерландах (5,3 процента), а также в Германии и Люксембурге (5,5 процента).
В 27 государствах, входящих в Евросоюз, число безработных в июле 2012-го достигло 25,254 миллиона человек, а уровень безработицы составил 10,4 процента. Годом ранее этот показатель находился на отметке в 9,6 процента.
В июле Международная организация труда опубликовала исследование, из которого следует, что если власти еврозоны не изменят экономическую политику, региону грозит резкий рост безработицы - до 22 миллионов человек.