Ծովահենների պատանդն են դարձել 24 ռուսաստանցիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի ընկերություններից մեկին պատկանող նավթատար նավի անձնակազմը, նավ, որն ավելի վաղ օգոստոսի 28-ին Գվինեական ծոցում զավթել Էին ծովահենները, բաղկացած Է Ռուսաստանի 24 քաղաքացիներից, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Agence France-Presse-ին: Այս տեղեկությունները լրատվական գործակալությանը հավաստել են Միջազգային ծովային բյուրոյում (International Maritime Bureau, IMB):
«Էներջի Ցենտուրիոն» լցանավը, որը գրանցված Է Մեծ Բրիտանիայի Մեն կղզու նավահանգստում, ծովահենները զավթել են Տոգոյի մայրաքաղաք Լոմեից մոտավորապես 30 կիլոմետր հեռավորության վրա:
Անձնակազմը հասցրել Է տագնապի ազդանշան հաղորդել, որին արձագանքել Է Տոգոյի առափնյա պահպանության պահակախումբը, որը մոտեցել Է զավթված նավին եւ նույնիսկ փոխհրաձգության մեջ մտել ծովահենների հետ: Սակայն լցանավն ազատել չի հաջողվել, եւ ծովահեններին հաջողվել Է փախչել՝ նավը տանելով Բենինի կողմը:

В заложниках у пиратов оказались 24 россиянина
Экипаж принадлежащего греческой компании нефтеналивного танкера, который ранее во вторник, 28 августа, был захвачен пиратами в Гвинейском заливе, состоит из граждан России, сообщаетАрменпресс со ссылкой наAgence France-Presse. Эти сведения информагентству подтвердили в Международном морском бюро (International Maritime Bureau, IMB).
Танкер "Энерджи Центурион" (Energy Centurion), приписанный к порту британского острова Мэн, был захвачен пиратами примерно в 30 километрах от столицы Того города Ломе.
Экипаж успел подать сигнал тревоги, на который откликнулся патруль береговой охраны Того, который приблизился к захваченному судну и даже вступил в перестрелку с пиратами. Однако освободить танкер не удалось и пиратам удалось скрыться, уведя судно в сторону Бенина.