ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 60 մլն եվրո դատաիրավական բարեփոխումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևելյան գործընկերության 2012թ-ի տարեկան գործողությունների ծրագրի շրջանակներում Եվրոպական հանձնաժողովը հաստատել է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումներին ուղղված ֆինանսական աջակցության չափը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրոպական Հանձնաժողովի մամուլի կենտրոնից, օժանդակությունը կտրամադրվի երկկողմ համագործակցության պլատֆորմի, ԵՄ-ի հետ քաղաքական ասոցացման և տնտեսական ինտեգրման շրջանակներում: Ընդհանուր առմամբ դատաիրավական բարեփոխումների այս տարվա ծրագրի համար ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 60 մլն եվրո:
Օժանդակությունը կներառի ոլորտին առնչվող տեղական կառույցների աշխատակիցների վերապատրաստում, դատավորների, իրավաբանների և դատախազների համար վերապատրաստման կենտրոնների ստեղծում: Օժանդակության հիմնական նպատակն է անկախ, թափանցիկ և արդյունավետ դատական համակարգի ստեղծումը, որը կծառայի հայ ժողովրդին:
Ֆինանսավորում կուղղվի նաև այն կառույցներին, որոնք պատասխանատու են բանակցությունների փուլում գտնվող ԵՄ-Հայաստան պայմանագրերի, մասնավորապես, Ասոցացման համաձայնագրի, Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի և Վիզային ռեժիմի դյուրացման և ռեադմիսսիայի պայմանագրերի իրականացման համար:

ЕС предоставит Армении 60 млн евро на проведение судебно-правовых реформ
В рамках годовой программы-2012 Восточного партнерства Еврокомиссия установила размер пособия на проведение судебно-правовых реформ. Как передали «Арменпресс» из пресс-центра Еврокомиссии, пособие будет предоставлено в рамках платформы двустороннего сотрудничества политической ассоциации и экономического интегрирования в ЕС. В целом на проведение судебно-правовых реформ в этом году будет выделено 60 млн евро.
Пособие включает в себя переподготовку сотрудников местных структур данной сферы, создание центра переподготовки судей, юристов и прокуроров. Основная цель пособия – создание независимой, прозрачной и эффективной судебной системы, которая будет служить армянскому народу.
Финансирование будет направлено и в те структуры, которые ответственны за находящиеся на стадии переговоров ЕС-Армения, в частности, Договор об ассоциации, Соглашение о глубокой и свободной торговле, Соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии.