IDBank-ը թողարկել է պարտատոմսերի 2026 թվականի 4-րդ և 5-րդ տրանշերը
2026 թվականի հունիսի 15-ին IDBank-ը հրապարակային առաջարկի միջոցով կտեղաբաշխի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր՝ հետևյալ պայմաններով․
Տրանշ 4, 2026 AMANLBBM7ER5
- Թողարկման ծավալը – 2 մլրդ 500 մլն ՀՀ դրամ
- Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը – 10%
- Շրջանառության ժամկետը – 36 ամիս (3 տարի)
- Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – կիսամյակային
- Թողարկման/տեղաբաշխման սկիզբ – 15 հունիսի 2026
- Տեղաբաշխման ավարտ – 15 նոյեմբերի 2026
- Մարման ամսաթիվ – 15 հունիսի 2029
Տրանշ 5, 2026 AMANLBBM8ER3
- Թողարկման ծավալը – 5 մլն․ ԱՄՆ դոլար
- Արժեկտրոնային եկամտաբերությունը –5%
- Շրջանառության ժամկետը – 27 ամիս
- Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը – եռամսյակային
- Տեղաբաշխման ավարտ – 15 օգոստոսի 2026
- Մարման ամսաթիվ – 15 սեպտեմբերի 2029
Պարտատոմսերի 4-րդ տրանշի տեղաբաշխման ժամանակահատվածն է 2026թ․-ի հունիսի 15-ից 2026 թվականի նոյեմբերի 15-ը ներառյալ, իսկ 5-րդ տրանշինը՝ 2026թ․-ի հունիսի 15-ից 2026թ․ օգոստոսի 15-ը ներառյալ։
Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ում և ունենալու են շուկա ստեղծող (Market-maker):
Պարտատոմսերի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում դրանք ձեռք բերելուց անմիջապես հետո․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում ներկայացված է անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությունը՝ պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը կարող եք տեսնել՝ անցնելով հղումով։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 12 նոյեմբերի 2025թ. թիվ 1/407 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

IDBank выпустил четвертый и пятый транш облигаций 2026 года
15 июня 2026 года IDBank разместил именные купонные облигации посредством публичного размещения на следующих условиях:
Четвертый транш, 2026 AMANLBBM7ER5
Общий объем – 2 млрд 500 млн драмов
Годовая процентная ставка - 10% э
Срок обращения облигаций – 36 месяцев (3 года)
Платеж облигации – полугодовой
Начало выпуска/размещения - 15 июня 2026 г.
Окончание размещения - 15 ноября 2026 г. Дата погашения - 15 июня 2029 г.
Пятый транш, 2026 AMANLBBM8ER3
Общий объем – 5 миллионов долларов
Годовая процентная ставка - 5%
Срок обращения облигаций – 27 месяцев
Платеж облигации - ежеквартальный
Окончание размещения - 15 августа 2026 г.
Дата погашения - 15 сентября 2029 г.
Четвертый транш облигаций будет размещен в период с 15 июня по 15 ноября 2026 года включительно, а пятый транш — с 15 июня по 15 августа 2026 года включительно.
Полная информация об облигациях будет доступна в приложении Idram&IDBank сразу после покупки: в разделе «Облигации» подраздела «Банковские услуги» представлена вся необходимая информация: аббревиатура, количество, номинальная стоимость, годовой купонный доход, дата выплаты купона и дата погашения облигаций.
Программный проспект облигаций зарегистрирован ЦБ РА, решением Председателя ЦБ РА N1/407 А 12-ого ноября 2025 года. Электронные версии проспекта программы, ее заполнение и основные условия выпуска можно найти на официальном сайте IDBank-а.